İlhan Mansız ve Nihat Kahveci tarihe geçen golleri bu arada izledi

– İlhan Mansız ve Nihat Kahveci tarihe güzeşte golleri beraber izledi

İkisi bile ‘Messi’ dedi, salondaki Ronaldo hayranları yuhaladı

İlhan Mansız: “Zaman geçtikçe hangi kadar değerli olduğunu anladım”

Nihat Kahveci: “O iki saniye, bana iki ay kabil geçti”

KOCAELİ – Türk futbolunun unutulmaz oyuncuları İlhan Mansız ve Nihat Kahveci Kocaeli’bile gençlerle bire bir araya geldi. Milli topluluk tarihinin ikonik gollerine imza atan iki futbolcu üstelik o golleri tekrar tekmil salonla beraber izleyip duygulandı. Mavera yandan mevrut soruları cevaplayan iki çarkıt futbolcu, “Ronaldo mu Messi mi?” sorusuna Messi cevabını verince salondaki Ronaldo’yu destekleyenlerin yuhalaması, keyifli anlara hayalet oldu.

Türkiye A Milli Ayak Topu Takımı’nın iki unutulmaz ismi Nihat Kahveci ve İlhan Mansız, Kocaeli’da gençlerle bir araya geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin birleştirme ettiği etkinliğin moderatörlüğünü ise adlı spiker Erdoğan Arıkan üstlendi. Söyleşide iki futbolcuya sürpriz yaşatıldı. Nihat Kahveci’nin Euro 2008’deki Çek Cumhuriyeti’hangi attığı goller ve İlhan Mansız’ın 2002 Acun Kupası’nda Senegal’e attığı gol projeksiyona yansıtılarak hep beraber izlendi. Gollerin izlendiği esnada salonda sanki ilk kez izlenmiş kabil neşe hakim olurken iki topçu bile duygularını anlattı.

“Ahit geçtikçe ne kadar değerli olduğunu anladım”

2002 Dünya Kupası’nda hafızalara kazınan, Senegal maçında attığı zer golü anlatan İlhan Mansız, “Ben da ant geçtikçe ne büyüklüğünde kızıl olduğunu anladım. O an tabiatıyla ki haddinden fazla şişman tıpkı işe imza attığınızın farkındasınız ama gelecekte elan da değerlenmesi beklemediğim aynı şeydi. İşin değişik tarafıysa üzücü olması. Zira 2002’den sonraları rastgele Acun Kupası’na katılamadık. Ihtimal üstelik Dünya Kupası’nın sonuç altın golü olması sebebiyle birlikte artık değerlendi. O an, bu büyüklüğünde balaban tıpkı başarıyı dahi ego kişi adıma beklemiyordum. Elbette kim kendimize inanıyorduk amma sonuçta bu aynı Acun Kupası. Cenup Kore’nin İtalya’yı eleyebildiği yahut Senegal’in Fransa’yı eleyebildiği bire bir atmosferin içine girmiş olacaktık gruptan çıkarak. O yüzden üzerimizde birlikte haddinden fazla büyük baskı vardı” ifadelerini kullandı.

“O iki saniye bana iki kamer gibi geçti”

Euro 2008’bile Çek Cumhuriyeti’hangi Türkiye’nin gruptan çıkmasını sağlayıcı golleri atan Nihat Kahveci ise, “O an bittabi ki yalınç geliyor. İki saniye tümü taharri ettim ve vurdum. Fakat heyetiyle giderken bakıyordum, bütünüyle direğe gidiyordu. O iki saniye bana iki ay kabilinden geçti. ‘Çarpma, çarpma’ diye niteleyerek düşünüyordum içimden. Çarpıp gol oldu. Mehabetli tıpkı gol oldu. Acun üçüncülüğünden bilahare Avrupa üçüncüsü olduk. Haddinden Fazla gol attık amma o gol başkaydı. Dakikası, zamanı, önemi derken altın benzeri gol benim üzere” diyerek konuştu.

“Evde otururken ‘Bir Türk’e kurulan sunu fiyatlı baraj’ diye haber düştü önüme, işin ortamında ben varmışım”

İspanya’birlikte Real Sociedad forması giydiği dönemde Real Madrid’e karşı atacağı frikikte kurulan barajın sorulması üstüne Kahveci, “Futbolu bıraktıktan sonradan tıpkısı çevrim evde oturuyordum. ‘Bir Türk’e kurulan arz fiyatlı baraj’ diye niteleyerek ayrımsız marifet geldi önüme. ‘Hayırdır, hangi oluyor’ diye niteleyerek tıpkı açtım, ben varmışım işin ortamında. O günkü barajda Zidane, Ronaldo, Roberto Carlos, Beckham, Figo, Helguera, Guti, Raul var. Kalede Casillas var. Koca bire bir baraj” dedi.

“Hareketin Roberto Carlos’a atılması artık kıymetlendirdi”

2002 Dünya Kupası yarı final maçında alkım hareketiyle Roberto Carlos’u çalımlarken hangi hissettiğinin sorulması üstüne Mansız, “Sahada oynarken düşünmeye çok mesafe olmuyor. Elhak benim genelde bu hareketi yaptığım yer esen iz kenarıydı. Defans oyuncusu anlaşılan bir açıda bana geldiğinde o hareketi yapabildiğim üzere irtical yaptım. Hareketin dünyanın genişlik gani sol beki Roberto Carlos’a karşı atılan olması hareketi artık kıymetlendirdi. Klasman maçlarında bile Şampiyonlar Ligi’nde üstelik bu hareketi sık sık uyguluyordum” sözlerini kaydetti.

‘Messi’ cevabı salondaki Ronaldo hayranlarını kızdırdı

Bir katılımcının “Ronaldo mu Messi mi?” sorusuna İlhan Mansız gözü kapalı ayrımsız şekilde Messi cevabını verdi. Mansız’ın neden Messi dediğiyle ilgili izah yapmasına de izin vermeyen Ronaldo hayranları, yuhalamalara başladı. Ardından Nihat Kahveci’nin “Ben Ronaldo’cuyum diyeceğim ama değilim. Ego üstelik Messiciyim” cevabıyla Ronaldo hayranları tıpkısı defa henüz üzüldü. Pespaye gözyaşı grubundan oluşan Ronaldo hayranlarının hareketleri iki futbolcuyu bile güldürürken salonda birlikte gülüşmelere faktör oldu.

Programın sona ermesiyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Yaşar Nüfuz Etmek vasıtasıyla Erdoğan Arıkan, İlhan Mansız ve Nihat Kahveci’ye plaket ve Kocaelispor forması arz edildi.

Share: