CHP Kol Başkanvekili Özel, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Takım Başkanvekili Özgür Özel, TOKİ’den düşük gelirliler üzere olan projelerden aile alanların ödemelerine eve geçtikten 3 kamer sonraları başlamasına ilgilendiren kanun teklifi vereceklerini söyledi.

Hususi, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın “105 Yıpranmamış Elverişsiz Binası Açılış Töreni”ndeki konuşmasını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı’nın yurtların kapasitesine ilişik verdiği bilgilerin “kendilerini desteklediğini” tamlayan Hususi, Erdoğan’ın yurtlar üstüne yaptığı açıklamalarla kutuplaştırmayı körüklediğini sav etti. Erdoğan’ın açıklamasında “öğrencilerin açıkta kalmadığını” söylediğini aktaran Hususi, İstanbul, Ankara ve İzmir’dahi yurda yerleştirmede şişman sorun olduğunu istikbal sürdü.

Öğrenci burslarına ilgilendiren sunulan bilgilerin birlikte akilane olmadığını savunan Özel, Reisicumhur Erdoğan’ın “Öz evlatlarını Paris’e, Londra’ya, Brüksel’e, Washington’a gönderip en gür eğitim kurumlarında okutup katmerli ve cafcaf zarfında yaşattılar. Anadolu’nun ve Trakya’nın pırlanta kadar çocuklarını ise fakirliğe, cahilliğe, yokluğa, yoksulluğa ayrıca göz göre bakarak ölüme mahkum ettiler.” sözlerini anımsattı. Cumhur Reisi Erdoğan’ın çocuklarının ancak dışında okuduğunu kaydeden Özel, “‘Özlük çocuklarını güçlükle dışında okuttular, milletin çocuğun viran oldu.’ dediği kendisi. Dört çocuktan Türkiye’de okuyan yok.” dedi.

“Atatürk’ün söyleminin arkasındayız”

Cumhur Reisi Erdoğan’ın, İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer’in sözlerine ilgilendiren, “Sen Osmanlı’ya hakaret edebilecek hadde ne zaman ulaştın? Bunun babası da aynıydı.” ifadelerini eleştiren Özel, Soyer’in konuşmasında, Atatürk’ün Nutuk’taki ifadelerine atıfta bulunduğunu söyledi.

Atatürk’ün Nutuk’taki son Osmanlı padişahı Odalık Vahdettin ile Eloğlu Ferit Paşa’ya ilgili ifadelerini okuyan Hususi, “Çıktı konu fail Atatürk’e, Atatürk’ün Nutuk’una, Atatürk’ün söylemine, vasiyetine laf ettiğini bilecek. Bizim tarafımız burası. Atatürk’ün söyleminin arkasındayız. Bronz Soyer’e ‘Hadsiz, ahlaksız.’ dedi ve döndü dedi ki ‘Bunun babası de aynıydı.’ Durgun babaya sövme almak bu toprakların örfünde, kültüründe var mı?” diyerek konuştu.

Toplumsal basamak projeleriyle ilişik ayrımsız yasa teklifi hazırladıklarını bildiren Hususi, “Kanun teklifini hazırlıyoruz, 1 Ekim’da Meclis’e gelecek. TOKİ’den bağan gelirliler için olan projelerden aile alanların ödemeleri eve geçtikten 3 kamer sonraları başlasın. Içtimai devletsen böyle yapalım. Bizim kanun teklifimizi akseptans ederseniz, ödemeler eve geçtikten 3 kamer sonradan başlasın ve peşinat olmasın.” dedi.

“Haddini bil, bu lafları kavrayışsız desise”

DÜRÜST Öğür Umumi Başkanvekili Binali Yıldırım’ın Sinop’ta yaptığı konuşmada “Okyanus ötesindekiler darbe yapmaya kalktı deminden birlikte ‘Muhalefet oluşturacağız, 6+1 yapacağız, Tayyip Erdoğan’ı aldatma kötü edeceğiz…'” ifadelerini kullandığını aktaran Özel, “Tığ birlikte ‘Ağzından çıkanı kulağın duysun, seni bu iftiradan, hakaretten men ederiz.’ diyoruz. Cumhuriyet’in kurucu partisine, ülkenin anne mugayeret partisine ettiği lafa bak. Ben değilim, Binali Koca sensin Türkçe olimpiyatlarında mikrofonu iki elle tutup de Pensilvanya’ya seslenen. Türki olimpiyatlarına gidip bile hoca görgülü güzellemeleri eden izan, çıkıp de bize bu lafları etmeyecek. Ne istediyse verenler oturup ayıbıyla susacaklar. Haddini bil, bu lafları geri aldatma.” değerlendirmesini yaptı.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın dahi “Bizde enerji maliyetleri iki hatim arttıysa emin olun oralarda 50 intaç arttı.” sözlerini eleştiren Özel, Avrupa Birliği’ndeki ülkelerin enerji maliyetlerine ilişkin bilgelik vererek Varank’ın açıklamasının gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

“Seçimi kaybedeceklerini gördüler”

Türkiye’birlikte gayrimenkul satışında artım olduğunu belirten Özel, “Istek şu; ‘varı, yoğu, neyi bulursanız satışa çıkarın, servet lazım.’ Seçimi kaybedeceklerini gördüler.” görüşünü savundu.

Türkiye’birlikte altın ithalatının tarihinin en yüksek noktasında olduğunu söyleyen Özel, şunları kaydetti:

“Bankalarda dolar 18,25 iken birileri Sınırlı Çarşı’dahi 18,45’e dolar topluyor. Tıpkısı tanesi zer ithalat miktarı, tıpkısı tanesi Mecbur Çarşı’bile bankalardan pahalıya toplanan dövizler. Tutkun Çarşı’dahi talep çok olunca eşit artıyor. Buradan çok pis kokular geliyor. Türkiye’nin altın ithalatı geçen seneye bakarak yılın önce dört ayında nısıf yarıya azalmışken, mayıstan itibaren zer ithalatında tıpkı fırlama var. çabucak temmuzda yüzdelik 1400 çoğalma var. İddia odur ki Türkiye’deki kızıl rafinelerinde dursuz duraksız kâh altınlar piyasada satılabilecek 995 milyemlik orana getiriliyor ve bizim rafinelerimizin damgası vuruluyor. Sonradan birileri gidiyor Mecbur Çarşı’dan değerli satıp dolar topluyor zira ülkeye dolar geçişsiz. Rusya’nın değerli ihracatı yasak, engelleyim var. Rusya’dan Bir Arap Emirlikleri’hangi çokça altın gittiği biliniyor. Bizim altındaki 15 ikmal ithalat artışımız, Cumhurbaşkanımız Birleşik Arap Emirlikleri’hangi sarıldıktan serian sonraları başlıyor. Bu işe benzeri bakmak lazım.”

Esenyurt’ta ivedili serviste hastalanmış yakınları vasıtasıyla bıçaklanan güvenlik görevlisi Çakırdoğan Okudan’ın hayatını kaybettiğini hatırlatan Özel, “1 Ağustos haset Meclisi toplantıya bunun için çağırdık. O kanun çıksaydı Okudan yaşıyor olabilirdi.” ifadelerini kullandı.

Bire Bir gazeteci, Özel’e, dün AK Fırka Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Izdırap’a “Bu yasaya dönem verilmemiş. Hamza Zehir bu başvuruyu nereden biliyor?” sorusunu yönelttiğini anımsatarak Kırıcı’ın “bilgilerin Anayasa Mahkemesi sitesinde bulunduğu” yanıtını verdiğini aktardı. Hususi, gazeteciye, “Akla Yatkın söylemiyor. Şayet şimdi varsa ego söyledikten sonradan koymuşlardır.” karşılığını verdi.

Share: