Bakan Kederli, Kırıkkale’de üniversite öğrencisinin ölümüne ait davanın arkası sıra açıklama yaptı Açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Izdıraplı, “Bizim hükümet adına kadına müteveccih şiddetle ilişkin asıl cereyan noktamız sıfır müsamaha.” dedi.

Kırıkkale’bile darülfünun öğrencisi Elif Sinan’ın ölümüne ilişik davaya katılan Izdıraplı, duruşmanın peşi sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, Sinan’a Allah’tan rahmet diledi.

İddia makamının delilleri akıbet evre isabetle değerlendirip sanığın “kasten öldürme” suçundan cezalandırılması mütalaasında bulunulduğuna belen fail Izdıraplı, “Biz bile karar duruşmasına katılarak bakanlığımızın kadına yönelik sürat ve eş cinayetleri davalarını izlem noktasındaki hassasiyetimizi benzeri kat elan izah etmek istedik. 25 Kasım Kadına Yönelik Hızlı Uğraş Günü. Bu kapsamda bile farkındalık çalışmalarının, toplumun kadına müteveccih acul mücadeleye ehil çıkmasının ne kadar muhteşem olduğunu hepimiz biliyoruz.” diyerek konuştu.

Buna da benzeri anlamda dikkati girmek ve Elif’in ailesinin desteklemek istediklerini belirten Acılı, şunları kaydetti:

“Hakikaten zaman değişmeyen verildi. Elhak karar çıkması muhteşem ölçüde beklenen ayrımsız dosyaydı ve dosya olgunlaşma etmişti, deliller toplanmıştı. Sanığın ‘isteyerek cani’ suçundan cezalandırılmasına, ongun çözme indiriminin de uygulanmamasına duruşma değişmeyen verdi. Kararı adaletin tesisi noktasında değerlendiriyoruz. Nezaret olarak hem mücadelemizi hem inhibitör apotr tedbirlerin alınmasını hem mağdurların desteklenmesi temas anlamda hem türel hem soylu erki hem sosyal bindi, istihdam desteği veriyoruz. Öldürülen olmaması tabii sunu büyük çabamız ama olduğu takdirde de adli sürecin ciddiyetle ve dikkatle takip edilmesi, ailelerin psikososyal desteğinin sağlanması noktasında vekillik olarak bugüne büyüklüğünde üzerimize düşeni hesabına getirdiğimiz üzere çıktı dahi adına getireceğiz. Bizim hükümet yerine kadına müteveccih seri ilişik esas hareket noktamız sıfır müsamaha. Hiçbir kadının, insanın şiddete uğramaması, alelhusus de maltalık kabilinden sonuç derece temel kişi imkanını kaybetmemesi hesabına tek bir insanın, kadının şiddete maruz kalmadığı zamana kadar mücadelemizin geceli gündüzlü devam edeceğini bilcümle söyledik. Rate müsamaha ilkemizi bütün söyledik, bilcümle altını çizdik. bundan sonra de hem bakanlığımızın hem Doğruluk Bakanlığımızın hem İçişleri Bakanlığımızın ortamında olduğu, Keyif Bakanlığımızın, Milli Eğitimin süresince oldu bütün gurur ve kuruluşların koordinasyonunda, yerli noktada mülki idaremizin destekleriyle ve paydaşlarıyla inşallah bu mücadelemizi bitmeme ettireceğiz. Istem ettiğimiz şekliyle muvaffakiyetsiz tolerans ilkemizi gerçekleştireceğimizi ümit ediyoruz ve bunun üzere çabalıyoruz.”

Düzce depremi

Bakan Üzüntülü, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depreme ilgili üstelik değerlendirmede bulundu.

Yaralılar ve hasar gören konutlarla ilişkin bakanlık kendisine ilk dakikadan itibaren psikososyal destek noktasında herkesin sahada olduğunu kaydeden Izdıraplı, şöyle devam etti:

“Düzce özelinde 10 dil, 20 personel, 11 ekip hemencecik çalışmaya başladılar. Hizmet verdiğimiz 3 kavuşum alanı ve 5 KYK yurdunda Gölyaka ve Akçakoca özelinde alelhusus arkadaşlarımız birden depremin akabinde çalışmalara başladılar. Vatandaşımızın ihtiyacı olan gelişigüzel nev psikososyal desteği vekillik adına gayrı ait çekicilik ve kuruluşlarla koordineli halde sürdüreceğiz, süreci strateji ediyoruz.”

Share: