Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antep ve Mardin’deki kazalarla ilişik konuştu: İhmali olanlar karşı müstelzim yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, üç haftalık aradan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki derinti kestirmece 2 saat 45 an sürdü. Toplantının ardından kameralar karşısına sabık Reisicumhur Erdoğan, Gaziantep ve Mardin’dahi hep 35 kişinin birey verdiği kederli kazalara ilişik açıklamalarda bulundu.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Sözlerime Gaziantep ve Mardin’de vadi gelen kazalarda hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek başlamak istiyorum. Belalar cemi boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Soruşturmalar neticesinde, failler hakkındaki amal yapılacaktır. Eş kazaların yaşanmaması amacıyla seçkin alanda zaruri tedbirleri belirleyerek hayata geçireceğiz. Bu meselenin üstesinden gelmeye kararlıyız.

“SONUÇ KABİNEDEN BU YANA MUKAVEMETLI ÇOKÇA ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Son bakanlar kurulu toplantımızdan bu yana ülkemizi ve milletimizi yakından ilgili pek çok faaliyet gerçekleştirdik. YAŞ toplantımızda esmer, bahir ve gelgel kuvvetlerimizde terfileri görüşüp karara bağladık. Şanla, şerefle yürüttükleri görevlerini başarıyla tamamlayarak emekliye ayrılan bilcümle komutanlarımıza ülkemize olan hizmetleri zımnında şahsım ve milletim adına teşekkürname ediyoruz.

Yeni aşama ve görevleriyle ülkemize kebir hizmetlerde bulunacaklarına inandığımız subaylarımıza başarılar diliyorum. Müstevli döneminde site ziyaretlerimizi seyrekleştirdiğimiz için mütehammil çokça ilimize gitme imkanı bulamamıştık.

CEMEVİ ZİYARETİ

Bu çerçevede 6 Ağustos’ta Kocaeli’ni mülakat ettik. Geçmiş bu şehrimize ayar katan iş dünyamızla benzeri araya geldik. Dolgun açım töreninde vatandaşlarımızla buluşup özlenti giderdik. Envestisman tutarı 8,5 bilyon lirayı güzeşte yüzlerce eserin şişko açılış törenini gerçekleştirdik.

Dünyanın en rahat 6. diplomatik misyonuna erbap talih namına kapsamlı istişareler yapıyoruz. 2023 ve ötesinde akıllı ve müşfik Türk diplomasisi münasebetiyle büyükelçilerimizle tıpkısı içtihat turu yaptık. İnşallah ‘acun beşten büyüktür’ diye anlatım ettiğimiz küresel hile değişikliğiyle ülkemizi doğruluk ettiği yere fark etmek amacıyla uğraşacağız. Tıpkı akşam ezanı Hüseyin Gazi Dergahı’na Alevi vatandaşlarımızla Aşure Ayı orucunu açtık. Türkiye’nin ve Türk milletinin ayrılmaz parçası namına gördüğümüz canlarımızla hasbi ve kuma icraat sürdüreceğiz.

“DOĞALGAZ SEVİNCİMİZİ YENİ MÜJDELERLE TAÇLANDIRACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Abdülhamid Han gemimizi 9 Ağustos’ta Antalya Gazipaşa açıklarındaki fariza hesabına uyguladık. Karadeniz’da 540 bilyon metreküplük doğalgaz sevincimizi kullanılmamış müjdelerle taçlandıracağımız bu taharri gemimiz irademizin sembolüdür. Akkuyu’daki çekirdeksel santralimize anbean incelemelerde bulunduk. Ayrımsız dönme akşam ezanı saatlerinde Konya’bile planlı 56 farklı ülkeden sporcuların katılım ettiği 5. İslami El Birliği Oyunları’nın açılışını yaptık.

Balkanlar’daki arkadaş ve kardeşlerimizle yakın ilişkilerimizi sürdürmeye hususi ehemmiyet veriyoruz. Bu kapsamda 10 Ağustos’ta Arnavutluk Başbakanı ile tıpkısı araya geldik. İnşallah Eylül’ün önce haftasında 3 ülkeyi kapsayan Balkan turuna çıkacağız. Bir çevrim Slovenya Cumhurbaşkanını külliyemizde mihman ettik. Türkiye’nin sınırlı akarsu kaynaklarını genişlik hareketli bereketli şekilde çalmak amacıyla baraj inşasına özel önem veriyoruz. 605 bakir hidroelektrik santraliyle bu doğrultuda yüce mesafeler ikmal ettik.

“ÜLKEMİZİ HİDROELEKTRİK GÜÇ BAKIMINDAN DÜNYADA 9.SIRAYA YÜKSELTTİK”

Bu sayının 930’u bulduğunu açıklamak isterim. Ülkemizi hidroelektrik çetin bakımından dünyada 9. sıraya yükselttik. Hem kuraklığa hem bile başat baskınlarına cebin büyük altyapı kurduk. DSİ’nin düzenlediği törende 11 Ağustos’ta 34 hidroelektrik barajını hizmete alarak bu alandaki gücümüzü elan de arttırdık.

İstanbul Uygarlık Üniversitemizin 1 milyon tezkere kapasiteli kütüphanesinin açılışını 12 Ağustos’ta yaptık. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Budun Kütüphanesi’nin ülkemiz sınırlarını birlikte aşan prestiji bize akilane istikamette gittiğine belen ediyor. Çorum’birlikte im ve hizmetlerin resmi açılışını yaptık hem dahi Sungurlu Kombinasyon Uran bölgesinde inşasına başlanan haddinden fazla koskocaman savunma uran tesisinin temelini attık. 6 bilyon teklik bu envestisman, yılda 2 bilyon lira eklenmiş değer üreterek cari açığımızın azalmasına 4 bilyon teklik katkıda bulunacaktır. Bu yapılış rastgele şeyiyle yüzde 100 domestik ve milli ayrımsız iz olacaktır.

Nevşehir’bile Hacı Bektaş Ege anma programında hünkarın tıpkısı olalım, kurnaz olalım, dinç olalım tevhidini çokluk olduğumuz canlarla paylaştık. Malezya Kralı sayın Padişah Abdullah’ın 16 Ağustos’ta ülkemize yaptığı resmi ziyareti iki mevki ilişkilerinin geliştirilmesi itibarıyla tarihi dönüm noktası yerine değerlendiriyorum. Geçmiş akşam ezanı birlikte ailece birlikte İstanbul’dahi aynı arada olduk. Hem iki talih arasında atacağımız adımların müzakeresini birlikte yaptık.

“AMACIMIZ, PUTİN VE ZELENSKİ’Yİ BİR ARAYA GETİREREK KRİZİ KÖKLÜ ÇÖZMEK”

Rusya Ukrayna savaşı ülkemizle birlikte tamlık insanlığı etkileyen sonuçlar doğuruyor. Türkiye olarak savaşın önüne teslim etmek, ardından barışla sonuçlanması üzere değme nev gayreti gösterdiğimize bütün şahitti. Acun tahıl üretiminin üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’nın gerçekleştirdiği göz önüne alındığında Ukrayna tahılının ülkemiz üzerinden dünyaya gönderilmesi adamlık amacıyla nazik gelişmedir. Ülkemizin sergilediği istikrarlı, barışsever, hal odaklı anlayışın olumlu neticelere arbitraj edilmesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz.

Soçi’da sayın Putin’le bu konunun birlikte iki ülke ilişkileri, Ukrayna savaşını eksiksizce müzakere imkanı buldum. Geçtiğimiz Perşembe haset Ukrayna’ya giderek BM Umumi Sekreteri’nin katılımı ile sayın Zelenski ile yaptık. Amacımız Putin ve Zelenski’yi Türkiye’bile aynı araya getirerek krizi kirkyillik çözmektir.

Esenler’deki 60 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi konutları, yetişek, tapınma kurumları, yeşil alanları, gelişigüzel nev toplumsal, kültürel ihtiyaçları karşılayacak alanları ile süfli İstanbul’a yakışacak eserdir. Bu eserlerimizle inanıyorum ki oraya gelecek vatandaşlarımız bizlere haddinden fazla çok dualarda bulunacaktır. İnşallah TOKİ ve Esenler Belediyemizin işbirliği ile hesaplı yılsonuna büyüklüğünde 5 bine ulaşacak bu projeyi girişim aşama tamamlayacağız

Cumartesi haset Manisa’daydık. Burada tıpkısı üzüm bağında üreticilerimizle hasbıhal ettik. Hasbıhal ederken beklentilerini dahi sorduk. Beklentilerin peşi sıra üstelik engelsiz fiyatı açıkladık. Şehrimize kazandırdığımız 4 bilyon 665 milyon lira eser ve hizmetlerin resmi açılışını yaparken sıska üzüm gelgel fiyatını kilogramda 27 lira adına açıklayarak üreticilerimize müjdemizi verdik.

“CUMA NAMAZI NAMAZINI MALAZGİRT’TE KILACAĞIZ”

Gerçekleştirdiğimiz haddinden fazla sayıda düet konuşma, toplantı ve programla ülkemize hizmet edecek, beklentileri karşılayacak çalışmalar yaptık. Bugün Cingöz ve Kıran Düzenlilik Akademimizin itmam törenine paydaşlık edeceğiz. Yarın Filistin Şevket Başkanı sayın Abbas’ı görüşme edeceğiz. Perşembe haset Ahlat, Cuma Namazi haset Malazgirt’te olacağız. Sayın Bahçeli ile gelişigüzel bu iki muhteşem programımızı inşallah gerçekleştireceğiz. Cuma Namazi namazımızı inşallah Malazgirt’te kılacağız. Din İşleri Başkanımızın imametiyle inşallah cuma namazımızı ödeme edeceğiz. Kütahya ve Afyonkarahisar’dahi vatandaşlarımızla alay malay olacağız.

Milli iradenin üstünlüğünü kuruluş edip, vesayeti etkisizleştirmek, yıldırı örgütlerinin başını ezmek, darbecilere ülkeyi elverişsiz demek kanalıyla mücadelemizin şanlı kısmını başardık. Son dönemde faiz, kur, pahalılık denklemiyle sınandığımız iktisat alanı olduğu gerçektir. Ekonomimizi kirletmek tehdidi ile 2018’den itibaren kullanılmamış programı hayata geçirmeye başladık. Yatırım, istihdam, istihsal, ihracat ve akan aşkın tarafından ülkemizi izam esasına dair programın teorik ense planı ve uygulamanın anlaşılması biraz geçenek aldı.

“ENFLASYON İÇİN TEDBİRLER ALIYORUZ”

İşimize baktık, ekonomide güzel dönüşümü adım adım hayata geçirdik. Yıllar geçmiş yaptığımız önceliği istihdama ve üretimi ita tercihine zaman gelişmiş ülkeler dahi başta doğmak için bilcümle dünyanın başladığını görüyoruz. Mandacı iktisatçılar bibi görmezden gelmeye, üstünü örtmeye, yatmaya devam ediyor. Akıl ve vicdan sahibi iktisatçıları programı biraz mahcup ifadeyle olsa bile takdir ediyor. İktisat teorileri ve uygulamaları hikmet ve aritmetik gibi seçme yerde muteber kuralları, formülleri, denklemleri olan konular değildir.

Her ülkenin, toplumun şartlarına, kültürüne, birikimine, kabiliyetine, gücüne bakarak fark gösterir. Bire Bir ülkede başarılı olan modelin diğerinde birlikte ayrımsız sonucu vereceğin garantisi yoktur. Ülkemizde ısrarla makul ekonomi modellerin kullanılması isteyenlerin fanatizmi apayrı çıkar ilişkilerinden kaynaklanmaktadır.

“BILCÜMLE ACUN YÜKSEK ENFLASYON GERÇEĞİ İLE BOĞUŞUYOR”

Bugün itibariyle bilcümle dünya efdal para şişkinliği gerçeği ve avarelik tehdidiyle boğuşuyor. Türkiye ise ekonomik modeli sayesinde tarihinin yer efdal üretim, ihracat, istihdam seviyesine ulaşmıştır. Şişkinlik rakamlarımızın yazılı olarak çokça faziletli seyretmesi bittabi tartı vericidir. Tığ pahalılık rakamlarının insanlarımızın hayatındaki menfi etkilerini, herhangi bir kesimin dirimlik seviyesini yükselterek giderilmiş etmeye çalışırken bir zamanda enflasyonu düşürecek tedbirleri alıyoruz.

Uzunca süredir enflasyonsuz iktisadi iklimde yaşamaya alışmış ülkelerde bizimkiyle kıyas edildiğinde daha sıradan gözükün oranların etkileri çokça daha derin ve yıkmacı hissediliyor. Zaman yaşadığımız para şişkinliği bütçe ve aylaklık kaynaklı değil global gelişmelerin tetiklediği istikrarsız değer hareketlerinin sonucudur. Yani maliyet odaklı enflasyondur. Mali dalgalanmalar ve erinç hareketleri üzerinden soymayı arkadaşlık haline getirenler bizi ayrımsız yola saplamak için canhıraş tıpkı himmet içindeler. Ülkemiz ekonomide kendi yolunu çizmiştir, kararlılıkla yürümektedir. Türkiye’nin ihtiyacı faizi yükseltmek değil, envestisman, istihdam, üretim, dış satım, akan fazlayı arttırmaktır.

“O ESKİ TÜRKİYE ARTIK GERİDE KALDI”

Mütekâmil ülkelerdeki bizden daha koyu farklar içeren siyaset faizi ile şişkinlik ilişkisine bakmayanların Türkiye’deki durumu od tellallığı edasıyla anlatanların halleri farklıdır. Zaman Türkiye değme alanda aynı bambaşka ligin, bir bambaşka dünyanın oyuncusudur. Öz krizlerinin yükünü kesmek için politikamıza benzer üste henüz gelecek adımlar atan mütekâmil ülkeler görüyoruz.

Tek kimesne kusura bakmasın. O çarkıt Türkiye bundan sonra geride kaldı. Biz aynı güvenlik politikalarımız, erke, endüstri, sosyal politikalarımız kabilinden, tutum politikamızı birlikte öz ihtiyaç ve çıkarlarımıza bakarak belirlemeyi sürdüreceğiz. 20 yılda yaptığımız terbiye, afiyet, iblağ, enerji, ekincilik, uygulayım bilimi yatırımı velhasıl inşa ettiğimiz temas altyapı işte bugünler içindi. Bu yatırımları global mal kurumlarına artık töz aktarmak üzere değil zat vatandaşlarımızın hanay seviyesini yükseltmek, geleceğini yükseltmek içindir. 184 bilyon dolara yakın yatırımla muvasala altyapımızı, kendisi ve bölgemizin ihtiyaçlarını karşılayacak ağıl getirdik.

Ülkemiz yollarında dolaşan taşıtları yeniledik, çoğalttık. 100 bilyon doların üzerinde yatırımla müesses enerji gücünü hedeflerine akıllıca seviyeye çıkarttık. Sanayicilerimiz makina ve ekipman altyapılarını yenilediler, güçlendirdiler. Toplamda 3,5 trilyon dolarlık yatırımla temas alanda ülkemizi bugünlere hazırladık. Bu mücahede ve çabaların, fedakarlıkların neticesini ahiz vaktidir. Şimdi kamu unsurlarıyla iri, kıvrak, müreffeh, müstakil Türkiye’yi hemencecik inşa ika vaktidir. Bizden sonraki nesle bırakacağımız 2053 vizyonumuzu şekillendirme vaktidir. Çevre, ulaştırma, enerji, sanayi, tarımdan konuta büyüklüğünde pekçok alanda bu vizyonun sütunlarını yükseltmeye bile başladık.

“BÜTÇE DİSİPLİNİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Hiç kimsenin politika mühendisliği, sinsi tuzak, naftalin ıtri sosyal projeleriyle bizi bu hedeften alıkoymalarına cevaz etmeyeceğiz. Türkiye’nin baştan kusurlu asrı çok süredir oynanan oyunlarla, ısıdam para sömürgesi haline dönüştürülmesine umu göstermeyeceğiz. Ekonomi modelimizle yatırım yapan, etkin, ticaret yapan kazanacak. Bunların hasılasıyla bile devlet, bütçe kazanacaktır.

Hükümete geldiğimiz günden beri titizlikle durduğumuz bütçe disiplininden ivaz vermeyeceğiz. Büyümeden, isdihdam ve ihracata, bütçe gerçekleşmelerinden, global ticaretten aldığımız hisse eksiksiz rakamlar ekonomi programının öngörülerine uygundur.

Vatandaşlardan yegâne ricam özlük paralarına güvenmeleridir. Domestik parayı koruyacak herhangi bir tür mekanizmayı oluşturduk. Bundan Sonra hiç kimsenin dövize ve altına yönelmesi için sebep kalmamıştır. Tasarruflarını halen döviz ve altında tutan vatandaşlarımızı Türk Lirası mevduatlarına dönmeye davet ediyorum.

“PİYASADA DENETİMLERİ SIKLAŞTIRDIK”

Hepimiz benzeri Türkiye gemisinin içindeyiz. Bu sefine asayiş kadar iktisat üzerinden açılan su alarak batarsa hepimizin boğulacağız. İş dünyamızı ve vatandaşlarımızı pekiştirmek için bağan saygınlık Türk Lirasını götürüp dövize yahut altına bastırmak Türkiye gemisinde delik açmaktır.

Evine, arsasına, arabasına, stoktaki malına, verdiği hizmete, sattığı ürüne enflasyon ve girdi maliyetlerine izahı sıfır fiyatlar sarmak Türkiye gemisinde delik beğenmek demektir. Paradan para temizlemek namına yapacağı yatırımı yapmamak, işçiyi çalıştırmamak, ürünü üretmemek, satabileceği malı satmamak Türkiye gemisinde kodes yazmak demektir.

Tüm bu gelişmeleri harfiyyen izleme ediyoruz. Tespit ettiğimiz sorunların çoğunun hukuki değil ahlaki bütün bütün olduğunu gördüğümüz için kamunun mütenavip imkanlarını kullanarak hal arıyoruz. Piyasada denetimleri sıklaştırdık. Gıdadaki denyo değer artışlarına karşı kooperatif marketlerini devreye soktuk.

“MISIR TON FİYATI 5 BİN 700 TL”

Bu çevirici ile darı üreticilerimize ayrımsız sava isnat etmek istiyorum. Arazi Mahsulleri Ofisimiz hasat dönemi benzeyen mısır çekicilik fiyatını bindi aut titrem başına 5 bin 700 liralık olarak uygulayacaktır.

İşçi, vazifeli, emekliye kadar seçme kesimin ücret artışlarını efdal tuttuk. Düşük gelirli kesimin basamak ihtiyacını durdurmak amacıyla Eylül’üstelik açıklayacağımız yıpranmamış atılımı birlikte atıyoruz. İstihdamı temel işgücü eğitiminden uzmanlığa kadar seçme seviyede destekliyoruz. Amme ç alışanlarını ekleme karine, sağlık çalışanlarının erkek haklarını çözdük.

Öğrencilerimizin stajlarını Ulusal Staj Programlarıyla afaki kriterlerle gerçekleştirmelerini sağladık. 100 bini çok öğrencimizin yararlandığı staj programımızı henüz üstelik geliştiriyoruz.

“DANIŞMA BİLGİ SİSTEMİ’Nİ DEVREYE ALDIK”

Istişare Vukuf Sistemi’ni devreye aldık. Üniversiteden çıkışlı olan gençlerimizin amme ve özel sektörde hareket bulabilmelerini bulmak için kariyer merkezlerinin kapasitelerini güçlendiriyoruz.

Hangi alana adese tutarsak tutalım, her konuda mevcut kazanımlarına ehil çıkarak ülkemizi henüz ileriye taşıyacak, halihazırda yaşadığımız sıkıntıları çözecek icraat içindeyiz. Kaynak ve Maliye Bakanımız ve ekibi özellikle kalkmak için ekonomiyle ilgilendiren bilcümle kurumlarımız dinç koordinasyonla görevlerini adına getirmektedir.

Vatandaşlarımızdan hoppadak sabır ve destek istiyoruz. Hükûmet gündemimizdeki kâh hususlarla ilgilendiren bilgileri ısınmak istiyorum. 3 hafta sonraları 12 Ilkgüz Pazartesi başlayacak olan 2022-2023 yetişek-talim yılına hazırlıklarımız çetin şekilde bitmeme ediyor. Ücretsiz ibret kitaplarımızın basımı ve dağıtımı tamamlandı.

“HAKIKAT KİTAPLAR ÜSTELIK ÜCRETSİZ OLACAK”

Paramızla tezkere alamıyorduk. Kitap bulamıyorduk. Kayırıcı sınıflardaki abilerimizden teksir notlarını bile satın alamıyorduk. Ama deminden kuşe kâğıdı kağıtta basılı kitapları ücretsiz adına değme yetişek öğretim yılının başında sıralarının üzerinde yavrularımızın önüne koyuyoruz.

Bu sene ders kitaplarının yanısıra apotr kaynakları da ücretsiz kendisine okullar açıldığında öğrencilerimizin masalarında hazır edeceğiz. Dağıttığımız yardımcı esas tutarı 130 milyonu buluyor. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımız tüm okullarımızın saflık, kırtasiye, âdeta tamir, atölye kabilinden bütçeleri bu yıl aracısız okullara gönderdi. Katışıksızlık işlerinde çalışacak 60 bin can okulların açılmasıyla görevlerine başlayacaklar.

10 bin okul projesi kapsamında 3 milyarlık proje kullanarak haddinden fazla ferah çalışmalar gerçekleştirdik. Sene sonuna kadar esas okulu sayısı 3 bine tamamlanacak. 1 Eylül’üstelik atamalarını yapacağımız 20 bin öğretmenin 7 binden fazlasını ekol öncesi öğretmenliğine tahsis ettik.

YAZ OKULLARI

Yazın açtığımız haber, görüşme, matematik ve ecnebi araç yaz okullarından 1 milyon çocuğumuz yararlandı. Bu yaz bakir projeyle merbut köy okullarını bayındırlık ederek karye yaşam merkezleri haline getirdik. Okulların açıldığı tarihe kadar 1500 karye hayat merkezini faaliyete geçirmiş olacğız. Âdem durumu ve bire bir taleplerle özür tayinine müracaat eden öğretmenlerimizin başvurularının ayrıcasız tamamının karşılandığı müjdesini çevirmek istiyorum.

Uzman ve başmuallimlik kadrolarına 614 bin 446 referans oldu. Büyük bölümü mukteza eğitimleri tamamladılar. Faziletli lisans, doktora yapmış olan 80 bin öğretmenimiz zaten muaftır. Boykot çağrılarını milli iradenin tecelligahı olan Meclisimize hürmetsizlik adına görüyoruz.

“SAĞLIKÇILARIMIZA VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRİYORUZ”

Sağlıkçılarımıza 14 Mart Tababet Bayramı’nda verdiğimiz sözlerin hepsini birer birer adına getiriyoruz. Hekimlerin mağduriyetine el açan malpraktis sorunu çözüldü. Hekimlerin emekliliklerinde doğruluk kaybına öğün açan düzenlemeyi tamamladık. Afiyet kuruluşlarındaki eksper hekimlerimizin hastalara daha aşkın mesafe ayırabilmeleri amacıyla 85 bin apotr personel kadrosunu açtık.

Aile hekimlerimizin ana ücretlerini üstelik parasız yüküne oranlı şekilde yeniden düzenledik. Türkiye’nin genişlik esaslı sağlık reformlarını hayata geçirmiş idare namına son dönemde şikayetlerin tamamını çözüme kavuşturmuş oluyoruz. Rustik Kalkınma programının 11. çağrısı amacıyla projeler alınmaya bitmeme ediyor. Destek için müstelzim puan seviyesini 65’den 30’a düşürüyoruz. Sonunda 4 binin altında mütezayit desteklenecek proje sayısını 7 bin 714’de envestisman tutarını de 10 milyar liraya yükselttik.”Share: