Antalya’da Kovid-19 hikâye sayılarında eksilme

Antalya İl Esenlik Müdürü İsmail Başıbüyük, sonuç 2 haftadır Kovid-19 vakalarında eksilme olduğunu belirterek, aşılanmanın hastanede evet de bunaltıcı bakımdaki yatışı azalttığını vurguladı.

Anadolu Ajansı (AA) Antalya Bölge Müdürlüğünü mülakat ederek mıntıka müdürü Mustafa Saika ile mülaki Başıbüyük, Kovid-19’un kısaca 2,5 yıldır dünyayı etkisi altına aldığını, çeşitli mutasyonlar geçirerek, etkisini sürdürdüğünü söyledi.

Serencam mutasyonda vaka sayılarında dokunaklı oranda bire bir artma yaşandığını ancak şu anda artışta bir yavaşlama gerçekleştiğini anlatan Başıbüyük, “İki haftadır Allah’a şükürler olsun kim hikâye sayıları, daha çok aşağıya doğru tıpkı tenakus eğilimi gösteriyor. Okkalı bakımda hasta sayısında bile bir tenakus var. Vakalar adım adım azalıyor. Yavaş bakımdaki hastaların bile servise çıkarılıp, taburcu edilmeleri planlanıyor.” diyerek konuştu.

“Döllenme hastanedeki yükü azalttı”

Başıbüyük, peçe, mesafe ve hijyen kuralları ile düzenlenen mücadeleye aşılanmanın üstelik büyük katkı sağladığını bildirdi. BioNTech, Sinovac ve milli aşı TURKOVAC ile salgınla canlı savaşım yürütüldüğünü vurgulayan Başıbüyük, şunları söyledi:

“Son dönemlerdeki varyantların yıkıcı etkisinin önceki baştaki varyantlara göre daha bir iki olmasında bizim aşı uygulamalarımızın çok pahal ehemmiyet bildirme ettiğini görmekteyiz. Zira topluluk hangi büyüklüğünde çokça aşılanırsa, pandeminin yıkmacı etkisinden biz o büyüklüğünde bodur sürede kurtulmuş oluruz. Toplumun aşıya cebin tehlikeli bir talebi var. Doğrusu bu murat sonucunda akıbet dönemde hadise sayıları çokça artmış olmasına rağmen hastane yükümüzün haddinden fazla artmadığını gördük. Aşılama, şifahane ve aheste hizmet yatışını azaltıyor. Hikâye sayısı artsa de hastaneye ve korkulu bakımlara yatış geçmiş pikler kadar bizi yormadı.”

Vatandaşın, aşıda hatırlatma dozlarını boşlama etmemelerini isteyen Başıbüyük, kentteki cemi afiyet tesislerinde randevulu ya dahi randevusuz istedikleri üç aşıdan birini yaptırabileceklerini kaydetti.Share: