Gram kızıl baştan 1000 lirayı aştı

Geçmiş, ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe koşut ayar kazanan altının gram fiyatı, haset yüzde 1,16 artışla 997,3 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının arkası sıra saat 10.20 bakımından eski kapanışının yüzde 0,6 üstünde 1.003,7 liradan muamele görüyor. Bir dakikalarda çeyrek altın 1.648 teklik, cumhuriyet altını de 6.732 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, geçkin yüzde 0,98 artışla 1.734 dolardan günü tamamlamasının peşi sıra şu dakikalarda yüzde 0,6 yükselişle 1.744 dolardan muamelat görüyor.

Analistler, ESIR Eşkâl Bankası’nın (Fed) geri beklentiler doğrultusunda siyaset faizini 75 temel benek artırmasının arkası sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın ati toplantılarda henüz sıkıntısız adımlar atılabileceği mesajının altına olan talebi artırdığını söyledi.

Fed Başkanı Powell, toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda BENDE ekonomisinin daha resesyonda olduğunu düşünmediğini belirterek, ürem artışlarının benzeri noktada yavaşlaması gerektiğini fakat bu duruma ati veriler ışığında karar vereceklerini dile getirdi.

Sıkı süresince gözlerin Türkiye Cumhuriyet Altını Hat Bankası’nın yayımlayacağı Pahalılık Raporu ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamalarının yatırımcıların odağında yer aldığını kaydeden analistler, dar dışında ise Almanya’birlikte şişkinlik ve KUL’de tahaccüm verilerinin izleme edileceğini anlatım etti.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.720 doların bindi, 1.770 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

İnfo Envestisman Foreks bülteninde, ‘Güzeşte 1716 seviyesinden açılan ons kızıl, zaman boyu izlediği seyirde yüzdelik 1’in üstünde ayar kazanımı ile 1736 seviyesinden haset tamamladı. Geri gözler Fed faiz kararındaydı ve Fed, piyasanın beklentisi doğrultusunda faizi 75 temel puan artırdı. Başbuğ Powell Faiz artışının peşi sıra yaptığı konuşmada ezcümle; şişkinlik vurgusuna ve eşit istikrarına dikkat çekti. Powell, sonuç para şişkinliği verisi beklenenden üzücü geldi diyerek, siyaset faizini enflasyonun yüzdelik 2’ye geleceğinden emniyetli olduğumuz seviyeye kadar çıkaracağız dedi. Ardından faiz artışlarının büyüklüğü mevrut verilere sınırlanmış olacak diyerek ekledi. Ekleme namına karşılık istikrarını uydurmak ana görevimiz diyen Powell, resesyona aksan yaparak, ekonominin şu anda durgunlukta olduğunu düşünmüyorum, fed politikası dinginlik yaratmaya çalışmıyor söylemlerinde bulundu. Önümüzdeki dönüş üzere TÜFE ve PCE verilerine bakmaya devam edeceklerini tamlayan Powell, PCE’nin enflasyonu ölçmede sunma bereketli yolu olduğunu düşünüyoruz dedi. Eklenmiş kendisine ileriki çevrim amacıyla faiz artırımlarını yavaşlatmak akla yatkın olacak ifadelerinden sonraları dolar endeksi 0,7 düşüşle 106,38 seviyesine geriledi. Yıpranmamış günde gözler 15:30’da MEMLUK’bile açıklanacak olan GSYİH ve İşsizlik Haklarından Faydalanma bşv. verilerinde olacak. XAUUSD grafiğini maharet olarak inceleyecek olursak 1765 – 1790 – 1815 seviyeleri dayanım noktaları yerine; 1715 – 1684 – 1650 seviyeleri ise bindi noktaları namına strateji edilebilir.’ denildi.

A1 Capital Yatırım bülteninde, ‘Akıbet günlerde yaşanan taban oluşumları sonrasında alım iştahının güçlendiği görülürken, evvel %0.98 oranında derece kazanımı ile 1734.25 seviyesinden kapanış gerçekleşti. Beceri göstergelere baktığımızda toparlanmanın bitmeme ediyor olması aksülamel hareketinin devamını destekliyor. 1758$ önce dayanım konumunda olurken, bu direncin kırılması harekete ivme kazandıracaktır. 1787 ve 1805 seviyeleri ise kısa vadeli dirençler namına izlem edilebilir.
Mazi hareketli olan alımlar ile gücük vadeli sakıt çizgi direcini afet Gram Altın günü %1.16 derece kazanımı ile 997.25TL’den tamamladı. Sonuç günlerde algın kalan yükseliş denemelerinin dün tıpkısı cirim henüz ciddi kazandığı görülürken, ustalık göstergerinde olumlu görünümü artı havayı güçlendiriyor. 1000TL seviyeninde aşılması harekete ivme kazandırır. 1042 ve 1058 seviyeleri güdük vadeli dirençler yerine izleme edilebilir.’ denildi.

Dolar 18 TL sınırında

 

Avrupa’da gaz fiyatları anif yükselişin ardından geriliyor

 

TCMB yıl sonu şişkinlik tahminini yükseltti

 

Share: