Antalya’da yabancılara ev satışında sonuç 3 aydır Rusya ve Ukrayna başı çekiyor

Orak Ayı ayında Antalya’de temas üç konuttan biri yabancılara satıldığını belirten Antalya Tecim ve Uran Odası(ATSO) Başkanı Davut Bati, “Satışlarda Rusya- Ukrayna vatandaşları 3-4 aydır ağırlıklı. Bu ay kim satışlarda konutların yüzde 17’si hemen Rusya vatandaşlarına satılmış, amma Ortadoğu’dan bile murat olmaya devam ediyor” dedi.

Antalya Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Davut Sakil, TÜİK’in orak ayı kocaoğlan konut eş istatistiklerini değerlendirdi. Çetin, Orak Ayı ayında Antalya’de 4 bin 643 şerha göz satışı olduğunu belirtti. Başkan Sakil, “Antalya’de göz satışları cazibesini korumaya devam ediyor. Antalya’dahi geçen ay 4 bin 643 pasaj ev satışı var. Ayrımsız cirim düşüş var. Amma ecnebi satışında hala dun yukarı 3’dahi 1’ini yabancılar satıyoruz. Bunun bin 427 tanesini yabancılara satılmış. Yerel umum bundan sonra konut fiyatları yükselmesinden çevre konutlara ulaşamıyor. Yabancı cazibesi devam ediyor amma geçen taban göre onda bile düşüş var. Esbak ay 2 bin 500 devam konut satılırken, bu kamer bin 421’e duştuk. Bu kamer kim rakamımız ilk defa İstanbul’un konusunda imdi” sözlerine düzlük verdi.

“Satışlarda Rusya-Ukrayna vatandaşları 3-4 aydır ağırlıklı”

Antalya’üstelik 3 konuttan 1 tanesini yabancılarının aldığını tamlayan Güç, “Genelde doğrusu Antalya’bile 4 konuttan 1 tanesi ağyar aracılığıyla alınıyordu. Bu ay az buçuk daha yükseldi. Ecnebi hala rica ediyor. Satışlarda Rusya-Ukrayna vatandaşları 3-4 aydır ağırlıklı. Bu ay kim satışlarda yüzdelik 17 hoppadak Rusya’ya satılmış, amma Ortadoğu’dan da talep olmaya bitmeme ediyor. Başkaları tamamen itibarsız satışlar, az buçuk da yurttaşlık hakkından rica geliyor. Yerlinin imdi yavaş yavaş alımı zorlaşıyor” dedi.

“Maaş 145 bin TL Antalya’dahi kirası olan konutlar vardı”

Antalya’de yabancılara müteveccih kiralanan dairelerdeki yüksek icar fiyatlarına dahi değinen Aheste, “Gayrimenkul fiyatlarında haddinden fazla kısık benzeri palavra namevcut. Maliyetler de arttı, ev fiyatları de arttı. Ama kiralamada çarpışma başladıktan bilahare haddinden fazla gösterişli aynı istek geldi. O gelenlerden çevre kira fiyatları yükseldi. Bu alışılagelen değildi. Nerede ise 3-4 katına çıktı. Maaş 145 bin TL Antalya’üstelik kirası olan konutlar vardı. Bunun sürdürülebilir olmadığını ben o devir üstelik söyledim, şimdide ayrımsız öğün henüz söylüyorum. Bu fiyatlar katiyetle düşecek. Hakeza bir bedel bulunmayan” açıklamasına vadi verdi.

“Bu yıl tığ Antalya merkezde çokça kırıcı seyyah görüyoruz”

Mevrut seyyar sayısındaki artışın şehre yansımasını üstelik değerlendiren Başbuğ Bunaltıcı, “Bu sene biz Antalya merkezde haddinden fazla dokunaklı gezici görüyoruz. Geçen yıllara doğru haddinden fazla artım var. Geceleyin bile çıksanız gündüz üstelik çıksanız turist biraz daha Antalya merkeze akilane girmeye başladı. Hem Gündüz Feneri ülkelerinden gelen hem de Avrupa’dan gelen turistler site merkezine gelmeye başladı. Bize organ olan arkadaşlarımız bu yıl sabık yıllara bakarak çokça memnunlar. AVM’deki satışlar güzeşte yıllara bakarak artım var. Bırakılan döviz miktarı güzeşte yıla göre çok fazla. Bence yüzdelik 15-20 dolar benzeri itila hissediliyor” diye niteleyerek konuştu. – ANTALYAShare: