Definecilerin çaktırmadan kazı yaptığı sırada kâin Hadrianopolis Antik Kenti, şehrin 8 bin yıllık geçmişine kandil tutuyor

Definecilerin uğrun kazı yaptığı sırada bulunan Hadrianopolis Antika Kenti, şehrin 8 bin almanak geçmişine çerağ tutuyor

Geriden Geriye kazıyla ortaya çıktı tarihi değiştirdi

Definecilerin çaktırmadan kazı yaptığı tam kâin Hadrianopolis Antika Kenti, şehrin 8000 yıllık geçmişine ışık tutuyor

Hafriyat Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş:

“Çalışmalarda kentin kurulduğu gün değil amma buradaki iskan faaliyetlerinin insanlığa dair dirim izlerinin Neolitik Döneme kadar gittiğini arkeolojik verilerle kanıtladık”

TÜMBİKON VE KARDERFED Umumi Başkanı Cevdet Akay :

” Bölgemizi Türkiye ve dünyada tanıtmaya gayret edeceğiz”

KARABÜK – Karabük’ün Eskipazar ilçesinde, 2003 yılında definecilerin geriden geriye hafriyat yaptığı tam cingöz baskını sonrası ortaya çıkan ve yapılan kazı çalışmalarıyla ” Garp Karadeniz’in Zeugmas”ı namına adlandırılan Hadrianopolis Antika Kenti, kentin geçmişine ışık tutuyor.

Bilcümle Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ile İstanbul Karabük Dernekleri Federasyonu Umumi Başkanı Cevdet Akay’ın girişimleri ile Eskipazar’daki Hadrianapolis Antik Kenti’nin tanıtımına katkı uydurmak amacıyla program düzenledi. Aralarında İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Eş Güdümcü Başhekimi ve Marifet Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit’in üstelik bulunduğu hisse senedi insanı ve bürokratlarında bulunduğu astronomi 8 bin almanak antika kentti gezti.

TÜMBİKON ve KARDERFED Genel Başkanı Cevdet Akay, bulundukları sivil toğlum kuruluşları içersinde bölgenin tanıtımına, gelişlmesine ulama sağalamak üzere çaba gider ettiklerini söyledi.

Akay, yerli yönetimlerinde ortamında düz aldığı işbirliği ve beraberlik üzere haddinden fazla ehemmiyet yeryüzü ediyor. Yenice’birlikte yaptığı turizm çalıştayının ardından yaptığımız istişareler noktasında Hadiranopolis Antik Kenti’nin tanıtımına ulama sağlamak üzere buradayız. Burada edindiğimiz bilgilerle Karabük’ü, Eskipazar’ı ve Hadrianopolis Antik Kenti’ni, gibi olduğu büyüklüğünde Türkiye ve dünyada tanıtmaya mücahede edeceğiz. Yankı turizmi, yani Safranbolu, Yenice, Eskipazar, Ovacık ve Eflani ile birleştirerek buradaki tursit sayısına çoğalma yönünd ekatkı sağlayıp konaklama süresini arttırmak için çabalama harcama edeceğiz. Burası MÖ. 5 bin 500 yılında ikamete küşade haddinden fazla kızıl aynı antik kent. Bu güzelliklere ehil çıkıp duyurulması gerekiyor. Köle bir İstanbul’bile faal bir Karabüklü yerine bölgemizin tanıtımına katkı çıkarmak amacıyla herhangi bir makule katkıyı yöneltmek amacıyla elimizden gelen gayreti üstelik göstereceğiz” dedi.

Er Bizans dönemi kalıntılarının düzlük aldığı ve dolaşma ışığına çıkması muhtemel iri tıpkısı düz olduğu oranlama edilen Hadrianapolis’in, Eskipazar’ın yöresel yemekleri ve kültürüyle elan yakından tanınabilmesi amacıyla planlı programda katılımcılara banak fail kazı başkanı Karabük Üniversitesi Marifet Edebiyat Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Çelikbaş, kaçak kazı sonrası Jandarmanın, Karadeniz Ereğli Müze Müdürlüğüne bildirmesi sonrası bölgede başlatılan kazı bilimsel hafriyat çalışmalarının arkası sıra bölgenin 8000 almanak tıpkısı geçmişe cemaat olduğu belirlendiklerini söyledi.

Karabük Üniversitesi Vukuf Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Ersin Çelikbaş’ın başkanlığında yapılan hafriyat çalışmalarında, haddinden fazla sayıda kazı bilimsel bakiye, hamamlar, kiliseler, Roma konutu, Roma kalesi, vaftizhane ve çok sayıda oyuntu kalıntıları ortaya daha çok.

Hafriyat Başkanı Çelikbaş, Hadrian’ın Milattan Bilahare 117-137 yılları ortada Roma İmparatorluğu’nda ilhanlık yapmış ve Roma’nın şanlı imparatorlarından birisi olduğunu belirtti. Hadrian’ın farklı imparatorlardan farklı adına, imparatorluğun sahip olduğu coğrafyayı karış karış gezen tek ilhan olduğunu, Anadolu’ya 3 kat gezi düzenlediğini ve seyahat düzenlediği kentlere çok nazik yardımlarda bulunduğunu tabir eden Çelikbaş, “Bundan belde site Hadrian’ı onurlandırmak üzere şehirlerin isimlerini alelumum Hadrianopolis’e dönüştürerek imparatoru onurlandırmıştır. Bundan kontekst sadece Anadolu’bile ‘Hadrianopolis’ isminde 6 modül site bulunur. Bağımlı bu kentler Hadrian döneminde kurulduğu anlamına gelmiyor. Hadrian musahabe ettikten bilahare kentin adı değiştiriliyor” dedi.

” Burası bir mozaik okulu görüşme merkezi”

Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan mozaiklerin o dönemde bölgede zinde insanlar marifetiyle yapıldığını anlatan Çelikbaş, “Mozaikleri oluşturan her bir birime tığ ‘tessera’ diyoruz. Tesseralar boya ile oluşturulmuyor. Bunlar taşların katıksız rengi. Bu renkleri oluşturan seçme taşı biz bu bölgede belirleme ettik. Buradan yola çıkarak bu eserleri yapanlar esasta buranın sanatçılarıydı. Bunlar dışarıdan ithal malzemeyle yapılmadı. Bölgenin zat yerel malzemesiyle yapıldı. Anında bir anda rastgele yapıda mozaik kalıntısı var. Bunun haricen getirilen ustalarla yaptırılması metin kabil değil. Bundan hava Hadrianopolis’e, özellikle Dinç Roma Er ve Bizans Dönemi’nde burada biz mozaik okulu olduğunu zihayat tıpkı şekilde anlayış ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

” Geriden Geriye kazıyla ortaya bundan sonra, bölgenin tarihini değiştirdi”

Ellerindeki verilerin Hadrianopolis’in Milattan Önceki 1. yüzyılda kurulduğunu gösterdiğini nâkil Çelikbaş, şunları kaydetti:

“Ancak bizim 2021-2022 yıllarında yapmış olduğumuz çalışmalarda kentin kurulduğu güneş değil ama buradaki iskan faaliyetlerinin insanlığa dair yaşam izlerinin Neolitik Döneme kadar gittiğini kazı bilimsel verilerle kanıtladık. Bölgenin tarihi tahminî namına günümüzden 8 bin yıl önceye kadar gidiyor. Tabi bu aynı site yerleşimi değil, imdi höyük yerleşimi. Bizim üzere balaban olan şu, bölgedeki yaşamın ne büyüklüğünde daha eskiye gittiğini kazı bilimsel somut verilerle ortaya çıkarmış olmamız, bölgenin dahi tarihinin değişmesine illet oldu. Tarihi kentte ilk arkeolojik bilimsel hafriyat çalışması 2003 yılında başladı. 2003 yılında şuan içinde bulunduğumuz bu yapıda kaçak kazı gerçekleştiriliyor. Jandarma İstihbaratı buradaki gizlice kazıyı belirleme ediyor ve durumu Karadeniz Ereğli Müzesine bildiriyor. Karadeniz Ereğli Müzesi dahi burada ayrımsız istirdat kazısı gerçekleştiriyor. Eskipazar ilçesindeki geçmiş kazı bilimsel bilimsel kazı bu şekilde gerçekleştirilmiş oluyor” ifadelerine saha verdi.

“Bürokratlar ve iş adamları antik kenti gezi”

Eskipazar ilçesi ve Hadrianopolis Antika Kenti’nin tanıtımına katkı icat etmek için Tamam Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ve Karabük Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Cevdet Akay’ın organizasyonuyla kırtasiyeci ve hisse senedi adamlarının katılımıyla antika kente yolculuk düzenlendi.

Programa; Eskipazar Kaymakamı Furkan Cesur, Karabük İl Firez ve Turizm Müdürü İbrahim Mecnunca, Eskipazar Belediye Başkanı Hüseyin Dönmez, TÜMBİKON ve KARDERFED Başkanı Cevdet Akay, Başbuğ Vekili Hilmi Kömü, İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Eş Güdümcü Başhekimi ve Vukuf Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, A Milli Topluluk sakat menajeri Birey Çobanoğlu, bozuk Milli topçu spor yorumcusu Hayri Ülgen ve beraberindeki yıldız bilimi katıldı.

Daha sonraları Çelikbaş, heyete Hadrianopolis Antik Kenti’ni gezdirerek, Hadrian, Hadrianopolis Antik Kenti ve devam fail kazı çalışmaları karşı bilgelik verdi.

Share: