Iş ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilimci, Bayburt’ta konuştu: (1)

Faaliyet ve Sosyal Düzenlilik Bakanı Vedat Âlim, “Biz çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacak tıpkı sevap politikası, içtimai yöntem projeksiyonuyla bakıyoruz geleceğe ve bugünümüzü yarına taşıyacak tedbirleri bugünden alıyoruz.” dedi.

Bilimci, DÜRÜST Fırka Bayburt İl Başkanlığında düzenlenen, “Türkiye Yüzyılı Başlıyor, 2023’e Akilane Şehir Buluşmaları Bayburt” adlı toplantıda yaptığı konuşmada, sonuç zamanlarda enflasyon sorununu çözmek üzere uğraştıklarını söyledi.

Dünyanın temas tarafında olan enflasyonun Türkiye’yi elan aşkın etkilediğini belirten Bilimci, “Sebep bizi elan fazla etkiledi? Çünkü tümden petrolde, tabii gazda dışa bağımlı ayrımsız ülkeyiz. Yüz yıldır yapılmayan şeyi demin yapıyoruz, nedir? Çekirdeksel bünye yapıyoruz, çekirdeksel erke ile Türkiye’yi bakir tanıştıracağız. Tanıştırdığımız ahit dışa bağımlılığımız elan azalacak. İlk defa doğal gaz bulduk, katıksız gazı inşallah martta Türkiye’da hizmete sokacağız, soktuğumuz ant Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı elan azalacaktır. farklı haddinden fazla molekül.” diye konuştu.

Bilimci, Yusufeli Barajı’nın gelişmemiş süre geçmiş Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle hizmete açıldığını anımsatarak, “Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığının getirdiği arttırma benzeri maliyet var. Yaklaşık maliyet 50 bilyon dolar. Onun için Türk ekonomisinde bu 50 bilyon doların meydana getirdiği menfi ayrımsız baskı var.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye büyüdükçe sorun hal kabiliyeti mütezayit tıpkı ülkedir”

Kâh kişilerin, “Hastalık pahalılık Almanya’bile bu büyüklüğünde değil?” diye sorduğuna meni eden Bilimci, şu değerlendirmede bulundu:

“Almanya’da de üretici fiyatlarında enflasyonun yüzde 35’in üstüne çıktığını söyleyeyim beraber birlikte amma illet o büyüklüğünde değil, bunun için o büyüklüğünde değil. Çünkü burada maliyetler çokça faziletkâr, maliyetlerin asıl girdisi dahi eriştirme altyapısı, onun maliyeti yani petrol, saf gazın dışında bütün enerji üretimi, hayatiyet üretiminin de dışa tabi olması. Bunları dışa bağımlılıktan kurtardıkça, yavaş yavaş bu projeleri devreye soktukça Türkiye ilerlemeye devam edecek amma Türkiye’nin bilcümle bu karşıt şartlara rağmen başardığı benzeri şey var, Türkiye ekonomisi büyümeye bitmeme ediyor.”

Bilgin, “Türkiye büyüdükçe sevgili nakız kabiliyeti kalan tıpkı ülkedir.” ifadesini kullanarak, “Türkiye, 1 trilyon dolarlık tıpkısı ekonomiye akıllıcasına, onun eşiğindedir, ilerledikçe dava nakız kabiliyeti artacaktır. Bunun süratle yansıyan, gündelik hayatımızda çabukça mahsus neticesi nedir? İstihdam yaratmasıdır büyümenin. Türkiye’nin hesaplı büyümesi, yaklaşık 1 milyondan fazla sene sonu bakımından istihdam yaratacaktır, tahminimiz 1 milyon 100 bin, 1 milyon 200 bin olmasını bekliyoruz.” dedi.

Türkiye’nin istihdam yaratarak, büyüyerek bu sorunu aşacağının altını çizen Bilgin, şöyle bitmeme etti:

“Ama bu sorunun aynı bambaşka yönü üstelik şudur, çalışanların, bağan dirimsel gruplarının korunmasıdır. Ego hele kendi Bakanlığımızla ait bunu söylüyorum. Biz çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacak ayrımsız ücret politikası, içtimai yöntem projeksiyonuyla bakıyoruz geleceğe ve bugünümüzü yarına taşıyacak tedbirleri bugünden alıyoruz. Neler bunlar, geçtiğimiz dönemde aritmetik namına asgari ücreti yüzdelik 80’nin üzerinde artırdık. Tam oldu mu? Olmadı. Bugün baştan ele alıyoruz. Yarın Minimal Sevap Komisyonumuz toplanacak, toplantıdan sonraları de yeniden varılan noktayı, inşallah uzlaşma noktasını buluruz, değerlendireceğiz ve benzeri karara varacağız. Varacağımız kararı elan evvel dahi biraz sefer belirttim. İş verenlerimizin ödeyebileceği amma emekçilerimizin şen dem alabileceği rakama ulaşacağımızı düşünüyorum. Hedefimiz o, onu gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.”

“Sorunları çözerek ileriye akıllıca revan ayrımsız Türkiye var”

Âlim, ayrıksı bir meselenin birlikte emeklilikte hoşnutluk takılanlar (EYT) denilen serbest bire bir kitleyi ilişkin sav olduğuna dikkati çekerek, “Bu, 8 Eylül 1999’dan bugüne gelen tıpkı maslahat, bunu üstelik çözüyoruz. Bu ince uğraşılarla hal aşamasına gelmiştir çünkü bir nice meselenin boyutu vardır. Mali boyutunun dışında de maharet boyutları vardır, onları da çözmek üzereyiz, onları de bu kamer içerisinde çözdükten sonra Meclisimizin gündeminde düzlük alacağını planlıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Sorunları çözerek ileriye akla yatkın revan tıpkısı Türkiye olduğunu vurgulayan Âlim, şunları kaydetti:

“2023’e Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken de ekonomisi büyüyen, içtimai sorunlarını çözen, içtimai siyasa yaklaşımıyla toplumun bilcümle kesimlerini hele etkin, emekçi, mütekait ve verimsiz kesimlerini, sağlık dağılımından henüz bağan sağlık alanları destekleyerek onları yukarıya akıllıca tırmandıracak bire bir sosyal yöntem yaklaşımıyla dava çözüyoruz. Bizim ecir politikamız birlikte buna dayanmaktadır, minimum ecir politikamız birlikte bu stratejiye dayanmaktadır. En alttaki ücretleri yukarıya akıllıcasına tırmandırmak, yukarıdakileri henüz yukarıya tırmandırmak, zımnında ücretlilerin milli gelirden aldığı payı tezyit etmek, siyasetimizin özetini böyle yapabiliriz.”

(Sürecek)

Share: