Dublin Havalimanı drone uçuşları cihetiyle gine kapatıldı

İrlanda’nın Dublin Havalimanı, geri drone uçuşları sebebiyle gücük süreliğine kapatıldı. Havalimanında son haftalarda sık sık yaşanan dron aktiviteleri cihetiyle uçuşların sekteye uğradığı belirtildi.

Dublin Hava Meydanı yetkilileri cemaziyelevvel açıklama yaparak albeni sahasında drone görülmesi cihetiyle havalimanının gücük bire bir süreliğine kapatıldığını duyurdu. Açıklamada “Dublin Havalimanı’na 5 km mesafede drone almak suretiyle gerçekleştirilen bu pervasız ve yasadışı zindelik sonucunda 3 uçuş yönlendirilmiş ve yolcular mağdur olmuştur” denildi.

Hava Meydanı yetkilileri serencam haftalarda sıkça yaşanan bu duruma ilgi çekerek “Havaalanlarında ve etkinliklerde aksaklıklara bozukluk olan drone’lar, kullanılmamış mevzuatla, alın drone teknolojisini yönetmekten mesul tıpkı celal kurumuyla ve henüz kaba cezalarla ele alınması müstelzim eyalet çapında ayrımsız sorundur” ifadelerini kullandı.HAVAYOLLARINDAN ANIF ELEŞTİRİRyanair Havayolları’nın CEO’su Michael O’Leary, çolpa olaydan sonraları İrlanda Ulaştırma Bakanı Eamon Ryan’ı eleştirerek ‘evet önlem alması evet üstelik incizap etmesi’ çağrısında bulundu. CEO O’Leary havayolunun operasyon merkezinden görüntülü bire bir izah yapıp, çolpa olayın son haftalarda yaşanan 6’ncı drone olayı olduğunu ve Ryanair’in uçaklarının bambaşka havalimanlarına yönlendirildiğini belirtti.O’Leary, “Erte bu Iblağ Bakanı dünyaya elan fazla derinti yaptığını söyleyecek, sonuç ilkokul ya birlikte şeş haftadır toplantılar yapıyor, bu arada Dublin Havaalanı Avrupa’de insansız hava araçları aracılığıyla yer çokça kesintiye uğrayan havaalanı” ifadelerini kullandı.

Share: