Rekor fiyatlar ABD’de hane satışını frenliyor

Iktisat uzmanları, BENDE’bile Ticaret Bakanlığı tarafından geri açıklayan konut satışlarındaki düşüşün nedenleriyle ilişik izah yaptı.

ABD Ticaret Bakanlığı aracılığıyla esbak bildirilen satışlarda dört kamer arka arkaya yaşanan düşüşe ilgilendiren veriler, sabık hafta Nisan ayında bağımsız milletvekili ocak inşaatı izinlerindeki düşüşün arkası sıra geldi. Elan ilk piyasaya çıkan evlerin satışındaki eksilme ise sülale talebinde eksilme olduğunu ortaya koydu.

bununla birlikte eş piyasasındaki yavaşlamanın rekor düzeyde düşük stoklardan kaynaklandığı sanılıyor. Bu, ekonominin repo oranlarıyla bildirme aşkın bağlantılı kısmını oluşturuyor. ABD Suret Bankası’nın (FED) borçlanma maliyetlerini arttırması çöz talebi ve enflasyonu frenliyor.

New York’ta kâin JP Morgan’ın tutum uzmanı Daniel Silver, konut piyasasındaki faaliyetlerin getiri oranlarındaki artışla alay malay sonuç aylarda açık şekilde azaldığını bildirdi. Silver, erdemli Ürem oranları satışları baskılarken, erişilebilir stokların mecbur olması ve karı fiyatlarının erdemli olmasının birlikte faaliyetleri azaltıyor olabileceğini söyledi.

Kullanılmamış sülale satışları geçen ay mevsimlik etkilere uyarlanmış rakamlara bakarak yüzde 16,6 azalarak 591 bine indi. Bu 2020 yılının Nisan ayından bu yana bildirme bağan seviyeye belen ediyor. Mart ayındaki sülale satışları elan esbak 763 bin rakamının düzeltilmesiyle 709 bine indi. Satışlar MEMLUK’nin kuzeydoğusunda yüzde 5,9; ortabatısında ise yüzde 15,1 azaldı. Nüfusun güç olduğu güneyde yüzdelik 19,8 ve batıda ise yüzde 13,8 düşüş görüldü.

Kullanılmamış ev satışlarında de azalma

Reuters’ın konuştuğu ekonomistler ABD’birlikte mecmu ev satışının yüzde 9,5’ini oluşturan yıpranmamış sülale satışlarının 750 bin eve düşebileceğini belirtti. Satışlar April ayında yıldan yıla yüzdelik 26,9 oranında azalmıştı. 2021 yılının Karı ayında ise 2006’nın sonundan bu yana tanıdık bildirme erdemli düzey olan 993 bine çıkmıştı.

Mortgage para kurumu Freddie Mac’e göre 30 almanak sabit mortgage oranları 2011 yılının Şubat ayının peşi sıra ilk defa Nisan ayında yüzde 5 arttı. 19 Mayıs’la biten haftada bu artım averaj yüzdelik 5,25’e artık.

FED siyasa faiz oranlarını Mart ayından bu yana 75 temel puan arttırdı. FED’mağara Haziran ve Orak Ayı aylarındaki siyasa tayin toplantılarında bu oranı herhangi bir seferinde yüzde kalık nokta arttırması bekleniyor.

Veriler elan geçmiş piyasada satışa çıkmış evlerin satışının April ayında sonuç iki yılın genişlik bağan seviyesine inerken özgür familya nesir izinleri Ekim ayından bu yana bildirme bağan seviyeye ulaştığını gösteriyor. Bağımsız Milletvekili sülale inşaatında yürek oranı Mayıs ayında son iki yılın az daha en düşük seviyesine geriledi.

Konut piyasasındaki bu buut bu çeyrekteki ekonomik büyüme üzerinde rehavet oluştursa da ekonomistler bu durumun henüz alarma neden olmadığı görüşünde.

LPL Mal’ın esas ekonomisti tutum Jeffrey Roach, ‘‘Göz piyasası pandemi öncesi dönemi seviyelerine et kafalı döndü, yani Nisan ayındaki bu balaban çarpış benzeri balonun patlaması namına anlaşılmamalı’’ dedi. (Amerikanın Sesi)

BENDE’üstelik yıpranmamış bölük satışları geriledi

 

Share: