Gaziantep’te 120 saat sonraları enkazdan kurtarılan kedi Osmaniye’de tedaviye makbuz

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’te yıkılan binanın enkazından 120 saat sonraları çıkarılan pisik, Osmaniye’de otama altına makbuz.

“Asrın felaketi” kendisine nitelenen ve 10 ili etkileyen depremlerin arkası sıra İslahiye ilçesinde yıkılan binadaki arama kurtarma çalışmaları sırasında 120 saat sonradan kurtarılan kedinin, UMKE ekiplerince getirildiği Osmaniye’deki HAYTAP Otama Merkezinde tedavisine başlandı.

Günlerce açgözlü ve susuz kalmasından kaynaklı esenlik sorunlarının yanında vücudunda zehir ve enfeksiyona rastlanan kedi, yavaş bakım ünitesinde sağlığına kavuşturulmaya çalışılıyor.

“Bize imge oldu”

HAYTAP İl Temsilcisi baytar doktor Yüce Laçinbala, AA muhabirine, depremde mağdur olan bütün canlılar için başlatılan seferberliğe destek verdiklerini söyledi.

Tedavi merkezine, Osmaniye ve kasaba illerde depremde yaralanan hayvanların getirildiğini anlatan Laçinbala, tedavi süreçlerini fahri kendisine sürdürdüklerini anlatım etti.

Yeniden can tutunması amacıyla çaba harcanan kedinin esenlik durumunda olumlu gelişmeler kaydedildiğini dile getiren Laçinbala, şunları kaydetti:

“Bu pisik, İslahiye’de enkazdan çıkarılarak UMKE ekibince getirildi. Depremden yaklaşık 120 bilahare çıkarıldığı üzere bize rüya oldu. Günlerce susuz, antipatik ortamda kaldığı amacıyla gösterişli solunum sıkıntısı var. On Paralık likit kalmamış, huy yolunu çok zor bulduk. Ayağındaki yarasının tedavisini yapıyoruz. Korkulu bakım kabinine aldık, tedavisi sürüyor. Kedinin keyif durumu iyiye gidiyor. Hususi yoğun bakım mamalarıyla besliyoruz. Elimizden geldiğince tedavisini yapacağız. Sağlığı üstüne aynı hafta sonra çokça henüz farklı bir tabloyla yüz yüze kalacağımıza inanıyorum.”

Laçinbala, HAYTAP eliyle Hatay ve Malatya’dahi yaralı hayvan bilimi için kurulan keçe hastanelerinde hizmete başlandığını, Malatya’da da benzer aynı sağlık çadırının faaliyete başlayacağını sözlerine ekledi.

Share: