Gaziantep’ten dünyaya Türk somonu

Gaziantep’te 2008 yılında 750 titrem ile başlayan ala üretimi zaman yıllık 6 bin 750 tona ulaştı. Ilkin Türk somonu başlamak amacıyla yetiştirilen balıkların yüzdelik 90’ı, Rusya’dan AKARSU ülkeleri ve Japonya’ya uzanan 50’yi aşkın ülkeye ihraç ediliyor.

Gaziantep’in Nizip ve Karkamış ilçeleri beyninde kâin mevcut Karkamış Baraj Gölünde almanak 750 titrem ile başlayan ala yetiştiriciliği 5 yılda 9 intaç büyüyerek gelişti. Havzada 2022 yılı sonunda ise toplamda 9 bin 289 titrem yıllık istihsal kapasitesi bulunan 21 nüsha ala yetiştiricilik tesisinde, toplamda 10 milyon çocuk yetiştirildi. Su sıcaklığının yıl içerisinde ortalama 14-19 kademe olması dolayısıyla sofralık alabalığın iki dönme halinde, Türk somonunun ise yıl boyunca üretilmesine imkan sağlayıcı toprak, havza üreticileri üzere bu yönden balaban üstünlük sunuyor.

Tesis ve üretimler için vukuf veren Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, “2022 yılında ilimizde 6750 ton/yıl ala üretilmiştir. Bu üretim miktarımız ile ülkemizde alabalık üreten iller arasında önceki 10 beyninde yer almaktadır. İlimizin denize kıyısı olmamasına rağmen alabalık üretimimiz lahzada artım sağlanmakta ve ülkemizin su ürünleri ihracatına ulama sağlamaktayız. İlimizde hayatiyet gösteren alabalık yetiştiricilik tesislerimizde tahminî 215 güç istihdam edilmektedir. Sonuç yıllarda ülkemizde kilogram üstü alabalık sair adıyla Türk Somonu üretimi önem en etmektedir. İlimizde yoğunlukla tesislerimiz Türk Somonu üretimine yönelmişlerdir. Bunun yanı sıra son dönemlerde sağımı yapılan alabalıklardan elde edilen yumurtalar havyar namına değerlendirilmekte ve marinize edilerek DENIZ ülkelerine satılmaktadır” diye konuştu.

Karayılan, havzada üretilen balıkların yüzdelik 10’luk kısmının çöz piyasaya gönderildiğini, yüzde 90’ının ise başta Rusya, DENIZ ülkeleri ve Japonya doğmak için 50’yi fazla ülkeye ihraç edildiğini üstelik kaydetti. – GAZİANTEP

Share: