Gaziantep’in Yıldızları Bağış Töreni

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “2024 ile bu arada tamamen para şişkinliği taharri altına münfail olacak.” dedi.

Bakan Muş, Gaziantep Uran Odası’nın (GSO) bu yıl “Yeşil Gelecek” sloganıyla Şehitkamil Belediyesi Firez ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği “Gaziantep’in Yıldızları Armağan Töreni”ne katıldı.

Muş, törende, Gaziantep’in toprak şehirleriyle kıyas edildiğinde şişman tıpkısı saldırış gösterdiğini ve bu yıl 10 bilyon doların üzerinde dış satım yaptığını söyledi.

Dünyadaki gelişmelerin başta salgın ve Ukrayna- Rusya savaşı koyulmak için fiyatlandırma yaşattığını anlatan Muş, şunları kaydetti:

“Değişik zamanlarda mütenevvi propagandalar yapılıyor, açıklama yapılıyor farklı konvansiyon ve çevrelerden. Şimdi hakeza bir ortamdan geçiyorken Türkiye’nin attığı adımları ve başarıları gitmek lazım. Türkiye artık çevresindeki ülkelerle haddinden fazla ticari hacmi olan bire bir ülke amma zorlu değil. Takatli olmayan şerait ortamında Türkiye bu adımları atıyor. Türkiye’nin bu sene koymuş olduğu dış satım hedefini yakalaması bize önümüzdeki dönemde kullanılmamış hedefleri idrak etmek için bir motivasyon oluşturur. 2 Eş salı günü netleşmiş son rakamları Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açıklamış olacağız. Nedeniyle Türkiye, hem para hem hizmet ihracatında hiç yaşamadığı rekor rakamları yakalamış olacak. Bu rakamların gerisinde değil üzerine koyarak mutluluk hedefimiz var.”

Muş, Türkiye’nin döviz girdisini üreterek sağladığına bel ederek, ısıdam paraya dair yatırımların gelebileceğini, borsaya girebileceğini söyledi.

Çok bodur, özensiz, haftalık kabilinden girişleri çok doğru benzeri envestisman namına değerlendirmediklerini dile getiren Muş, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla bunu çok istemiyoruz. Etraflı soluklu beribenzer öngörülür yatırımlar geldiğinde mevki ekonomisine katkıda bulunuyor. Şu dakika bu yatırımları alıyoruz. Türkiye’nin KEZ tanımlı amme takanak stokuna baktığımızda yüzdelik 39’dur. Avrupa ortalaması yüzdelik 95 civarındadır. Onların ortalaması bizim 2 katımızdır. Basamak halkı borçluluğu yüzde 13’tür. Bu nazaran bildirme düşük ülkelerdeniz. Avrupa’ya baktığımızda bu rakamın haddinden fazla üstündedir, gâh ülkelerde yüzdelik 100’e vasıl rakamlar görüyoruz. Türkiye’nin bütçe açığı akıllıca seviyededir. KEZ’nin koymuş olduğu kriterleri yakalar seviyelerde gidiyoruz. Bütün bu şartlara karşın Türkiye, bütçe açığından edim vermemiştir.”

Muş, Türkiye’nin ekonomisinin temellerinde seçme problemin gözükmediğini, Türk bankacılık sektörünün mıhlı olduğunu ve Türkiye’nin dünyanın yaşadığı enflasyonu yaşadığını aktardı.

Enflasyonla mücadele

Enflasyonun önümüzdeki sene itibarıyla düşme eğilimine gireceğini vurgulayan Muş, şunları söyledi:

“2024 ile beraber tamamen pahalılık taharri altına alınmış olacak. Bu rakamlar Türkiye’nin haddizatında ekonomisinin akva temellerde olduğunu, yatırımlar yapılabileceğini göstermekdir. Ülkemizin ekonomisine güvenebilirsiniz. Yatırımlarınızı abat şekilde yapabilirsiniz. Herkesin, dünyanın yaşadığı sorunlar var. Enerjiyle dayalı sorunlar var, fakat bunun aşılabilmesi üzere birlikte hükümetimizin tarafında mütenevvi adımlar atılıyor, atılmaya dahi devam edecektir. Türkiye’da hiçbir sanayicimize enerjiyle ilgilendiren bire bir bildirme sorunu yaşatmadık. Türkiye’nin koymuş olduğu hedefi yakalaması bize önümüzdeki dönemde bakir hedefleri hissetmek amacıyla benzeri motivasyon oluşturuyor.”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Milli Mücadele’nin sancaktarı Gaziantep’in günümüzde girişimcileriyle, sanayicileriyle, yemeden içmeden Türkiye’nin değil bölgenin yıldızı haline geldiğini belirtti.

Gaziantep’in coğrafyasının gösteriş modeli ve ilham kaynağı olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, “İhracatta tarihi rekor kırdı ve 10 bilyon dolara ulaştı. 10 sene önce, sunu şişman 1000 endüstri kuruluşu beyninde, Gaziantep’ten 35 firma vardı. Şimdi bu benzer dahi 67’ye yükseldi. Listede sunma çok firmaya ehil 4’üncü diyar haline geldi.” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak üyelerini yeşil dönüşüme entegre etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Vali Davut Gül ise Gaziantep’in ihracatta hedeflerine ulaştığını, ilerleyici süreçte ihracatta hedeflerinin 15 bilyon dolar olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Gaziantep’in sunu kudretli 73 firma ve kurumuna armağan verildi.

Törene, Cumhurbaşkanlığı Faziletkâr İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delimsirek, YANLIŞSIZ Fırka Gaziantep milletvekilleri Nejat Koçer, Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin mülk başkanları, kurum temsilcileri, sanayiciler ve haddinden fazla sayıda çağrılı katıldı.

Share: