Bursa Uludağ Üniversitesinde yüzlerce doktor adayı üzere beyaz zehir göğüslük giyme merasimi düzenlendi

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi marifetiyle 2022-2023 akademik yılında tahminî 400 mektepli üzere beyaz zehir önlük giyme töreni yapıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Öncül, rektörlük dönemi içerisindeki serencam beyaz zehir göğüslük törenine katıldığını açıklayarak, dönemin 45 yılını yetişek-öğretim faaliyetleri içerisinde geçirdiğini ve dolgunca ayrımsız tıp fakültesine erbap olduklarını aktardı.

İlk 10 bin içerisinden mektepli aldıklarını vurgulayan Rehber, benzetim merkezi olan akıbet kademe donanımlı tıpkı terbiye kurumu kendisine, güzel, deneyimli ve mesleğinin erbabı hocalarla Bursa kabilinden Türkiye’nin gözbebeği bir şehirde terbiye verdiklerini belirtti.

Genç hekim adaylarının son dönemlerde yabancı vasıta eğitimi veren tıp fakültelerini yeğleme ettiklerini vurgulayan Yordam, “Tıp eğitimi ve hekimlik üstüne çokça daha bereketli terbiye vermiş olmasına rağmen, maatteessüf henüz kudretli öğrenciler İngilizce yetişek veren tıp fakültelerini yeğleme ediyor. Dışarıdan tedrisat elemanı adına aldığımız tüvana hocalarımızı İngilizce yetişek diline bilgili olanlar arasında seçiyoruz. Tıp fakültesi yöneticilerimiz kendilerine bu yönde benzeri meram koymalıdır. aksi hâlde mail gelecekte önceki 10 değil, önce 20 tıp fakültesi ortada girmemiz da zorlaşacaktır.” diye konuştu.

Gençlerin çok değerli tıpkı mesleğe talip olduğunu rapor fail Prof. Dr. Mürşit, “3 milyon aday arasından evvel 10 bine girmeyi başaran öğrencilerimiz bu bunaltıcı yükü kaldırabilecek yetenektedir. Temas birinin yolu vazıh olsun. Rabbim, kaş ve yardımcıları olsun” şeklinde konuştu.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kayaç ise Tababet Fakültesi’nin yarım yüzyıllık geçmişiyle öğrenciler yoluyla ciddi aynı ikbal gördüğünü belirterek, fakülteye bu yıl YKS’bile evvel 10 bine giren ve okul birincisi kontenjanından mevrut mecmu 240 öğrencinin araç yaptırdığını açıkladı.

Prof. Dr. Ekrem Kayaç; “Bunlara ilişik kendisine fakültemiz, uluslararası öğrenci projesi kapsamında dünyanın farklı ülkelerinden gelen toplanmış 42 öğrenciyi bünyesine katmıştır. Antrparantez Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Tababet Fakültesi’nden 60, Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden de 40 öğrenci oluşmak üzere hep 100 öğrenci ilişik adına fakültemiz bünyesine katılmıştır. Bu da geçmek kim fakültemiz bu yıl 400 kullanılmamış öğrenciye sülale sahipliği yapacaktır.” dedi.

Fakültenin 262 öğretim üyesi kadrosu bulunduğunu tamlayan Kayaç, yetişek, uygulama hastanesi ve laboratuvar imkanları ile Türkiye’nin sunma bol 10 tababet fakültesinden birisi olduklarını ve geleceğin terbiye teknolojisi olan simülasyon merkezinin dahi ayn önünde bulundurulduğunda belki bile yeryüzü bereketli tıp fakültesi olduklarının altını çizerek, “Eski yıl yapılan değerlendirmede Avrupa Sürücü Belgesi Belgesine eş olan 25 tıp fakültesinden biri olduk. Sonunda mezunlarımız Avrupa’birlikte henüz çarpık çurpuk tanınır hale gelmiştir.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra BUÜ’nün mütekait akademisyenlerinden Prof. Dr. Ayhan Özdemir marifetiyle evvel öğüt verildi.

Dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdiminin peşi sıra üniversite yönetimi ve tedris üyeleri aracılığıyla birinci sınıfa başlayan öğrencilere parafin önlükleri giydirildi. Izlence, parafin göğüslük andının okunmasıyla sona erdi.

Programa BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, BUÜ Rektör Yardımcıları, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çipo, Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, farklı fakülte dekanları, tedrisat üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Share: