Dünya’da bakir fay otama yöntemi ilk defa Siirt’te gerçekleşti

Dünya’da yeni kırık otama yöntemi ilk kez Siirt’te gerçekleşti

SİİRT Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde gidiş geliş kazası sonucu sağlıklı kayırıcı ekstremitede fay tespit edilen pisik, ilk kez geçerli tutuşturucu lif ve ahali aleti sistemi ile otama edilerek sağlığına kavuştu.

Dünyada ve Türkiye’de ilk defa bu sistemin Siirt’te uygulanmasının kurum verici olduğunu belirten Baytar Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Mehabetli Gülaydın, tutuşturucu tel ve ahali aleti sisteminin kırık tedavisinde alışılmadık tıpkı bakış açısı getirdiğini ve hayvanların hayata tutunmasını sağlayacağını dile getirdi.

Dr. Gülaydın, “Aynı kedimiz gidiş geliş kazası sonucu kliniğimize getirildi. Klinik ve radyolojik araştırma sonucunda salim üst ekstremitede kırık tespit ettik. Operasyona almaya karar verdik. Bu noktada işi enteresan kılan taraf ise; üstünde 1,5 yıllık çalışmamızın olduğu Kocaeli Üniversitesi Tababet Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji öğretim üyesi Dr. Emre Karadeniz’in 11 yılık çalışmaları sonucunda tasarlanan, patenti alınan EFECE sistemini ilk defa Siirt Üniversitesi’nde kullanmamız oldu. Proje Yürütücülüğünü benim yapmış olduğum proje ekibinde başta Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sulh Akgül ve Arş. Gör. Öz Saygı Yıldırım’dan oluşan proje ekibimiz ile 1,5 almanak çalışmaların ardından şu anda bu sistemi Dünya’da ve Türkiye’de önce uygulayıcı Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı kendisine heyecanlıyız.

Kırık tedavisi açısından gayet dayanabilen ve gösterişsiz uygulanabilen benzeri sistem olduğunu aktaran Gülaydın, “Bundan sonraki süreçte hastamızı klinik ve radyolojik tetkik ile takip ederek etraflı veriler elde etmeye çalışacağız. Dr. Karadeniz hocamız vasıtasıyla biyomekanik çalışmaları yapılan bu dizge, lüzumlu Türkiye’yi temsilen mahdut dışında arsıulusal inovasyon fuarlarında, lüzum Türkiye’de planlı arsıulusal inovasyon fuarlarında bir nice dürü kazanmıştır” diye konuştu.

EFECE tutucuları, EFECE teli ve EFECE umum aletlerinden oluşan bu sistemi ilk kez kedilerde uyguladıklarını kaydeden Dr. Gülaydın, “Dünya’da ve Türkiye’de yapılan ortopedik çalışmalara yeni bire bir bakış açısı kazandıracağımızı düşünüyorum. Şu anda Türkiye’de ve Dünya’da daha tek eskimemiş bu sistemin Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde çıkacak olması bizim üzere çalım vericidir. Bunun için ilkin Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Hazar Akgül ve yürütmüş olduğumuz projede bizi hiçbir konuda boydak bırakmayan, geliştirmiş olduğu sistemi kullanmamıza olanak sağlayıcı, EFECE sisteminin tasarlayıcısı Dr. Akademisyen Emre Karadeniz hocamıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Share: