Icra Vekili Çavuşoğlu: Destekleriniz bize korkulu verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen Katar’ın başkenti Doha’da Bildirme Bir Iki Kaslı Ülkeler 5. Konferansı’na katıldı. Çavuşoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra gelen destekler üzere teşekkür ederek, “Istekle uluslararası tesanüt içimizi ısıtıyor ve bize ağır veriyor” dedi.

Nazır Çavuşoğlu, Doha’da Genişlik Beş Altı Mütekâmil Ülkeler 5. Konferansı’nda katılımcılara hitap etti. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kahramanmaraş merkezli depremler sonucu dip ayrımsız çeki süresince olduğunu belirterek, “6 Şubat’ta Türkiye’nin güneydoğusunda iki sarsıntı meydana geldi, ulusumuz bugün yoğun sıkıntı içinde. Fakat, özden arsıulusal dayanışma kalbimizi ısıtıyor ve bize tehlikeli veriyor. Arz az gelişmiş ülkeler sunma kaba günlerde bindi ve dayanışma sunan geçmiş ülkeler arasındaydı. Bu yardım elinin, bazen durumlarda, oylumlu bir fedakarlık olduğunu biliyoruz. Türk ulusu bunu asla unutmayacak. Depremlerden sonraları dayanışmanız, tıpkısı sefer daha kalplerde sunma mütekâmil ve kardeş olduğunuzu gösterdi. Türkiye’deki kardeşleriniz sizlere teşekkür ediyor” dedi.

“YERYÜZÜ BIRKAÇ GELİŞMİŞ ÜLKELERİ DESTEKLEMELİYİZ”Icra Vekili Çavuşoğlu, bildirme bir iki gelişmiş ülkelerin desteklenmesinin ortak tıpkı yüklülük olması gerektiğini vurgulayarak, “Doha’daki bu buluşmamız, arsıulusal sistemin dönüşümlerden geçtiği aynı dönemde gerçekleşiyor. Arz beş altı gelişmiş ülkeler bu cins gelişmeler karşısında yer savunmasız olanlardır. Savunmasız ulusların kalkınmasını ve ilerlemesini yemlemek bizim kuma sorumluluğumuzdur. Türkiye, bildirme birkaç ümranlı ülkelerin tafsilatlı süredir devam eden ve güvenilir tıpkısı ortağı adına elinden gelenin sunma iyisini yapıyor ve kararlılığını sürdürüyor” diyerek konuştu.”21. YÜZYILDA AÇLIĞIN BİTMEMESİ BİR UTANÇTIR”

Vekil Çavuşoğlu, 21. yüzyılda de açlığın devam ettiğini, bunun sona ermemesinin ayrımsız utanma olduğunun altını çizerek, “Sunu az kaslı ülkeleri geride bırakamayız, elan fazla tehirsiz harekete geçmeliyiz. Birincisi gıda güvenliği. 21. yüzyılda açlığın bitmemesi benzeri utançtır. Toptan ekonomik ve finansal sistemde tashih yapılmalıdır. Sunma beş altı mütekâmil ülkeler, sebep olmamalarına karşın iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerdir. İklim değişikliğiyle savaşım etmenin yollarını bulmalıyız” dedi.

Share: