“Eş Okulu Projesi” kapsamında 9 bin 69 aileye terbiye verildi

Milli Terbiye Bakanlığı Sahn Boyu Öğrenme Umumi Müdürlüğünce hayata geçirilen “Sülale Okulu Projesi” kapsamında Muş’ta 9 bin 69 aileye eğitim bilimi verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde 81 ilde meri proje kapsamında Muş’ta öğretmenler, okullarda ailelere, familya içi iletişim, teknoloji kullanımı, sosyal, can maharet gelişimi, aktöresel hareket, stres yönetimi, zinde tagaddi, belde ve ilkyardım konularında bilgelik veriyor.

Farabi İmam Hatip Ortaokulu’nda eğitime katılan İl Milli Yetişek Müdürü Enver Kıvanma, proje kapsamında kentte 371 öğretmen aracılığıyla bugüne kadar 9 bin 69 aileye ulaşıldığını söyledi.

Proje kapsamında ana babalara müteveccih eğitimlerin verildiğini anlatan Övünme şöyle konuştu:

“Çocuklarınızı sunma iyice şekilde eğitip okullara gönderdiğinizde, balaban basit sağlanacak ve öğrenmeleri henüz sürekli olacaktır. Proje kapsamında ilimizde 371 öğretmenimiz eğitmen namına bakanlığımızın verdiği eğitimlere katıldı. Familya okulunda ibret veren öğretmenlerimiz, bugüne kadar 9 bin 69 aileyi bilgilendirdi. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 15 bin civarına çıkarmayı planlıyoruz. Böylece gelecek sene içinde bütün velilerimize ulaşarak onları bilgilendireceğiz.”

Ailelerin ilk yardım, trafik eğitimi, çocuklarının manevi ve aktöresel değerleri ile özlük davranışlarını uygulamaları üstüne bilgilendirildiğini anlatan Kıvanma, “Bu bilgilendirmeler ışığında çocuklarınızı elan mebzul yetiştireceksiniz. Kültürümüz ve değerlerimiz bellidir. Kültürümüzü çocuklarımıza aktarmak amacıyla mücadele edeceğiz. Çocuklarımızı oldukça ve büyüklerine alın kuşkusuz davranacakları, vaziyetler karşısında elbette bire bir büyüklenme sergileyecekleri üstüne nasıl bilgilendireceğiz. Bu konuda velilere birlikte şişman görevler düşüyor.” diye konuştu.

Eğitime katılan velilerden Zeynep Sürün ise çocuklarla alakalı bilgiler verildiğini belirterek, “Çocukların gelişimi ve onlara elbette davranmamız üzerine eğitim verildi. Yasaklı ve zararlı maddeleri kullanmama uyarısı aldık. Bu açıdan çokça yarayışlı bir eğitim oldu.” dedi.

Share: