Çanakkale’de Troya Hars Yolu Festivali’nin lansman toplantısı

Firez ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, 16 Ilkgüz’bile başlayacak Troya Hars Yolu Festivali’nde değme yaştan insana seslenme eden etkinlikler sunulacağını bildirdi.

T???????ürkiye Firez Yolu Festivalleri kapsamında 25 Ilkgüz’e büyüklüğünde sürecek Troya Kültür Yolu Festivali’nin tanıtım toplantısı, Tarihi Küçük Asya Hamidiye Tabyaları’nda benzeri restoranda yapıldı.

Yavuz, Firez ve Turizm Bakanlığınca Türkiye’nin arsıulusal ayraç değerine katkıda mevcut olmak amacıyla organize edilen Türkiye Firez Yolu Festivalleri’nin İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’birlikte 16 Ilkgüz-23 Ekim’da gerçekleştirileceğini söyledi.

Troya Hars Yolu Festivali’nde 10 çevrim süresince 40 ayrı mekanda 112 etkinliğin sunulacağını aktaran Ağır, şöyle bitmeme etti:

“Festivalde 1000’den aşkın artist görev algı. 19 işporta, 34 dinleti, 15 açıkça gelgel etkinliği, 9 temaşa gösterimi, 18 bala etkinliği bunun beraberinde Çanakkale’nin değerlerini anlatan söyleşimiz, panellerimiz olacak. 7 söyleşi, 9 film gösterimiyle karşınızda olacağız. Seçme yaştan insana, seçkin çeşit zevke hitap eden çokça şümullü curcuna hazırladık. Bütün bu festivalde kendisi üzere tıpkısı husus bulabilir ve bu festivale katılabilir. Kapsayıcı tıpkısı curcuna düzenledik. Buna çok inanıyoruz, güveniyoruz. Bu hem Çanakkalelilerin sağlık alması, kültürden, sanattan beslenmesi amacıyla bir yandan ekin projesi, özge yanıyla bu süreçte dünyanın mütenevvi ülkelerinden Çanakkale’ye yabancı matbuat mensuplarını getiriyoruz. Onlar üstelik festivale katılacaklar, gözlemleyecekler. Çanakkale’yi hem sunduğu natürel güzellikleriyle hem bile sunduğu hars imkanlarıyla hem birlikte alanlarıyla ve tabii ki tarihi yarımadayla makro aynı arsıulusal turizm destinasyonu haline getirebilmek üzere yabancı matbuat nezdindeki çalışmalarımız üstelik bu festivalle birlikte başlatıyoruz.”

Ağır, Turizm Geliştirme ve Danışma Ajansının Çanakkale’nin güçlükle dışında daha çok reklamını ve tanıtımını yaptığını dile getirdi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün, kentin erişilebilirliğini haddinden fazla farklı tıpkısı noktaya taşıdığını anlatan Müşkül, şunları kaydetti:

“Özellikle otelciler, konaklama tesisleri, yeme, içmece tesisleriyle yaptığımız toplantılarda bunun etkilerinin ortaya çıkmaya başladığını görmekten çok şişman sevinme duyuyoruz. Çanakkale parlak tıpkısı geleceği olan, sevinçli, pir yaşanan bir site. Bu dalan etkinliklerin kaldıraç vazifesi görmesi, bu kentin ayrımsız firez ve turizm destinasyonu olması anlamında hem Türkiye’da hem da arsıulusal anlamda büyük ayrımsız hamle atmakta olduğunu dahi tıpkısı öğün henüz tavzih etmek ve altını resmetmek istiyoruz. Şehrin imajına de iktisadi boyutuna de ulama sağlayacak. Çanakkaleliler festivallerine eş çıkarlarsa, bu festivalinde gelenekselleşmesini, her yıl Çanakkale’birlikte Troya Hars Yolu Festivali olmasını ve Türkiye’nin ciharıyek yanından insanlarımızı Çanakkale’de ağırlayacağımız günlerin gelmesini istiyoruz.”

Toplantıya, Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir, bakanlık temsilcileri ile curcuna sorumluları katıldı.Share: