Yeşil Artvin Derneği Avukatı Gravite, Danıştay’ın Kafkasör Kararını Değerlendirdi: “Artvin Halkı İçin Haddinden Fazla Oylumlu Bir Değişmeyen”

HEDEF İSTANBULLU

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve avukatı Bedrettin Ağırlık, Danıştay 6. Dairesi’nin Artvin Kafkasör Firez ve Turizm Dulda ve Hareket Bölgesi sınırlarının daraltılmasına ilgilendiren Cumhurbaşkanı kararının yürütmesini durdurmasının Artvin halkı için haddinden fazla koskocaman olduğunu söyledi. Güçlük, “Bu alan Artvin halkının yegâne rekreasyon alanıdır, piknik alanıdır, hayat alanıdır” dedi.

Resmi Gazete’dahi 17 Aralık 2021 tarihinde yayınlanan Cumhur Reisi kararıyla Kafkasör Turizmi Siper ve Geliştirme Bölgesi sınırlarında daraltmaya gidilmişti. Yeşil Artvin Derneği, kararın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle ülkü açmıştı. Danıştay 6. Dairesi, güzeşte hafta kararla ilgili yürütmenin durdurulması kararı vermişti.

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve avukatı Bedrettin Sıklet, kararla ilgilendiren şu açıklamayı yaptı:

“BU DEĞIŞMEYEN ARTVİN İÇİN ÖNEMLİDİR”

“Bu düzlük benzeri zamanda Artvin halkının biricik rekreasyon alanıdır, piknik alanıdır, yaşam alanıdır ve belediyenin tesislerinin birlikte olduğu tıpkısı alandır. Bu alanın sınırlarının daraltılması bizi ve Artvin halkını kıygın fail tıpkı durumdur. Bu bütün Artvin halkı açısından haddinden fazla kocaman benzeri karardır.

“BEYAZ ZEHIR ŞİRKETİNİN ZORLAMASIYLA ALINMIŞ BİR KARAR”

Demin Cumhurbaşkanı kararında turizm alanı sınırlarının daraltılmasının gerekçesi belirtilmemişti amma tığ bu gerekçenin hangi sebeple olduğunu biliyoruz. Kararda yazılmayan özdek, esasta Cerrattepe bölgesinde madencilik yapamaya etkin Cengiz grubuna ilişik şirketin her an alanı genişletmeye ilgili faaliyeti kapsamında olduğunu biliyoruz ve bu kapsamda turizm alanı sınırlarına balya mevrut alanda 96 noktada araştırma başvurularının olduğunu biliyoruz. Bu nedenle da zaten aslında maden şirketinin zorlamasıyla münfail tıpkı karardır. Tartı donör olan öz Cumhurbaşkanlığı makamının bu işlere ve eroin şirketinin yarar hırsına alet edilmiş olmasıdır. Dolayısıyla Danıştay 6. Dairesi’nde bu durumu görmesi, gerekçesiz yerine turizm alanı sınırlarının az daha yarısından fazlasının ortadan kaldırılması yönündeki nahak işlemin iptaline çevrik namına birlikte bu aşamada bildirme azından yürütmeyi tevkif kararı vermiş olması epey çokça önemlidir. Bu kararında Artvin halkıyla ve bilcümle mutluluk kamuoyuyla paylaşıyorum.”

Share: