“INCE SÜRELİ ALINMAMIŞ KARGO DOLANDIRICILIĞI” UYARISI

İSTANBUL’birlikte ara sıra ülfet bürosundan arayan kişiler, teferruatlı süre tasdik alınmamış kargolar dolayısıyla icra takibi başlatıldığını söyleyerek, 100-200 TL arasında benzeri ifa yapılırsa yasal sürecin durdurulacağını söylüyor. Israrlı telefonlar ve SMS mesajlarıyla bunaltılan mağdurlar, unuttukları tıpkı kargoları olabileceğini dahi fikren dolandırıcıların tuzağına düşüyor. Kargo dolandırıcılarının hedefi olan Ulu Sevda Besici, kendisini arayan ülfet bürosuna gitti ve yaşananları kayıt altına aldı. Bitiren Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Görgülü Ağaoğlu uyarıda bulunarak, “Bu kişilerin hukukla kanunla tek ilgisi namevcut. Zira hukuk bilen kimse, tüketiciyi, siparişi teyit almadığı için mesul tutamaz” diyerek konuştu.

İstanbul’dahi bazen ülfet bürolarından arayan şahıslar tarafından, ‘Hakkınızda icra işlemi başlatılmaması amacıyla 145 teklik ödemeniz gerekiyor. İcra takibi başlatılması amacıyla ülfet ofisine devredilen dosyanıza avukatlık ücreti ve masarif eklenmemesi için acilen ahbaplık ofisi ile irtibata geçiniz’ şeklinde mesajlar gönderiliyor. Mufassal süre bu mesajlar gönderilenlerden Ulvi Rağbet Besici, Güngören’deki ünsiyet bürosunun kapısını çaldı. Besici, isminin Ezgi olduğunu söyleyen ve danışman adına tanıtan kadınla konuşmaya başladı. el telefonu kamerasıyla elektrik bile işleyen Besici’ye, internetten sipariş verdiği sav edilen kargoyu konfirmasyon almadığı ve izansız tebligat da yapmadığı için icra takibi başlatıldığı söylendi. Besici hakeza bire bir siparişi olmadığını anlatmaya çalışsa da, yazman ‘Ürünü almadığınız ve iadesiyle ait vukuf vermediğiniz amacıyla şirketin böyle bire bir hakkı var’ karşılığını verdi.

“AVUKAT KOCA İCRA TAKİBİNİ BAŞLATIYOR”

Görüntülerde Yır isimli karı, Besici’yi ifade etmek amacıyla şöyle konuşuyor, “Bitiren ve üreticinin haklarını müzaheret etmek için, bazı hukuki işler var. Demin siz bu ürünü havale veriyorsunuz, keyfi bire bir şekilde almıyorsunuz. Tek tebligat dahi yapmıyorsunuz. Kargo şirketi marifetiyle şüphesiz tıpkı mağdurluk yaşadığınızı bilemem amma, ürünü almıyorsunuz ve reddetme ile ilgili bir molekül söylemiyorsunuz. Bu durumda şirketin öğrenim etme hakkı doğuyor. Şayet ihbariye yapmış olsaydınız, şeriklik sizden bu hakkı isteyemezdi. Daha sonrasında avukat satma yürütme takibini başlatıyor.”

“AVUKATLIK BÜROSU GİBİ GÖSTERİYORLAR, GELİP BAKINCA ‘FOS’ ÇIKTI”

Sipariş vermediğini tamlayan Şanlı Talep Besici, “Dolandırıcıları koruyucu neymiş bire bir ünsiyet bürosu ile cebin karşıyayız. 145 TL’yi ödeyin kurtulun dedi. Ben dahi icraya verin dedim çünkü, ben hakeza bire bir yapıt almadım, sipariş vermedim. Ürün gelse gitse de bir cezayla yüz yüze kalmamanız gerekir. Tıpkı iletişim birlikte vermedi, telefon numarası veremem, yasak dedi. Hukuk bürosunu aradığımda haddinden fazla aşkın gürültülü geliyordu. Yukarıda anca tıpkı sistem yoktu. Sekreterin gözündeki korkuyu gördüm. Sanki böyle ayrımsız avukatlık bürosu var, sözde temas özdek legalmiş kabil gösteriyorlar amma, gelip bakınca gayrimeskûn daha çok” dedi.

“TÜKETİCİ KARGOYU TESLİM ALMAYABİLİR”

Bitiren Müracaat Merkezi Onursal Başkanı Okumuş Ağaoğlu, ülfet bürosunda danışman olduğunu söyleyen kişinin söylediklerinin kanuncu olmadığını belirtti. Ağaoğlu dolandırıcıların yöntemine cebin uyararak, “Bu kişilerin hukukla kanunla hiç ilgisi namevcut. Çünkü hukuk alim kimesne, tüketiciyi, siparişi teslim almadığı için sorumlu tutamaz. Tüketicilerin kanuna bakarak, ‘Mesafeli Sözleşmeler’ başlığı altında yapılan düzenlemede, ısmarlama tesliminden 14 dönem sonrasına kadar koşulsuz ve masrafsız reddetme hakkı vardır. Gönderilen kargoyu teyit almayabilir, bu iade hakkının ifadesidir. Ayrıca bununla ait tebligat yapma zorunluğu yoktur. Kişisel Verileri Dulda Kanunu’na göre, bu bilgiler ferdî bilgelik. Ne ahit nereye ısmarlama ettikleri nereden biliniyor? E-cesamet üzerinden icra dosyası sorgulasınlar. Haklarında tıpkısı icra dosyası olup olmadığını öğrendikten sonra, varsa şayet dosya numarasını ayar alıp, arz yakın adliyeye gidip o yürütme dosyasını akseptans etmediklerine ilgilendiren bir arzuhâl vermeleri yeterlidir. 100-200 teklik kadar benzeri karşılık amma, günde 100 kişiyi kandırsalar 100 liradan 10 bin lira para kazanıyorlar. Esasen ayrımsız hususiyet bürosu ismini kullanmalarına karşın, her avukatın bu şebekelere hizmet edeceğine inanmak olabilir değil” diye niteleyerek konuştu.Share: