Ultraviyole ışınlarından korunmanın canlı yolları

Yararı kadar zararı de olabilen devir ışınlarına karşı mukteza önlemleri alarak cildi müzaheret etmek benzer.  Begayet evet bile kontrolsüz güneşlenmenin ciltte lekelere, kırışıklıklara antrparantez cilt kanserlerine etmen olduğu birçok ilmî emek ile kanıtlandığını belirten Cildiye Uzmanı Dr. Öz Saygı Çapkan, güneşten korunmanın yollarını anlattı.

Medicana Kadıköy Hastanesi Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Haysiyet Çapkan, deriyi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumada nelere ilgi edilmesi gerektiğini şu 3 başlıkta sıraladı:

“Aracısız zaman ışığından çekimsenmek: Gölgede var olmak maruz kalınan UV ışınını yüzdelik 75 oranında azaltır. Akil telefonlarda hava şartları uygulamalarında da görülebilen UV indeksi bilgisi size işaret edebilir. Özellikle bu derece 3 ve eğin ise katiyen dehalet gerekir. (Uv endeks: Devir içerisinde çağ umum tepedeyken düzlük yüzüne ulaşması muhtemel ve zararlı olabilecek ışıma miktarı ölçeği)

“Güneşten havari özelliği mevcut kıyafetler giyinmek

“Devir koruyucular: Genel olarak 2 tip zaman yardımcı bulunur. Fiziksel ve kimyevi güneş koruyucular.

“SEÇİLEN MAHSULAT ONAYLI, KALİTELİ VE GÜVENİLİR OLMALIDIR”

Fiziksel gündüz koruyucular deriyi kalkan kabilinden korudğunu tamlayan Uzm. Dr. Çapkan, “Devir koruyucular, gün ışınlarını yansıtarak uzaklaşmasını sağlar. Deriden emilmezler. Alıngan deri yapısına erbap olanlar, bebekler ve özellikle gebelere yüzde 100 fiziksel/mineral filtreli koruyucular tercih edilmelidir.  Fiziksel devir koruyucular titanyum dioksit ve çinko oksit gibi tabii mineralleri içerirler. Etkileri sürüldükleri anda başlar. Kimyasal gün koruyucular sünger kabilinden tarih ışınları emerler. Deriye uygulaması kolaydır ve parafin bakiye bırakmadan emilir. İçeriğinde oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate, octinoxate bulunabilir. Çokça aheste kullanımda sistemik emilimleri gösterilmiştir. Bu sebeple seçilen ürünler musaddak, kaliteli ve inanılır olmalıdır” dedi.

GÜN KORUYUCU SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yer bir iki 30 himaye faktörlü zaman koruyucuların yeğleme edilmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Çapkan, şu önerilerde bulundu:

“6 aydan şişman bebeklere ve gebelere yüzdelik 100 mineral süzgeç içeren sıra koruyucular yeğleme edilmelidir. Besili ve karma ciltlerde, akarsu bazlı mahsulat ya de jel formunda ürünler seçilmelidir. Arık ciltlerde krem formları, vücutta sprey ya birlikte benzin formları kullanılabilir. Bilcümle alanlara değer biçimde sürülmelidir.  Uygulanması gereken miktarı budamak himaye düzeyini heybetli ölçüde azaltacaktır. Güneşten korunmanın devamlılığını ulaşmak için terledikten, yüzdükten yahut havlu ile kurulandıktan sonra uygulama işleminin tekrarlanması gerekir. Tarih koruyucular güneşe çıkmadan 20 zaman önceki sürülmeli 2-3 saate bire bir tekrarlanmalıdır. Çağ koruyucular tam vücuda yüzde 100 sürülmediği ve bu büyüklüğünde yoğun tekrarlanmadığı için pratikte D vitamini üretimini engellediği bilgisi akla yatkın değildir. Ayrıca D vitamini mıhlı beslenerek veya vitamin takviyeleriyle henüz emniyetli biçimde alınabilir. Zaman ışınlarının elan yalman geldiği 11 ile 16 saatleri arası güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Bu saatler dışında dal ve bacaklardan yalnızca kusurlu saatlik devir maruziyeti günlük D vitamini üretimi üzere yeterlidir.”

DERİ KANSERİNİN SEBEBİ TAFSILATLI SÜRELİ GÜN MARUZİYETİ

“Yer kalın görülen kanserlerden olan deri kanserinden korunmada zaman koruyucularının etkinliği tartışmasızdır” diyen Uzm. Dr. Çapkan, şunları ekledi:

“Bazal hücreli karsinom, ortam hücreli karsinom ve malign melanom için yeryüzü mehabetli riziko faktörlerinden birisi korunmasız etrafli devamlı devir maruziyetidir. Şappadak ruz yanıkları, su toplayan güneş yanıkları bildirme üzücü ten kanserlerinden biri olan malign melanom riskini ağır oranda arttırmaktadır. Ince sürekli biriken devir maruziyeti bazal ve düzlem hücreli ten kanseri riskini arttırmaktadır. Çocukluk çağında bile olsa tekrarlayan korunmasız çağ maruziyeti ve yanıkları istikbal yaşta görülebilecek cilt kanserleri riskini meydanda biçimde arttırmaktadır. Bu sebeple korunmaya çocukluk çağında bile özen edilmelidir. Ruz koruyucular UVA ve UVB korumasını benzeri arada içermelidir. UVA derinin ast tabakalarına kadar iner; ten yaşlanması, lekeler, kırışıklıklar ve cilt kanserleriyle ilişkilidir. UVB, derinin üst tabakalarını etkiler ve zaman yanıkları ve kap kanseriyle ilişkilidir.”

EVDE DE KORUNMAYA DEVAM

Gündüz koruyucularının daim kullanılması gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Çapkan, “Türkiye üzere 4 mevsim sıra kayran ülkelerde tarih koruyucular yıl boyu kullanılmalıdır. UVA ışınları kadeh ve kurgu camlarını geçebilmektedir. Bu sebeple korunmaya eş ortamında birlikte bitmeme edilmesi önerilmektedir. 15 himaye faktörlü nemlendiriciler üzere mahsulat karı içi kullanımda yeğleme edilebilir. Cilde zarar veren UV ışınları yüzde 80’e kadar bulutlardan filtre yerine sağlık ve dokuncalı etkisini sürdürür. Bu sebeple bulutlu havalarda de devir koruyucular kullanılmalıdır. Gün ışınları bahir, havuz evet dahi kar kadar yüzeylerden yansır bu nedenle gölgede bulunulsa birlikte yaz -kış güneş koruyucular kullanılmalıdır. Kategorik kapela ve zaman gözlüğü kullanımı üstelik korunmaya eklenmelidir. Kırılan ve karışık aynı deri tipiniz varsa dermatoloğunuza danışarak akıllıca ürünleri seçebilirsiniz” diye konuştu.

Share: