BAYBURT, BEYAZA BÜRÜNDÜ

BAYBURT’ta tün saatlerinde başlayan kar yağışı dolayısıyla site beyaza büründü.

Şarki Karadeniz’de Ocak ayında sezon normallerinin üzerinde güzeşte albeni sıcaklıkları, Küçük Ay ayına girilmesiyle gelişigüzel azaldı. Ilık ve güneşli çekicilik yerini itici ve yağışlı sisteme bırakırken bir nice şehirde kar yağışı canlı oldu. Ev ayında yağışsız havanın etkili olduğu Bayburt’ta güzeşte akşam ezanı hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle kar yağmaya başladı. Kent genelinde çalışkan olan kar yağışıyla kent merkezi beyaz zehir örtüyle kaplandı. Kar yağışına sokakta yakalanan vatandaşlar kar cümlesi oynadı.

30 KÖY YOLU KAPANDI

Kentin erdemli kesimlerinde kar kalınlığı 20 santimetrete ulaşırken 30 karye yolu dahi kar zımnında ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi ekipleri kar nedeniyle kapanan karye yollarını beğenmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

‘KARSIZ BİR BIREY HİÇ GEÇİRMEDİK’

Kar yağışının artağanlık yerine değerlendiren site sakinlerinden Amaç Zozuk, ‘Kar Bayburt’umuzun simgelerinden ayrımsız tanesi. Tığ karsız tıpkı kışı şimdiye kadar on paralık geçirmedik. Kışa karla girer karla bitiririz. Bu sene biraz geç oldu ama böylece yağdı çok şükür. Gücük Ay’a karla birlikte girdik. Bağımlı bizi mutlu etti. Diğer insanları bundan sonra bahtiyar etmiştir. Icap çiftçilerimiz olsun, gerek barajlarımız olsun. İnşallah böyle devam paha. Artımlı benzeri kış geçiririz, alfabe çoğalan şekilde çıkarırız’ dedi

Share: