Bartın’daki selde ıslanan SGK arşivindeki dosyalar çalım bahçesinde kurutuluyor

Bartın’de 27 Haziran’daki selde bodrum katını su basınca ıslanan Içtimai Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü (SGK) arşivindeki dosyalar, kurumun bahçesine serilerek güneşte kurutuluyor.

Bartın Irmağı’nın 27 Haziran’birlikte taşması sonucu Cumhuriyet Mahallesi’ndeki SGK İl Müdürlüğü binasının bodrum tiran suyla dolarken, buradaki belgelik dosyaları da akarsu altında kalmıştı.

Yaklaşık 50 yıldır bekletilen ve 70 bini fazla işveren, işçi ve tekaüt dosyası, gurur personelince bodrum kattaki belgelik odalarından çıkarılarak balçıklarından temizlendi.

Daha sonradan kurum önündeki alana el arabasıyla taşınan dosyalar, yegâne tek yere serilerek güneşte kurumaya bırakıldı.

SGK İl Müdürü Şaban Çengel, AA muhabirine, kentte yaşanan hâkim afetinin arkası sıra kurumlarının bodrum katındaki belgelik bölümünün bile uymazlık gördüğünü söyledi.

Uzun yıllardır müdafaa edilen 70 bini aşkın dosyanın selde ıslandığını ve balçıkla kaplandığını tamlayan Çengel, şu bilgileri paylaştı:

“Bodrum katındaki su ve çamurun temizlenmesi kestirmece 1 ay sürdü. Su ve çökelge altında kalan dosyalar, esasta dijital ortamda tarandı ve hepsi bilgisayara aktarıldı ama sonuçta tıpkısı resmi evrak olduğu amacıyla iki zaman sonra benzeri sevgili konusu veya mahkemeden tıpkı vesika istenmesi ihtimaline karşı gene saye altına almak amacıyla kurutup arşivde tutuyoruz. Vatandaşlarımız veya kurumumuz açısından her kıygınlık bahis konusu değil. Kurutma çalışmaları güneşli günlerde yapılmaya bitmeme edecek.”

Share: