İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, ESIR Dışişleri Bakanı Blinken ile aynı araya geldi

BENDE Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail temasları kapsamında İsrail Cumhur Reisi Isaac Herzog ile bir araya geldi.

ESIR Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Şark turunun geçmiş durağı Mısır’ın arkası sıra geldiği İsrail’de temaslarına devam ediyor. Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile görüşmelerinin arkası sıra İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile benzeri araya geldi.

Herzog yaptığı açıklamada, ESIR’nin İsrail’in sunma mail müttefiki olduğunu belirterek, “ABD ile bağlarımız serencam merhale dinamik, üste siyaseti ve çağı aşıyor diyebilirim” dedi.

Blinken ise yaptığı açıklamada, Şarki Kudüs’teki yasa dışı Düzenbaz yerleşim biriminde sinagoga düzenlenen ve 7 İsraillinin hayatını kaybettiği saldırıya değinerek, “Terörle savaş söz konusu olduğunda İsrail’le, tüm İsrail halkıyla zinde dayanışmamızı biliyorsunuz ve bu konuda dahi seçkin zaman olduğu kabilinden yanınızdayız. Başbakanla, Dışişleri Bakanıyla haddinden fazla evire çevire sohbetlerim oldu amma sizinle sıra geçirebilmek ayrı ayrımsız zevk” dedi.

Blinken’ın İsrail’deki temaslarının peşi sıra yarın Filistin’e geçmesi ve Gün Batısı Şeria’nın Ramallah şehrinde Filistin Büyüklük Başkanı Mahmud Abbas ile bire bir araya gelmesi bekleniyor. – TEL AVİV

Share: