Hayal Koçyiğit: Diyarbakır annelerine alçak vermek için buradayız

NEVŞEHİR’bile, ‘1’inci Arsıulusal Yavru Nöbeti Aileleri Kongresi’ne katılan artist Rüya Koçyiğit, “Diyarbakır annelerine yoğun atfetmek ve sesini dünyaya reklam etmek amacıyla buradayız” dedi.

Nevşehir’e ‘1’inci Arsıulusal Bala Nöbeti Aileleri Kongresi’ne gelmek üzere mevrut beyaz perde sanatçısı Hülya Koçyiğit, “Evlatlarının fotoğrafları kucaklarında, hasretleri gönüllerinde; ağlayan, direnen ve evlatlarını muntazır, onların HDP marifetiyle dağa kaçırıldığını söyleyen anneler var. Gözleri nemli bala nöbetindeler. ‘Ne olursa olsun bırakıp gitmeyeceğiz, buradayız çünkü buradan gönderildi evlatlarımız ve tekrar burada onları bekliyoruz’ diyorlar. O annelerin yüreğini, ızdırabını ve gözyaşlarını anlamamak, onlara gocunmak duymamak olanaklı mü? Diyarbakır annelerine bati isnat etmek ve sesini dünyaya açıklamak amacıyla buradayız” diyerek konuştu.

Kongre koordinatörü, Bitlis Ermiş Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Fıkdan Palabıyık birlikte “Tığ, 17 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul ve 18 Ağustos 2022 tarihinde Diyarbakır’üstelik ‘Evlat Nöbeti Aileleri Çalıştayı’ düzenledik. Bu çalıştayın sonuçlarını basına deklare ettik. Daha sonraları musahabe ettiğimiz Diyarbakır annelerine bu yönde tıpkı da uluslararası kongre aranjman sözü verdik. Diyarbakır anneleri acun genelinde teröre cebin genişlik teferruatlı istinat gösteren tıpkı feminizm. Diyarbakır anneleri alelhusus bakir tıpkısı sosyal cereyan namına karşımıza çıkıyor. Bire Bir zamanda sivil bir üstünlük kendisine karşımıza çıkıyor. Bunun sosyolojik açılımını bu toplantıda tartışıyoruz” dedi.

Share: