İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, BENDE Dışişleri Bakanı Blinken ile benzeri araya geldi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail temasları kapsamında İsrail Cumhur Reisi Isaac Herzog ile benzeri araya geldi.

KUL Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Şark turunun evvel durağı Mısır’ın arkası sıra geldiği İsrail’de temaslarına devam ediyor. Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile görüşmelerinin arkası sıra İsrail Cumhur Reisi Isaac Herzog ile bire bir araya geldi.

Herzog yaptığı açıklamada, KUL’nin İsrail’in yer mümasil müttefiki olduğunu belirterek, “KÖLE ile bağlarımız akıbet rütbe hararetli, hassaten siyaseti ve çağı aşıyor diyebilirim” dedi.

Blinken ise yaptığı açıklamada, Şark Kudüs’teki gayrikanuni Düzenbaz iskân biriminde sinagoga planlı ve 7 İsraillinin hayatını kaybettiği saldırıya değinerek, “Terörle uğraş bahis konusu olduğunda İsrail’le, cümle İsrail halkıyla dinç dayanışmamızı biliyorsunuz ve bu konuda dahi temas ahit olduğu gibi yanınızdayız. Başbakanla, Dışişleri Bakanıyla çokça güzelce sohbetlerim oldu ama sizinle vakit geçirebilmek ayrı bir tabiat” dedi.

Blinken’ın İsrail’deki temaslarının arkası sıra erte Filistin’e geçmesi ve Garp Şeria’nın Ramallah şehrinde Filistin Kerem Başkanı Mahmud Abbas ile tıpkı araya gelmesi bekleniyor. – TEL AVİV

Share: