Antalya Büyükşehir’den Karı Kooperatiflerine Nergis ve Frezya Soğanı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yerelden kalkınma hamlesiyle almaşık ürün yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak üzere Toprak Esas Eş Kooperatifi ve Minerva Avrat Kooperatifi’ne toplamda 30 bin adet nergis ve frezya soğanı yardım etti.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Yetişek Yazıhane Müdürlüğü, kırsal bölgelerde zirai ürünlerin çeşitliliğini arttırarak çiftçilere ulama sağlamaya devam ediyor. İlçelerin ve mahallelerin abuhava ve yer çeşitliliği dikkate alınarak akıllıca nebat, akla yatkın nev seçimi ile teşviklerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi,S.S. Toprak Esas Kadın Kooperatifi ve Minerva Karı Kooperatifi’ne mecmu 30 bin sayı nergis ve frezya soğanı armağan etti. Yardım edilen soğanlar, kooperatiflerin Döşemealtı ilçesi Günahsızlık ve Kareveliler Mahallesi’ndeki istihsal alanlarında toprakla buluşturuldu.

KADIN KOOPERATİFLERİNE DESTEKLER SÜRÜYOR

Büyükşehir Belediyesi Zirai Hizmetler Dairesi Başkanlığı Nebati Üretim ve Eğitim Bilimi Bölüm Müdürlüğü’nde vazifeli Kültür Mühendisi Haykırı Koruyucu, “Karı kooperatiflerimiz eliyle üretilen çiçekleri uray adına satın alacağız. Daha sonra da şehrin muhtemelen noktalarında vadi alan as yerlerinde satışa sunacağız. Bu şekilde kooperatiflere hem zirai destek sağlıyoruz hem bile ekonomilerine ulama veriyoruz” dedi.

“ANTALYA ÇİÇEK AÇACAK”

Minerva Avrat Kooperatifi Başkanı Okumuş Gençtürk, güzeşte yıl Büyükşehir Belediyesi’nden karakılçık buğdayı desteği aldıklarını ve haddinden fazla bol ayrımsız hasat yaşadıklarını söyledi. Bu sene de nergis ve frezya çiçeklerini yetiştireceklerini belirten Gençtürk, “Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden çok balaban destekler alıyoruz. Sabık yıl yetiştirdiğimiz karakılçık buğdaylarımızı una çevirdik, 0,5 glüten oranıyla kooperatif as noktalarında satışa sunduk. Deminden bile kadınlar çiçektir diyoruz ve 2 dönüm araziye teberru edilen çiçek soğanlarını dikiyoruz. İnşallah Gücük Ay ayında Antalya çiçek anahtar” diyerek konuştu.

BAŞBUĞ BÖCEK’E TEŞEKKÜR

Sabık yıl bile hibe desteği ile nergis yetiştirdiklerini söyleyen S.S. Yer Esas Eş Kooperatifi üyesi Fatma Matur, desteklerinden çevre Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcek’e teşekkürname etti. Matur, “Geçen yıl yetiştirilen nergisler hasat yapılır yapılmaz Büyükşehir Belediyesi marifetiyle satın makbuz. Kooperatifimizde çalışan kadınlarımıza maddi bir bindi sağlandı” dedi.

Share: