Bayburtlu ciritçi aile, koşum takımı aletlerinden derlem oluşturdu

Bayburt’ta Türklerin Itidalli Asya’dan Anadolu’ya geldikleri dönemden beri oynadıkları cenk oyunu kendisine bildik anadan görme süvari spor dallarından ciridi yaşatan Köprücü ailesi, aralarında değişik ülkelere ilişkin eyer, dizgin, üzengi kadar parçaların bulunduğu atın koşum takımı aletlerinden koleksiyon oluşturdu.

Merkeze tutkun Kurucakol köyünde tüvana ve kestirmece 200 yıldır cirit oyunu sporuyla ilgilenen Köprücü ailesinin fertlerinden Arif, Ölçü ve Şahiner Köprücü, dedelerinden yadigar at koşum takımı takımları ile cirit müsabakaları üzere gittikleri ayrımlı illerdeki antikacılar ile sporculardan temin ettikleri parçaları biriktirdi.

Türkiye’nin yanında Ilımlı Asya, Avrupa ve Amerika’dan eyer, dizgin, üzengi üzere parçaları evlerinin yanına nesir ettikleri binada sergileyen kardeşler, dedeleri Fikri Köprücü’nün bu spordaki namı olan “Kaşı Kırık” adını verdikleri koleksiyonu zenginleştirerek Göçer Oyunları, Etnospor Firez Festivali, Gazi Koşusu’nda sergilemeyi amaçlıyor.

Özellikle kışın cirit müsabakalarının yapıldığı dönemde ayrımlı illerden mevrut sporcuların demet gösterdiği koleksiyonda, 120 almanak Osmanlı, 112 yıllık Kırgız, 50 yıllık Amerikalı Western, 30 yıllık Alman eyerleri dikkati çekiyor.

Bayburt Süvari Spor Kulübü Başkanı dahi olan edebiyat öğretmeni Arif Köprücü, atın koşum takımı aletlerinden oluşturdukları koleksiyonunu AA muhabirine anlattı.

Çocukluğundan beri atları olduğunu ve ailesinin kısaca 200 yıldır cirit oyunu sporuyla ilgilendiğini tamlayan Köprücü, “Bittabi amma velakin evimizde ağababa ilişik eyerler, dizginler, gemler yani atın bilcümle koşum takımı malzemeleri vardı. Antlaşma içerisinde gittiğimiz yerlerde hoşumuza revan eyerleri, dizgin kabilinden koşum malzemelerini biz dahi almaya başladık. Belli bire bir sayıya ulaşınca bire bir derlem oluşturma fikri ortaya çıktı.” dedi.

“Türk kültürüne yapılabilecek aynı hizmet olduğunu düşündük”

Köprücü, Türklerin ağababa verdiği değer zımnında hakeza benzeri koleksiyonu oluşturduklarına meni ederek, şunları kaydetti:

“Bunun Türk kültürüne yapılabilecek tıpkı bakım olduğunu düşündük. Çünkü Türklerin ağababa verdiği derece bilindik. Tığ da ağababa bu büyüklüğünde değer veren bire bir toplumun illa atın koşum takımı takımlarına de ayar verdiğini biliyorduk. Bunun neticesinde tıpkısı derlem oluşturduk. Şu zaman Türkiye’birlikte bildiğim kadarıyla beygir ve binicilik üstüne yer ensesi kalın derlem olduğunu söyleyebiliriz.”

Koleksiyona merhum dedeleri Fikri Köprücü’nün ciritteki ismini verdiklerini aktaran Köprücü, “Kaşı Kırık derlerdi rahmetlik dedeme ve ‘Kaşı Fay’ koleksiyonu bu şekilde oluştu. Şu an 20 civarında acayip değeri haiz eyer, sayımsız üzengi, dizgin, değişik ülke ve yörelerin eyerleri elimizde kâin. Elbette ki bu koleksiyonu daha bile zenginleştireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Köprücü, koleksiyonun arz zer parçalarından Kırgız eyerinin Kenan Çetince Etnografya Müzesi’nde sergilendiğini sözlerine ekledi.

Share: