Yurttaş ev fiyatlarına ayaklanma etti

BETAM verilerine göre, ülke genelindeki satılık konutların metrekare fiyatları 2022 Mart’ta almanak bazda yüzde 134,3 arttı. Arz aceleci artışın görüldüğü memleket yüzdelik 172,7 ile Mersin Ağacı olurken yüzdelik 159,3’lük artışla İstanbul bile Sazak’in ardından ikinci sırada meydan aldı.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, satılık konutlarda geçen yıla göre değeri yüzde 100-200 arasında yükselen yerler dahi olduğunu belirterek “Kesim havza bu fiyatlar değişiyor amma İstanbul’bile geçen yıla bakarak artışın yüzdelik 90 seviyelerinde olduğunu düşünüyorum” dedi.

HEYBET, PLANLAMA YAPMALI

Aşa antrparantez iktidarın harekete geçmesi gerektiğini düşünüyor: “Zaten fiyatlar bu aşamaya gelmişken normal vatandaşın sülale alması gibi değil. Içtimai yapılara, konutlara dürülmek lazım. Hele İstanbul’dahi banliyö hatlar kurulabilir. İstanbul’un kurtuluşu oralardan geçiyor. Söz Gelişi kollar feribotla Bursa’dan okumaya geliyor. Gine Gebze’den gelip merkezde çalışan insanlar var. Mütenavip konutlama, hane kazanma hususu bu şekilde çözülebilir. Mehabet planlama yapmalı.”

Satılık hane fiyatlarına çakılı eşit belirleme veya kota koyma ihtimalinin tür olmadığını söyleyen Aşa, “Satılık konutlarda tavan noktasına geldik diye düşünüyorum. 1-2 sene süresince bu köpük gidecek diyerek adisyon ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

GÖZ FİYATLARINI ARTIRAN FAKTÖRLER

Yurt valüasyon uzmanı Ahmet Büyükduman ise satılık göz fiyatlarındaki artışın, enflasyondan ayrışmadığını koşut arttığının altını çizdi.

Büyükduman enflasyonla alay malay artışta etken olan biraz faktörü şöyle sıraladı:

* Ehliyetli göz üretiminin olmaması, arzın mikro kalması
* Yetiştirici Değer Endeksi ve inşaat malzemelerindeki maliyet artışı
* Düzey artışı sonucunda gâh tasarruf sahiplerinin envestisman ara bulucu adına konuta yönelmeleri.

Bağan faizli emlak kredisi kullandırılarak basamak satışlarının artmasını beklemenin kavisli benzeri strateji olduğunu belirten Büyükduman,

“Türkiye’da ev satışında şöyle tıpkısı kriz var, kendi varlıklarıyla konutları evvelden alan benzeri takım var. Göz cesaret faizlerini takmıyor ifade-i caizse. Çabucak sıkışıklık yaratıyor, fiyatları üst taşıyor. Emniyet faizlerini budamak etmek evvelce ahiz gücü olan insanların dahi alım kararlarını kredilere döndürmesine etken oluyor. Mecmu satışa etkisi olmuyor.

Faizi budamak veya akıllıca konut tüketimine heveslendirmek çözüm olmuyor. Yapılması müstelzim üretimi heveslendirme edici politikalar veya yeni finansman olanakları yaratmak. Hal böyleyken vatandaşlar aile almakta ve icar ödemekte zorlanıyor.” diye konuştu

BİR EVDE 10 KİŞİ KALIYORUZ

İstanbul Şişli’da SÖZCÜ’ye mütekellim vatandaşlar ise yaşadıkları durumu şu sözlerle özetledi:

Melike Çevik: Çokça elem şeyler düşünüyorum. Ego paylaşımlı evde kaldığım halde pürüz çekiyorum ve 10 gönül kalıyoruz tıpkı evde. 600 TL rastgele öz, elan de yükseltmeyi düşünüyor. 1000 TL olduğunu düşünün, 10 emanet bir arada daim olmak çok edisyon, tıpkı üstelik vadi bulamıyoruz ve hareket bulmakta dahi zorlanıyoruz. Zorlanınca kirayı üstelik ödeyemiyoruz. Yegâne emanet geçinemiyorum yani. Yegâne güç bire bir eve çıkmam benzer değil.

HURDACILIK YAPIYORUM, BIRICIK AYN 1.200 LİRA

Ulu Özyiğit: Hurdacılık yapıyorum, tek odalı benzeri yerde yaşıyorum. En kötüsü 1.200 teklik. Bir Tane göz. Akış atak sığınmacı geldikten bilahare eşit artışları tavan yaptı. Yer acı 2+1 karı 3 bin liradan, 3 bin 500 liradan başlıyor. Gidişatımız ongun değil yani. Stüdyo tipi kat, 1,5-2 yıl ilk 600 liraydı demin 1.200 liradan ağzını açıyor. Bu şartlarda evlenmeyi düşünmüyorum, evlenemem kim. Mahiye ne kazanacağım elhak, karnımı doyuruyorum. Hurdacılıktan hangi kazancağım, 2 bin 500, 3 bin lira mal kazanıyorum.

(İsmini vermeyen tıpkısı yurttaş): Yabancı rica çokça olduğu amacıyla çok çok artış oldu. Domestik insanlar giremiyor, bütçeler anlaşılan doğrusu, maaşlar anlaşılan, hangi olacak böyle? 2 bin 500 liraya kat sağlamak çok pres, 3 bin liralık deseniz mütekait maaşıyla geçinen eş ne yapacak? Tümce isyanda. Eski kiracılar çıkmak istemiyor, dünyalık sahipleri de bilcümle şikayetçi. Çıksınlar biraz elan…Az Buçuk haris gözlü olmamak geçişsiz.

Tülay Tığ: Tek adil değil. Ne düşünebiliriz, bol bire bir öz değil, bittabi ki keder. Kimsede vicdan kalmadı.

FAMILYA SAHİBİ KİRAYI İKİ KATINA ÇIKARDI, MECBUREN KABUL ETTİM

Yücel Ecevit: Ego 700 liraya oturuyordum. Koca (karı sahibi) diyor kim, evet çık evden ya dahi 1500 teklik ödeyeceksin. Ego dahi mecburen akseptans ettim. Çokça saçma bence, insanlar çok acele mağdur edilebiliyor. Eş dahi bulamıyorsun. Senin yerine girecek, 1500-2000 TL verecek adamlar var diyor. Tığ da merbut verdik.

Gülseren Bektaş Doğan: Kira artışları epey azılı, tezyifkâr felaket. Burada sülale sahiplerine mi öfkelenmek gerekiyor, gene tepedekilere mi öfkelenmek gerekiyor şaşkınım. Hem emekli hem birlikte müstecir olan insanlara yüreğim lime lime oluyor.

(İsmini vermeyen tıpkısı vatandaş): Sarıyer’bile 2 bin lira kiraların 7 bin, 8 bin liraya çıktığını duyuyorum.

YABANCILARA SATIŞIN DURDURULMASI LAZIM

Emre Öztürk: Yabancılara satışın durdurulması lazım yoksa önünü alamayız. Bire Bir zamanda enflasyon var. Ailemin yanından çıkamıyorum.

Mürtefi Turan: Sülale sahibiyim hem bile kiracım var. Kiracımdan istesem, bozuk komşum ödemesi haddinden fazla baskı geliyor. Az alsam bana yazık. Çok alsam ona efsus. Heybet bunun altından kalkması gerekiyor. Şoförüm, emekliyim bak deminden el otobüsüne çıkacağım.

Zeynep Özney: Elbet anlatım edeyim ki umumi artışı, cehennemde yaşıyoruz.(Fırat Fıstık/Sözcü)

Kaçan Ruslar Türkiye’den taşınmazlar alıyor

 

5 ekonomistten emlak piyasası tahminleri

 

Bodrum’da yurt dolandırıcılığı

 

Share: