Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir’in desteklediği Benzin Sağma Makinesi Dağıtım Töreni’ne katıldı

Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte desteklediği Hacılar’daki Hürmetçi Süt İşleme Tesisi’nde 64 sayı süt sağma makinesi tevzi törenine katıldı. Büyükkılıç, burada yaptığı konuşmada, “Üreteceğiz, üretenin hizmetkarı olacağız, üzerimize ne düşüyorsa yapacağız” dedi.

Hacılar’ın Hürmetçi Mahallesi’ndeki Hürmetçi Benzin İşleme Tesisi’nde gerçekleştirilen 64 adet süt sağma makinesi dağıtımı törenine, Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Memduh Büyükkılıç’ın birlikte, Hacılar Belediye Reisi Bilal Özdoğan, Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Bayar Özsoy, Kayseri İl Ekincilik ve Orman Müdür Yardımcısı Sami Yılmaz, Efsanevi Sağlığı ve Yetiştiriciliği Idarehane Müdürü Ergün Tuğluk, Kayseri Damızlık Camız Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ilgın, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

“Bugün benzeri eksantrik güzelliğe birlikte ‘hanay bitmeme ediyor’ anlayışı içerisinde ortaklık ettik”

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı önderliğinde, Kayseri Damızlık Camız Yetiştiricileri Birliği ile Hacılar Belediyesi eliyle ölçülü ve Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, Ölçülü Rum Kalkınma Ajansı (HEYBET) ile Içtimai Gelişmeyi Tutma Programı yoluyla desteklenen projenin süt sağma makinesi dağıtımı töreninde yaptığı konuşmasında, depremde ebedî uyku edenlere Allah’tan yağmur dileyen, yaralılara de evgin şifalar temennisinde kâin Büyükşehir Şehremini Dr. Memduh Büyükkılıç, birliğin, beraberliğin herhangi bir şeyin ilacı olduğunu paylaştı.

Konuşmasında Kayseri’deki depremin olduğu bölgede düz aldıklarını belirten Büyükkılıç, “Depremin merkezi kendisine bildik yerdeyiz. Cenab-ı Allah’a şükürler olsun. gelişigüzel aheste manada tartı oluşturmadan, gâh yapılarımızdaki ufak yıkılmalar ve çökmelerin dışında sahn devam ediyor. Halkımızdaki ufak tefek tedirginlikleri de aşma yönünde hepimiz, hep beraber dayanışarak aşmaya gayret ediyoruz. Zaman ayrımsız eksantrik güzelliğe bile ‘hanay devam ediyor’ anlayışı içerisinde zelzele bölgesine bile yoğurttu evet bile başka ürünleriydi gönderen camız birliğimizin bulunmaz başkanı ve altın yöneticileriyle, Hacılar’ımızın eşsiz başkanıyla birlikte de ayrımsız bakıma benzeri dağıtıma katılma etmiş bulunuyoruz” diyerek konuştu.

“Amacımız üretenin hizmetkarı kalkmak”

Gayelerinin üretenin hizmetkarı oluşmak olduğunu vurgulayan Başbuğ Büyükkılıç, “64 şerha benzen sağma makinesi, yer önemlisi domestik olması, Kayseri’mizin ürettiği tıpkısı makine olması, hayatı kolaylaştırması, hijyenik olması kabil mülhak değerlerini da paylaşıyoruz. Amacımız üretenin hizmetkarı görünmek. KEREM Ajansı’mıza, altın valilerimize ve bizler de ÇAP’ın üyesi olarak, oradaki bu olaya imza atan Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi olarak böyle pir benzeri projenin hayata geçmesinde emeği güzeşte herkese huzurlarınızda teşekkürname ediyorum. Ömre Bedel, uğurlu olsun. Üreteceğiz, üretenin hizmetkarı olacağız, üzerimize hangi düşüyorsa yapacağız. İnşallah peynirin yer sağlıklısını, genişlik güzelini, kaymağın sunma güzelini, buradaki yoğurdun genişlik güzelini üreten bire bir semtte, mahallede olduğumuzu üstelik paylaşarak teşekkürname ediyorum” şeklinde konuştu.

“Büyükşehir’imize teşekkürname ediyorum”

Törende yaptığı konuşmasında Hacılar Şehremini Bilal Özdoğan ise Komutan Büyükkılıç’a, “Vekillik nezdindeki katkılarınızdan kontekst şahsınızda Büyükşehir’imize teşekkürname ediyorum” diye şunları kaydetti:

“FEHAMET Kalkınma Ajansı bağımlı kim Uran Teknoloji Bakanlığı’mızın başkanlığında, önderliğinde, Hacılar Belediyesi ve Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği ile oluşturduğumuz birliktelikte 1 milyonluk projenin yüzde 80’i Bakanlığımız vasıtasıyla karşılandı ve yüzde 20’lik kısmını üstelik Hacılar belediyesi yerine biz destek verdik. Bu proje içerisinde ayrımsız zamanda mozzarella peyniri üretimi için da bir makine tesisimizle inşallah önümüzdeki 1 kamer içerisinde bu proje ile gelişigüzel tesisimizde faaliyete önceki olacak. Tesisimiz Camız Birliği eliyle işletilen Kayseri’deki bütün manda yetiştiricilerin de dikkatle izlem ettiği mevsimine göre günlük 1 tonluk tıpkı sütün dahi işlendiği aynı organizasyon. Bu tesiste yoğurdumuz, peynirimiz, kaymağımız üretilmeye devam ediyor. Burada hem merkezi hükümetimizin hem yerli yönetimlerin milletimizle olan aksiyon birliğinin, güç birliğinin ayan benzeri örneğini görmüş olduk. Ego vekâlet nezdindeki katkılarınızdan ufuk şahsınızda Büyükşehir’imize teşekkürname ediyorum, vatandaşlarımıza de kılıklı olsun. 64 adet benzen sağma makinesi vatandaşlarımıza ulaştırılıyor. İnşallah haddinden fazla daha çağcıl ortamlarda sütlerimiz tesislerimize kazanmış olacak kıymetli başkanım.”

daha çok günlük imalatlarının artacağını anlatım fail Kayseri Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ilgın dahi “Kayseri’da 6 binin üzerinde camız sayımız var. Bağımlı hepsi bize camız sütü vermiyor. daha çok henüz fazla günce imalatımız artacak. Üreticinin amacıyla biz varız zaten. Müstahsil bizi desteklerse tığ rastgele devir üreticinin yanındayız” ifadelerinde bulundu.

Mozzarella peyniri üretilecek

Kayseri bölgesinde manda yetiştiriciliğinin mufassal yıllardır yapılmakta olduğunu belirten proje danışmanı Prof. Dr. Uğraş Sarıözkan ise “Burada Hacılar Belediyesi üretimi canlandırdı, isteklendirme etti. Günce 1 ton üretim kapasitesi bulunmakta” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Sarıözkan bulunan bu proje ile gelişigüzel elan hijyenik, hareket gücünden tasarruf edilecek şekilde üretileceğini paylaşarak bununla birlikte eskimemiş tıpkısı yapıt kendisine Kayseri’deki mandalardan elde edilen sütler ile mozzarella peyniri yapımı ve tüketiciye ulaştırılması aşamasında da projenin faydası olacağını sözlerine ekledi ve projede katkısı olan herkese teşekkürname etti.

Benzin sağma makinesi dağıtım töreninde Başkan Büyükkılıç, Komutan Özdoğan ve yetkililer eliyle 64 adet süt sağma makinesi, besicilere dağıtıldı. – KAYSERİ

Share: