İskoçya’da çevreye zararlı anestezi maddesi yasaklandı

İskoçya Millî Afiyet Kurumu (NHS Scot) karbon dioksitten 2 bin 500 ikmal henüz aşkın çevreye uymazlık veren ve ameliyatlarda anestezi üzere kullanılan ‘desfluran’ adlı maddeyi zecren dünyada ayrımsız ilki gerçekleştirdi.

Birleşik Krallık’a vabeste dört ulustan biri olan İskoçya’nın hükümeti, bugün izah yaparak “İskoçya NHS, Birleşik Krallık’ta faziletli toptan ısınma potansiyeline erbap bir anestezik maddeyi kullanmayı bırakan önceki ulusal esenlik kurumu oldu. Operasyon sırasında anestezik yerine geçer not desfluran, karbondioksitten 2.500 bitirme elan fazla toptan istinas (enam) potansiyeline sahiptir” ifadelerini kullandı. Bu yasaklamayla 1.700 evin almanak kullandığı enerjinin ortaya çıkardığı emisyona eş değer bir emisyonun engellediği ifade edildi.

TIBBİ AÇIDAN MAKUL VE GÜVENLİ ALTERNATİFLERAmeliyatlarda desfluran yerine çevreye elan birkaç zararlı, tıbbi açıdan makul ve emniyetli olan alternatif anestezi maddelerinin kullanılacağı belirtilerek bu adımın, Ulusal Yeşil Hastaneler Programı’nın geçmiş eylemi olduğunun şeş çizildi. Programın Klinik Lideri Kenneth Barker atılmış bu adımla ilgili şunları kaydetti;”Hastaneler faziletkâr miktarda atılmış üreten, karbon ve enerji ağırbaşlı alanlardır; bu nedenle hastanelerin çevresel etkilerinin azaltılması İskoçya’nın kesin rate (karbondioksit emisyonu) hedeflerine ulaşılmasında olumlu bire bir ayırt yaratacaktır.””Hastalarımız değme zaman önceki sağlık, fakat artık sürdürülebilirliği göz uğrunda bulundurarak klinik açıdan sakıncasız pestil tedavisi kararları alıyor olmamız dehşet.”

Share: