Hazırlık alınmazsa icar fiyatı erişilemeyecek rakama ulaşacak

TÜİK’in akıbet verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları mart ayında tıpkı önceki yılın bire bir ayına bakarak yüzdelik 20.6 artarak 134 bin 170 olurken, Karı-Mart döneminde ise bir esbak yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 21.7 artışla 320 bin 63 namına gerçekleşti. Hane satışlarında İstanbul 23 bin 974 bölük satışı ve yüzde 17.9 ile önce tam saha aldı. İstanbul’u 12 bin 609 konut satışı ile Ankara ve 8 bin 51 bölük satışı ile İzmir izledi. Ev satışlarındaki artışları fiyatlar bile izledi. TCMB tarafından yayımlanan verilere bakarak bölük eşit endeksi gücük ay ayında yıllık yüzdelik 96,4 oranında artarak tarihi bir artma kaydetti. Türkiye genelinde birim bölük fiyatları almanak yüzde 113,2 artışla metrekare başına 8 bin 640 TL seviyelerine ulaşırken, İstanbul’üstelik şubatta metrekare ünite fiyatı 13 bin 836 lira oldu.

Göz fiyatlarında yükseliş 2022 ile birlikte atiklik kazandı. Model Bankası eliyle açıklayan son veriler, İstanbul, Ankara ve İzmir’da ev fiyatlarının rekor seviyelere ulaştığını gösteriyor. Familya sahibi girmek isteyen vatandaş, cebinden az çok erdemli rakamlar ödeyerek aynı basamak alabilecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre, Basamak Karşılık Endeksi şubatta aynı önceki yılın bir ayına göre yazılı kendisine yüzde 96.4, doğru kendisine ise yüzde 26,9 oranında arttı. İstanbul’da artış yüzde 106.3, İzmir’dahi yüzdelik 90.1, Ankara’üstelik ise yüzde 97.1 oldu.

İstanbul’üstelik metrekare fiyatı 13 bin tl’yi geçti

Türkiye genelinde Vahit Hane Fiyatları almanak yüzde 113,2 artışla metrekare başına 8 bin 640 TL seviyelerine ulaştı. Üç büyükşehir amacıyla birim denk ortalamalarına bakıldığında ise, İstanbul 13 bin 836 TL/metrekare ile önceki sırada düz alırken, İstanbul’u 10 bin 61 TL/metrekare ile İzmir, 6 bin 225 TL/metrekare ile Ankara izlem etti.

Betam: Konutta İstanbul engelsiz benzeri ayrışma sürecinde

Bahçeşehir Üniversitesi Hesaplı ve Toplumsal Tetkikat Merkezi (BETAM) eliyle hazırlanan nisan kocaoğlan raporuna bakarak, satılık göz fiyatlarındaki yıllık artım oranı geçtiğimiz Ocak ve Küçük Ay aylarında artmaya bitmeme etse birlikte benzeri cirim ivme kaybetti. Mart ayından itibaren mir fiyatlarındaki artış oranı hızlandı. Gücük Ay ayında 10,2 puan yükselen eşit artım oranı Mart ayında 15 nokta yükseldi. Bu yükselişle satılık basamak fiyatları güzeşte yılın bire bir ayına kıyasla yüzde 134,3 artarak raporda incelenen dönemdeki yıpranmamış arz yüksek seviyesine ulaştı.

Satılık basamak cari fiyatlarındaki yıllık artma oranı sabık ayak tabanı bakarak İstanbul’üstelik 21.4 benek yükseldi. Böylecene, satılık bölük akan fiyatındaki almanak çoğalma oranı İstanbul’de yüzde 159.3 oldu. Akıbet aylarda İstanbul’bile satılık ev fiyatlarında Ankara ve İzmir’e kıyasla henüz faziletkâr artışların gerçekleştiği ve İstanbul piyasasının bulutsuz tıpkı inhilal sürecine girdiği ilgi çekti.

İnşaat maliyetlerinde almanak yüzdelik 90.27 artma

TÜİK’in açıkladığı, İnşaat Maliyet Endeksinin Küçük Ay 2022 dönemi sonuçlarına göre; İnşaat maliyet endeksi, 2022 yılı küçük ay ayında tıpkı önceki aya bakarak yüzde 5.73 benzeri önceki yılın bire bir ayına göre yüzde 90,27 arttı. Ayrımsız eski aya göre materyal endeksi yüzde 7,56, işçilik endeksi yüzde 0,23 arttı.

Yer maliyetleri çok faziletkâr

Bölük fiyatlarındaki artışın temel nedenlerini Habertürk’e değerlendiren İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yeteri büyüklüğünde arzın olmadığını, arsa maliyetlerinin yüksekliği ve ana tor maddededi artışların fiyatları bu seviyelere getirdiğini söyledi. Durbakayım, rekor denk artışlarının kiraları dahi etkilediği ve bir döngü içine girildiğini belirtti

2020 Aile – 2022 Nisan ayları ortada 30 mahiye aynı dilimde göz fiyatlarında yüzdelik 250 tıpkısı artışın bahis konusu olduğunu söyleyen İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Umumi Heyet Başkanı Nazmi Durbakayım, “2020 Ocak ayı ile Nisan 2022 ortalamasını aldığımızda asıl çıpa, çimento gibi malzemelerinde karşılık artışı yüzde 450 – 500 ortada. Akıbet 8 ayda çıpa yüzde 400 arttı, hazır beton yüzdelik 478, çimentoda yüzdelik 516 artma yaşandı. Sayı Farkı yüzde 450-500 kabil tıpkı artış yaşandı. Oysaki 30 maaş benzeri dilimde basamak fiyatlarında yüzde 250 üzere bir çoğalma söz konusu. Hane fiyatlarındaki artış gereç fiyatlarındaki artışı yakalamış değil. Bunun nedeni yapım setörünün sürekliliğini icat etmek için geçmiş karlardan fedakarlık edildi, bilahare elan önceki bozuk para işlenmiş imalatlar hesaba katıldı. İleriyi satın kabul etmek vasıtasıyla, piyasayı kaybetmemek hesabına halen çoğu proje temel kafaya, hatta bir miktar zararına gidiyor. Yani sattığını parayla hesabına koyması kabil değil.” ifadelerini kullandı

Satılabilir kayran metrekare fiyatı sayı farkı 12 bin lira olduğunu belirten Durbakayım, “Yüzde 50 ile itmam karşılığı yapıldığını varsayarsak ki yüzdelik 50’yi geçti bu oran 12 bin lira satılabilir düz maliyetiniz 24 bin lira. Yani metrekare maliyeti 24 bin liraya çıkıntı oluyor.” dedi

Tedbir alınmazsa fiyatlar kontrolden çıkacak

Arka noktalardan genişlik için değer artışlarının ayrımsız dakika geçmiş durması gerektiğini söyleyen İNDER Umumi Heyet Başkanı Nazmi Durbakayım, “Asıl maliyetler henüz bilcümle olarak icar fiyatlarına yansıtılmadı. Tıpkısı zaman önce konut üretimi amacıyla ayrımsız tedbir alınması lazım. Çünkü, yarın isticar noktasında erişilemeyecek rakamlar olacaktır. Bu da insanları birlikte oturmaya itecektir.” ifadelerine kayran verdi.

Durbakayım, “2004’ten eski daire alımlarındaki imkanlar kayboldu. O noktalara anlayışsız dönebilmek için hem getiri oranlarının doğru tıpkı seviyeye inmesi lazım, hem da ikinci umum piyasaları için mortgage kredisinin devreye girmesi lazım. Yeryüzü balaban girdi olan arsa fiyatlarının elan akilane fiyatlara edinilebilmesi lazım. Bunlarla ilgili planlama yapıldığında konutta fakat ulaşılabilir rakamları vira etmek mümkün tamam.”

Bedel artışlarında yabancıya satışın payı yüzde 4-5

Hane fiyatlarının artışında yabancıya yapılan satışın etkisinin haddinden fazla az olduğunu söyleyen Nazmi Durbakayım,”Sektörü şu dakika ayakta markajcı yabancıya yapılan satma. Yabancı galiba bölgelerden alıyor ve bu de sayıca haddinden fazla fazla değil. Ecnebi buradaki rakamları bildiği üzere katmerli bire bir fiyattan kıymak söz konusu değil. Yabancıya satıyoruz o mu bölük fiyatlarını yükseltiyor algısı akla yatkın değil. Yabancıya olan satışın fiyatlardaki etkisi yüzde 4-5’lerde”

Nazmi Durbakayım, esas hammedelerin ihracattan kıran dışarıya çevrilmiş alıcı bulması, çöz piyasadaki fiyatları yükselttiğini, burada muhtemelen malzemelerin üreticilerinin iç etraf olsa birlikte peki, olmasa dahi peki düşüncesi tedarikte ve fiyatların artışında çalışkan olduğunu söyledi. Durbakayım, “İhracat yapılsın tabiatıyla ki ancak çöz piyasaların bile gözetilmesi geçişsiz” dedi.Sektör oyuncularının desteklenmesi gerektiğini belirten Nazmi Durbakayım, İnşaat setöründe etkin firmalar, eşhas akıbet zamanlarda şartlardan yağlık hayli güçlükle karşılaştıkları için alelhusus sektöre sonra girenlerin ayrımlı sektörlere yöneldiğini belitti. Durbakayım, zelzele senaryosuna hazırlıkta, kentsel inkılap ve riskli binaların ortadan kalkması için bile hususi aksiyon özne müteahhitlerin desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

Milyonun altında sülale kalmadı

Yeni projelerde küsurat maliyetlerden hava milyonun altında familya kalmadığını söyleyen Nazmi Durbakayım, “İnşaat maliyetine yer bedeli da eklenince birim metrekare fiyatı 25-26 bin liraya büyüklüğünde çıkıyor. Arsa girdisi ne büyüklüğünde hor çekilirse o büyüklüğünde doğru seviyelere iner fiyatlar. Nüfusun büyükşehirlere yığılması sonucu arsa fiyatları çok kıymeli. Bunu büyük şehirlerde ulaşmak olanaklı değil. Yurdumuzun gelişigüzel köşesine yayılmamız geçişsiz, elan fasit yer edineceğimiz bölgelerde pilot yaşanası şehirler kurmamız lazım. Yapılan projelerde geçer not malzemelerin evcil ve milli olması, ekstrem donanımlardan kaçınılması şeklinde ayrımsız politka izlememiz geçişsiz. Ümranlı ülkelerde birlikte bu büyüklüğünde ötede imalat yapılmıyor” dedi

Konut fiyatlarındaki artım markalı konutlarda daha efdal

Tarz Bankası’nın (MB) açıkladığı göz denk endeksine bakarak, şubatta konut fiyatlarındaki yıllık artışın yüzde 96,4 olduğunu söyleyen Ev Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Talih Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Cevahir, İstanbul’üstelik bu oranın yüzdelik 106.3’e ulaştığını, mahiye bazda artışın ise yüzde 13,5 kendisine gerçekleştiğini bildirdi. Bu oranın bakir ve markalı konutlarda çokça daha faziletli olduğunu belirten Elmas, gücük ay verilerine bakarak güzeşte yılın ayrımsız ayında 3 bin 632 TL olan Türkiye geneli averaj metrekare fiyatı 7 bin 965 TL’ye yükseldiğini söyledi. Cevahir, gücük ay ayında ayrıca hane mir fiyatlarının sabık yılın bir ayına bakarak bilcümle büyük şehirlerde arttığı belirtti.

Şipşak küsurat maliyetler fiyatlara yansıdı

Yaptığı açıklamada, konut fiyatlarının 2019’dan itibaren oluşan maliyet artışlarıyla gelişigüzel yükseldiğini belirten KONUTDER Umumi Heyet Başkanı Mücevher, “Kırat şoku, para şişkinliği ve nema artışı, pandemi dolayısıyla küresel hazırlık zincirinde yaşanan aynı sekans menfilik sonucu emtia fiyatları sivri yükseldi ve akıbet yerine Rusya-Ukrayna savaşı kabilinden ayrımsız dizi film sebepten ekolojik ortam hızlı hızlı kalan inşaat maliyetleri göz fiyatlarına yansıdı. TCMB’nin Şubat 2022 maliyet endeksine baktığımız antlaşma göz fiyatlarının yapım maliyet endeksinde başı çektiğini görebiliriz. Materyal endeksi yüzdelik 113.3, inşaat maliyeti yüzdelik 90.3 artmışken ayrımsız ayda hane fiyatları yüzde 96.4 arttı.” ifadelerini kullandı.

Elmas, “Faziletkâr düzey ve tekmil dünyayla gelişigüzel Türkiye’üstelik üstelik yaşanan faziletli para şişkinliği döneminde konut fiyatlarının artmaması benzer değil. Dahi bu maliyetlerin geriden yansıdığını düşünürsek fiyatlarda düşüş beklemek da realist gayrimümkün. Rusya-Ukrayna savaşı birlikte cemi emtia fiyatlarını yükseltti. Şubat ayında savaştan geçmiş 750 dolara aldığımız demiri 920 dolara almaya başladık. Yani sadece inşaat demirinde dolar bazında yüzdelik 20’lik aynı artma söz konusu oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Konutta sunma yetersizliği

Yeni ev stokunda yaşanan eksilme bile bölük fiyatlarının ve kiraları artıran farklı tıpkısı etken adına öne çıktığını vugulayan Cevahir, “Serencam üç yıldır, yıllık göz üretimi 15-20 almanak ortalamanın yarısı büyüklüğünde. Artan maliyetlerle gelişigüzel yer yetersizliğinin devam etmesi basamak fiyatlarını ve kiralarını artırmaya bitmeme ediyor. Ev üreticileri geçtiğimiz dönemde çok kötülük etti ve mütezayit maliyetler işletme sermayesi ihtiyacı doğurdu. bununla birlikte mali tümce 2017’den itibaren basamak sektörüne kaynak sağlamamaktadır. Bu şartların üretimin azalması ve göz sıkıntısından ayrıksı bire bir sonuç doğurmayacağı gayet açıktı ve bu uzanım şu anda 2021 ortasından itibaren tahakkuk ediyor.” dedi.

Yabancıya konut satışı

Basamak fiyatlarındaki acul artışın yabancıya satıştan kaynaklandığı yönündeki algının akıllıcasına olmadığını belirten Cevahir, Yabancıya ev satışının ağırlıklı adına 5-6 ilde gerçekleştiğini söyledi. Mücevher, “Yabancıya gayrimenkul satışı, mecmu satışlar süresince yıllık yüzde 4,7’lik bir paya cemaat olduğundan göz fiyatlarını domine edecek bire bir etkiye cemaat değildir. Öte yandan hane fiyatlarının hemen Türkiye’üstelik değil parçalanmamış dünyada arttığını görüyoruz. Bunun nedeni yabancıya emlak satışı değil, genişlik yetersizliği, dolardaki paralel tevessü ve mal fiyatlarındaki yüzde 300’leri sabık artışlardır.” dedi.

Kullanılmamış konutta fiyatlar yüzde 161.30 arttı

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ namına adlandırılan, ağırlıklı adına kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen‘REIDIN-GYODER Eskimemiş Ev Bedel Endeksi’ sonuçlarına göre; Mart ayında tıpkı önceki ayak tabanı göre yüzde 12.24, geçarz yılın tıpkısı dönemine göre yüzdelik 27.22 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ev ayına göre ise yüzde 161.30 oranında yazılı artış gerçekleşti.

Yurttaş basamak fiyatlarına ayaklanma etti

Yabancıya satma yasaklansa bile hane fiyatları artar

Göz kredisiyle ocak almak olamaz

 

Share: