İYİ Fırka Genel Başkanı Akşener, depremlerden etkilenen Gaziantep ve Osmaniye’de ziyaretlerde bulundu Açıklaması

İYİ Parti Umumi Başkanı Meral Akşener, deprem bölgesindeki çöpler üzere önlem alınmasını istekle, “Bu çöpler bire bir müddet bilahare müstevli hastalıklara amil olur. Nasıl çöplerin toplanması lazım. Toplanamıyorsa üstüne kireç örtülmesi lazım.” dedi.

Akşener, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde depremzedelere ziyarette bulundu, eski olsun dileklerini iletti.

Akşener, burada yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sunma nazik gücünün milletin birbirine olan bağlılığı ve yardımseverliği olduğunu, bu afette, bu acıda vatandaşların bu yanının enerjik kaldığını görmekten memnuniyet duyduklarını söyledi.

Deprem bölgesindeki vatandaşların rüçhan ihtiyacının abdesthane ve banyo olduğunu anlatım eden Akşener, kendilerine mevrut taleplerde rüçhan konunun bu yönde olduğunu belirtti. Akşener, zelzele bölgelerindeki insanların hijyen ihtiyacının karşılanması üzere tıpkısı düzeneğin kurulması gerektiğini vurguladı.

Barınma ve ısınma sorunun adım adım çözüldüğünü dile getiren Akşener, oba kentlerin kurulmasının hızlanması, onların yerini bile konteyner kentlerin alması gerektiğini söyledi.

Yer Sarsıntısı bölgesindeki çöpler üzere önlem alınmasını talip Akşener, “Bu çöpler tıpkısı süre sonradan salgın hastalıklara etken olur. Kategorik çöplerin toplanması lazım. Toplanamıyorsa konusunda kireç örtülmesi lazım. Tığ Kocaeli’de kireç örtmüştük. Bunun ayrımsız müstevli çor oluşturacak sistemin dışına çıkarılması lazım.” diye konuştu.

Akşener, kötü düşürücü, çocuk antibiyotiği ilaçlarında kusur bulunduğunu savundu.

Borçla aldıkları evleri yıkılanlara yıpranmamış karı verilip verilmeyeceği, bitiren kredisi çekenlerin borcunu nasıl ödeyeceği yönünde sorunların bulunduğunu rapor fail Akşener, bunları iktidara ileteceklerini ve strateji edeceklerini söyledi.

Eğitim öğretime sunulan araya ilişkin ise Akşener, “Pandemiyle iki sene kaybettik. Ego o dönemde bile Türkiye’yi dolaştım. İnterneti sıfır, tableti olmayan binlerce çocukla karşılaştım. Bu ayrıntılar iki yılı başka çocuklara bakarak geride geçirdiği üzere şansları azaldı. Eğer böyle tıpkısı engin eğitime yeniden geçilecekse bilcümle internet ast yapısının tamamlanması ve beherglas çocuğumuza ayrımsız tablet verilmesi gerekiyor.” dedi.

Zelzele bölgesinde 285 bin üniversite öğrencisi bulunduğunu dile getiren Akşener, şöyle konuştu:

“Üniversiteler süresiz kapatıldı ve KYK yurtlarından çocuklar dışarı atılıyor. Öğrenci yurttan çıktığı andan itibaren eve gidecek parası var mı anlaşılan değil. Derhal imdi, eve gidinceye büyüklüğünde olan süreç içerisinde yatacak yeri var mı? Bunlar hesaplanmadan yaptım oldu zihniyetiyle üniversitelerin teferruatlı benzeri müddet, süresiz tıpkı şekilde kapatılması banko yanlıştır, bundan dönülmelidir. Burada okuyan 285 bin gencin istedikleri şehirlerde okudukları bölümde gene eğitime devam etmeleri gerekirken değişik okulları durdurmak iri yanlıştır. Açıktan yetişek üniversitelerde on paralık doğru değildir. Bu çocukların geleceğiyle oynanmış peki. Altı yabanlık aynı aileyi sınırlı binasına koyun. O ailenin tek tıpkı nazar içerisinde tıpkısı anda yatıp kalkması türlü mü? Familya birliğini, sülale mahremiyetini ortadan kaldırır. It Canlı haddinden fazla ev var, cesamet olarak kiralayın. İnsanları o evlere, otellere yerleştirin.”

Akşener, Gaziantep’in İslahiye ilçesini birlikte görüşme ederek, çadır kentteki depremzedelerle görüştü.

Osmaniye’dahi, depremzedeleri hastanede ülfet etti

Akşener, depremlerden etkilenen Osmaniye’üstelik, tedavileri süren depremzedelere hastanede ziyarette bulundu, önceki olsun dileklerini iletti.

Depremzedelerle sohbet fail Akşener, yaralıların durumuyla ilgilendiren hikmet aldı.

Tedavileri süren iki kız kardeşe tıpkısı isteklerinin olup olmadığını soran Akşener, yanına yaklaştığı çocukların, “Çökme altından insanların çıkmasını istiyoruz.” dediklerini aktardı.

İmam hatip lisesinde okuduğunu tabir eden bire bir depremzedenin, enkazda ana, ata ve kardeşini kaybettiğini öğrenen Akşener, yanık gencin velisi koyulmak istediğini söyledi.

Hastane çıkışında açıklama özne Akşener, “Bütün gelişigüzel bu afetin, bu zorluğun altından kalkacağız. Türkiye’nin her bir yerindeki vatandaşımızın kalbi buralarda atıyor.” dedi.

Akşener, deprem bölgesinde gördüğü sorunları üstelik aktararak, evleri zarar gören vatandaşlara arkalama edilmesi gerektiğini söyledi.

Share: