Antalya’da satılan üç konuttan birini ağyar aldı

Temmuz ayında Antalya’üstelik temas üç konuttan biri yabancılara satıldığını belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Davut Yavaş, “Yabancıların hane alımlarında esbak yıllarda Irak ve İran uyruklular önde olurken nisan ayından bu yana Rusya Federasyonu uyrukluları öne eski ve bu yılın yedi maaş döneminde Rusya vatandaşlarının hane alımlarındaki payı yüzde 17’ye çıkmıştır” dedi. Davut Ciddi, yabancılara ev satışında Antalya’nın İstanbul’u geçtiğini birlikte söyledi.

Antalya Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Davut Aheste, TÜİK verileri hane satışlarının orak ayı ayında güzeşte yılın aynı dönemine göre yüzde 13, emniyetli satışların ise yüzde 7 oranında gerilediğini gösterdiğini aktardı.

Antalya’dahi muteber satışların yüzde 44 kabilinden faziletli bire bir oranda gerilediğini, buna rağmen kredisiz satışların artması zımnında toplamda gerilemenin yüzde 5 oranında kaldığını kaydeden Ciddi, “Basamak fiyatlarındaki faziletli çoğalma, bağan getiri oranına karşın konuta erişimi zorlaştırmıştır. Orak Ayı ayında ilimizde hane satışı 4bin 643 adette kalık, bu konutların bin 421’i, yani tahminî temas üç konuttan birisi yabancılara satılmıştır. Türkiye genelinde yabancıların basamak alımı yedi ayda 39 bin 322, temmuz ayında 3 bin 939 düzeyinde kalmıştır. Yabancıların basamak alımlarında geçmiş yıllarda Irak ve İran uyruklular önde olurken april ayından bu yana Rusya Federasyonu uyrukluları öne esbak ve bu yılın yedi aylık döneminde Rusya vatandaşlarının basamak alımlarındaki payı yüzde 17’ye çıkmıştır” dedi.

“Antalya, İstanbul’u geçti”

Antalya’bile temmuz ayında yabancılara satışların ağırlıklı kısmının de Rusya vatandaşlarına yapıldığını rapor fail Davut Bati, ” Yabancıların göz alımları, yurttaşlık koşullarının değişmesi ve gayrı kısıtlayıcı önlemlere sınırlanmış yerine Türkiye genelinde geçen yıla ve tıpkı önceki aya göre düşerken Antalya’dahi güzeşte yıla bakarak yüzde 52,6 oranında artış olmuş ve yabancılara bölük satışında Antalya, İstanbul’u geçmiştir” açıklamalarında bulundu. – ANTALYA

Share: