CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ait açıklama yaptı Açıklaması

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, hükümetin enflasyonu kesmek için iki umudu kaldığını rapor ederek, “Biri TÜİK’in makyajları diğeri birlikte fasıla ayından itibaren ortaya çıkacak baz etkisi. Kendileri hiçbir molekül yapmayacak. Amma vatandaşlarımız üzere değişecek hiçbir molekül mümteni.” dedi.

CHP Eşkal Yönetim Kurulu (MYK), Umumi Komutan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı bitmeme ederken açıklamada kâin Fırka Sözcüsü Öztrak, Ankara’nın Çankaya ilçesinde benzeri coşku mekanında sâdır ağız dalaşı sonucu öldürülmüş müzisyen Haysiyet Şener’e Allah’tan rahmet, ailesine sabır diledi. Öztrak, bu şiddetli olay kadar olayın faillerinin üstelik milleti dehşete düşürdüğünü söyledi.

Meclis’in 27. Dönem 6. Teşri Yılı çalışmalarına başladığını hatırlatan Öztrak, kullanılmamış teşri yılının millete ve TBMM’ye görklü olmasını diledi.

Türk parasının itibarının sıfırlandığını savunan Öztrak, iktidara “Bozukluk enflasyonu tenkis etmek üzere tek öz yapmadınız?” sorusunu yöneltti.

Öztrak, “Repo amil pahalılık netice’ dediler. Ilkgüz ayında yüzdelik 19 olan safiha faizini yüzde 12’ye indirdiler. O gün yüzdelik 19 olan tüketici enflasyonunu zaman yüzdelik 83,5’e bundan sonra. Mütemmim enflasyonu 1998 Temmuz ayından bu yana bildirme erdemli seviyesinde. Müstahsil enflasyonu yüzdelik 151,5 ile Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı.” diye konuştu.

Öztrak, çekirdek pahalılık göstergeleriyle ve yetiştirici ve bitiren enflasyonu arasındaki 68 puanlık makasla Cumhuriyet tarihin rekorunun kırıldığını rapor etti.

Tarımsal girdi fiyatlarının ötede yükseldiğini tamlayan Öztrak, “Akıbet tıpkısı yılda ÜRE gübresinin fiyatı yüzde 208, DAP gübresinin fiyatı yüzde 175, traktöre konacak mazotun fiyatı yüzdelik 216 arttı. Besi yemi fiyatındaki artım yüzde 113, süt yemi fiyatındaki artım yüzde 116 oldu. Bu fiyatlarla ekinci tarlasına elbette girecek? Besici, benzen hayvanlarını kesime gönderiyor. Bu politikalarla derhal tedarik alınmazsa mutfaklardaki bu cuşiş sönmez.” diyerek konuştu.

TÜİK fiyatlarıyla sonuç benzeri yılda patatesin yüzdelik 170, şekerin yüzdelik 164, sütün yüzdelik 127, makarnanın yüzde 113, ekmeğin yüzdelik 98, dana etinin yüzdelik 91 ve peynirin yüzdelik 89 zam gördüğünü nâkil Öztrak, evlerde elektriğin tarifesine göre yüzdelik 95 ile 200, tabii gazın ise yüzdelik 164 zamlandığını rapor etti.

“Avlu pahalılığı zevalsiz kalacak”

Son aynı yılda enflasyonun dörde, 12 maaş dış ticaret açığının ikiye katlandığını savunan Öztrak, döviz rezervlerinin da erimeye bitmeme ettiğini öne sürdü.

Öztrak, “Enflasyonu kesmek amacıyla iki umutları kalmıştır. Biri TÜİK’in makyajları başkası de açıklık ayından itibaren ortaya çıkma baz etkisi. Kendileri tek özdek yapmayacak. Amma vatandaşlarımız için değişecek hiçbir madde mümteni. Fiyatların artma hızı temel etkisiyle belki az buçuk düşse da, yüksek denk etiketleri yerli durumunda duracak. Hayat pahalılığı zevalsiz kalacak.” şeklinde konuştu.

Yüksek Öztrak, borsada algın yaşandığını, Anamal Piyasası Oturmuş (SPK) ve Borsa İstanbul’un iki aydır borsadaki manipülasyona izleyici kaldığını ileri sürdü.

SPK’nın evvel manipülasyonun sorumluları hakkında hem cürüm duyurusunda bulunduğunu hem dahi cezai işler başlattığını belirten Öztrak, “Madem manipülasyon yaptığını düşündüğünüz eşhas hakkında cürüm duyurusunda bulunabiliyor, para cezası ve borsada işlem yapma yasağı getirebiliyorsunuz, iki ay neden beklediniz?” diye niteleyerek sordu.

Mersin’birlikte pespaye terör örgütünün yoğun saldırısının CHP ile ilişkilendirildiğini anlatım eden Öztrak, “Benzeri kendinize eş. Biz Cumhuriyet Umum Partisi’yiz. Bizim vatan sevgimizin zekatı da densiz müfterilere çok dirimlik.” ifadesini kullandı.

” Faziletkâr Seçim Müesses’nun düğmeye basmasını bekliyoruz”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, altılı masanın adayının intihap takvimi açıklandıktan sonradan mahsus olacağını söylüyor. Seçme takvimiyle ilgilendiren namına bile 2023 Haziran bel ediliyor, benzeri anlamda takvim belli. Bu takvim üstüne yorum alabilir miyiz?” sorusuna Öztrak, “Tığ Erdoğan’a inanmıyoruz, güvenmiyoruz, henüz yeniden bunu bir lahzada söyleyeyim. Faziletkâr Intihap Kurulu’nun düğmeye basmasını bekliyoruz.” yanıtını verdi.

Share: