Ece amacıyla İngiltere’ye 1,3 milyon dip çiçek gitti, 700 bin henüz hazırlanıyor

İNGİLTERE’de Ece 2’nci Elizabeth’in 8 Eylül’de ölümü sonrasında düzenlenen yas ve cenaze töreni süreci üzere, İngiltere’ye 8 günde 1 milyon 310 bin ense karanfil ihracatı gerçekleşti. Aheste mesaiye bitmeme fail seksiyon, kamer sonuna büyüklüğünde 2 milyonu rahatlıkla bulacağını düşünüyor.

İngiltere’birlikte Ece 2’nci Elizabeth’in ölümü sonrası, Türkiye’nin yeryüzü heybetli akçakesme çiçek üretim bölgesi Antalya ve Isparta’dan, İngiltere’dahi planlı matem ve cenaze töreni programlarında kullanılmak üzere sevkiyat aceleten devam ediyor. Kraliçe Elizabeth’in 8 Ilkgüz’üstelik ölümüyle alay malay, İngiltere’dahi çiçek sektöründen Antalya’daki kesme çiçekçilerden talepte yüzde 90’ı bulan artışlar yaşanmaya başladı.

8 GÜNDE 1 MİLYON 310 BİN PEŞ 9 Ilkgüz’den itibaren 10 günlük yas ve cenaze törenleri ve 19 Eylül’deki defin programının ardından kamer sonuna büyüklüğünde hareketliliğin devam edeceği beklentisiyle, önceki etapta 1,5 milyon eğin planlanan sevkiyat ise 2 milyon dala çıkartıldı. 9- 16 Ilkgüz arasındaki 8 günde ise uçak kargolarla gönderilen çiçek miktarı 1 milyon 310 bin dala ulaştı. Şu ana kadar 3,5 milyon TL gelire vasıl fasıl, kamer sonuna büyüklüğünde 2 milyon dala ferah ferah ulaşılıp 5 milyon TL’yi fazla dirimsel bekliyor.GECELERİ BİLE ÇİÇEK TOPLANIYORİlk etapta say saatlerini 2’şer saat, müteharrik sayısını birlikte yüzde 50 zait kesim, talebin artmasıyla alay malay Isparta’daki seralarda çiçek cem işlemlerini geceleyin saatlerine büyüklüğünde uzattı ve kez sistemine geçti. Kesme çiçek ihracatında İngiltere pazarını geçmiş sıraya kayran firmalar, yoğun okullu karşın Isparta’daki istihsal sezonunun serencam dönemi olması zımnında iz arzında sorun yaşıyor.AY SONU HEDEFİ 2 MİLYON DALAntalya Tecim Borsası (ATB) Meclisi ile Kesme Çiçek ve Bezek Bitkileri Meslek Komitesi üyesi Selçuk Çelebi, Mutedil Rum Bezgi Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden aldıkları verilere göre, 9- 16 Eylül tarihleri arasındaki süreçte İngiltere’ye ihraç edilen kesme çiçek miktarının 1 milyon 310 bin dala ulaştığını söyledi. Geçen senenin bire bir dönemine göre yüzde 110’luk artım yaşadıklarını tamlayan Çelebi, “Amma cumartesi ve pazar günleri de mesaimiz var ve pazartesi haset ferah ferah gönderilen çiçek miktarının 1,5 milyon dalı bulacağını tutum ediyoruz” dedi.5 MİLYON TL’NİN ÜZERINDE GELİRKraliçenin cenaze töreninin 19 Ilkgüz’birlikte yapılacağını tamlayan Çelebi, cenaze töreni ve devamındaki hareketliliğin da ay sonuna kadar bitmeme edeceğini, toplam ihraç edilen çiçek miktarının 2 milyon dalı rahatlıkla bulacağını düşündüklerini açıkladı. Şu anne kadar ihracı gerçekleştirilen 1,3 milyon art kesme çiçekten 160 bin sterlin yani 3,5 milyon TL dirimlik elde edildiğini belirten Çelebi, ay sonuna kadarki sevkiyatla birlikte toplamda gelirin 240 bin paunt, yani 5 milyon TL’nin üstüne çıkacağını rapor etti.MESAİ YETMEDİ, EK VARDİYA KONULDUIsparta’daki seralarda kitap toplama işlemlerinin geç saatlere büyüklüğünde sürdüğünü anlatan Selçuk Çelebi, “Birlik seralardan toplanan çiçekler, geceleyin geç saatte birlikte olsa Antalya’daki depoya getiriliyor. Burada dahi sabah işçiler geldiğinde serian ellerine ürünler verilip nitelik arama ve paketleme hazırlığı başlıyor. Bati aynı tempodayız, hem depodaki ve bahçelerdeki işçi sayısını, hem da mesaileri artırdık. Ayrıca dünden itibaren vardiyalı sisteme bile geçerek ekstra 15- 20 iştirakçi daha getirdik” diye konuştu.TOMURCUK HALİYLE GÖNDERİLİYORSeralardan toplanan çiçeklerin depodaki işlemlerini anlatan Çelebi, şunları söyledi:

“Geçmiş kalite kontrolden geçiyor ve alıcı taleplerine göre yegâne mahiyet veya mülevven, 7’li, 9’lu, 11’li kabil sayılarla demetler haline getiriliyor. Paketleme işlemlerinin arkası sıra Antalya Havalimanı’ndan kargo uçakla İngiltere’ye gönderiliyor. Çiçeklerin civciv halinde olmasının nedeni ise 14 günce güvence süresi var ve ömürleri daha uzun oluyor. Bu ay sonuna kadar bunaltıcı haz sürecek. Ülkemiz ve Antalya amacıyla İngiltere’ye kesme çiçek ihracatında ulaştığımız rakamlar bizleri bahtiyar ediyor.”

Share: