Bayburt haberi! Bayburt’taki Kenan Müşkül Budun Betimi Müzesi 2022’de 35 bin ziyaretçi ağırladı

Bayburt’un Beşpınar köyündeki Kenan Zor Etnografya Müzesi’nin kurucusu Kenan Güç, 2022 yılında müzeyi 35 bin kişinin görüşme ettiğini bildirdi.

Yavuz, müzenin konaklama alanı Loru Han’da matbuat mensuplarıyla ayrımsız araya geldiği toplantıda, bu yılki müze etkinliklerini değerlendirdi.

“Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri 2021 Silletto Ödülü” ile “2022 Avrupa Birliği Kültürel Miras (Europa Nostra) Iri Ödülü”nün peşi sıra müzenin millî ve uluslararası tanınırlığının arttığını tamlayan Güç, “2022 yılında Ekim bakımından 35 bin ziyaretçi sayısına ulaştık. Müzemize inşa ettiğimiz Loru Konak ile bölgenin turizm potansiyeline kocaman katkı yaptık. Onlarca yerel ve ecnebi dolaşma aldık. Müzemizin bu yılki ziyaretçi profilinde Bayburt dışından gelen ziyaretçi sayısında meydanda tıpkı artım oldu.” diye niteleyerek konuştu.

Yavuz, ödüllerle birlikte Bayburt’un ulusal ve arsıulusal basında düz bulduğuna bel ederek, içre Bayburt, Demirözü, Beşpınar isimlerinin geçtiği kısaca 5 bin marifet yayımlandığını ve bunun müzenin bölgeye kattığı değerin en eke göstergesi olduğunu söyledi.

Yerel mahsulat ziyaretçilerle buluşturulacak

Gelecek hedeflerine ilişik bilgelik veren Umumi Heyet Üyesi Furkan Çetince, müzenin elverişsiz dışında gördüğü ilginin alışılmamış boyuta ulaştığını dile getirdi.

Birçok hars kuruluşundan teşrikimesai teklifleri aldıklarını anlatan Güç, şunları kaydetti:

“Aldığımız ödüller ile üstlendiğimiz misyon, sorumluluklarımızı artırıyor. Önümüzdeki dönemde bölgemizin ayrımsız turizm destinasyonu olmasına katkı örtmek namına Satala Antika Kenti, Gökçedere Ferahşad Medresesi, Demirözü Barajı, Yakup Abdal Gölü, Akyaka Çeşmesi, Otlukbeli Yaylası, Bayburt Kalesi, Kent Müzesi, Aydıntepe Aykırı Şehri, Konursu Çivisiz Cami, Baksı Müzesi kabilinden mekanları birbirine entegre eden bir çalışma ile bölgemizi aynı hars kümelenmesi haline ilam etmek amacıyla hız edeceğiz.”

Yönetim Kurulu Üyesi Flaş Yavuz ise Beşpınar köyünde eş istihdamı yaratacak projelere ağırlık vereceklerini ve bölgedeki evcil ürünleri ziyaretçilerle buluşturmak üzere bire bir pres açacaklarını belirtti.

Share: