Hdp’li Muazzez Orhan Işık Bakan Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Mebus Muazzez Orhan Işık, akıbet tıpkı haftada Ankara’birlikte beyaz zehir işçisi Ömer Türlü, Gaziantep’te yapım işçisi Büyük Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’de inşaat işçisi Erhan Aldanmaz, İstanbul’bile hastanede güvenlik görevlisi olan Çakır Okudan, gemide kabadayı olan Şiir Balcı, Sakarya’üstelik bir firmada ısı elektrik işçisi olan Muhsin Hizip, Konya’da inşaat işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de inşaat işçisi Emrah Aslan, Bursa’üstelik Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, işçi ölümlerini Düzentileme ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Mebus Muazzez Orhan Işık işçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Emek ve Sosyal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler düz aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE BAKARAK 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE BILDIRME BIRKAÇ 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de zaruri engelleyici tedbirler alınmadığında hisse senedi cinayetleri dizgesel ayrımsız şekilde devam etmektedir. Seçkin yıl sunu beş alti iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) matbuat ve gayrı bazen kaynaklardan derlediği verilere bakarak 2021 yılında hisse senedi cinayetlerinde genişlik bir iki 2.170 iştirakçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının evvel sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde kalımlı, yasaklayıcı tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına bakarak 2013 yılından bu yana 18.280’den aşkın işçi, vacip önlemler alınmayan gelişim cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Özellikle tarım ve yapım sektörlerinde kayıt dışılık zımnında aksiyon cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, gelişim kazası ve çığır hastalığı geçirenlere ilgilendiren verilerin kaydı ya tutulmamaktadır ya da kalık tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK ÖLÜM GETİRMEKTEDİR”

16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında müteharrik işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Ölmez-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı işçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı işçi Şafak Polat da 20 yaşındaydı. Akıbet tıpkısı haftada Adana’bile orman işçisi Umut Durakçı, Kastamonu’dahi yapım işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’da yapım işçisi Mustafa Tığ, Samsun’birlikte otel etkin Mustafa Şeker Hastalığı, Malatya’bile inşaatta etkin Fatih Kızılkaya, Mutlu Gündoğan ve Mehmet Kavara, Ankara’da Maden işçisi Ömer Makule, Gaziantep’te inşaat işçisi Büyük Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’bile inşaat işçisi Erhan Kurt, İstanbul’bile hastanede asayiş görevlisi olan Çakırdoğan Okudan, gemide ağabey olan Nazım Balcı, Sakarya’birlikte tıpkı firmada ısı yalıtım işçisi olan Muhsin Bölük, Konya’dahi yapım işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de yapım işçisi Emrah Arslan, Bursa’üstelik Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında güç yaralanan, kalıcı tıpkı şekilde engelli olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ahiret yolculuğu getirmektedir.”

Vekil Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari yolu üzerinde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Çelik’ın ölümü karşı düzenlenen bir anket kâin mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe bağlı ahiret yolculuğu sayısı’ kaç olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine bakarak dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin gözyaşı ve seks dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe bağlı kazalarla sakat olan hayat sayısı’ birçok olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği hisse senedi kazaları ve maruz kaldıkları çığır hastalıklarına ilişik Bakanlığınızın aynı bilgi derlemesi veya raporu bulunan mudur? 2011-2022 yılları arasında Türkiye’de yaşamını yitiren mülteci iştirakçi sayısı ve bu kişilerin uyruk, eşey, gözyaşı kadar göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik zımnında yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten sorumlu görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği adına yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz ruhsal, ekonomik ve toplumsal destekler nelerdir?”

Share: