Almanya’da benzeri hastaneden tepki çekici ‘depremzede’ çağrısı

Almanya’daki Ulm Üniversite Hastanesi’nde yapılan kayıtlı benzeri duyuruda, serencam istimal tarihi geçmiş ürünlerin Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerine satılmak amacıyla toplanması çağrısı tepki çekti. Hastane yönetimi bunun resmi aynı sesli duyuru olmadığını açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Türkiye ve Suriye için arkalama kampanyalarının düzenlendiği Almanya’da bire bir hastanede yapılan anons tepkilere illet oldu.

Baden Württember eyaletindeki Ulm Üniversite Hastanesi’nden yapılan kayıtlı benzeri duyuruda, zelzele bölgelerine serencam kullanma tarihi eski yahut çöpe atılacak gereç gönderilebileceği belirtildi. Yapılan duyuru Türk vatandaşların tepkisini çekerken, sayrılarevi yönetiminden konuyla ilgili açıklama geldi.

Hastane yoluyla yapılan yazılmış açıklamada, bahis konusu arkalama kampanyasının hastane marifetiyle düzenlenmediği kaydedilerek, “Anons darülfünun hastanemizin resmi ayrımsız yazısı değildir. söz konusu mukavemetli çöz yazışmalardaki bire bir e-postadan alınmıştır. Kavisli anlaşılmadan dolayı çokça üzgünüz” ifadelerine saha verildi.

Açıklamanın devamında ise hastanenin konuyla ait faaliyetleri üzerine hikmet verildi. Açıklamada, “Bandajlar, göden tüpleri veya sondalar kadar şu anda sonuç istimal tarihi esbak, fakat tamamen fonksiyonel, yüksek kaliteli ve özgün ambalajlanmış malzemeler hastane istasyonlarında toplanmaktadır. temas çıkar yol içermediği celi tamlanan bu malzemeler, akse bölgelerine bindi amaçlı kâh inisiyatiflere devrediliyor. Son kullanma tarihi geçmemiş materyaller ve sökel bakımı amacıyla mukteza olan malzemeler ise şifahane yoluyla üçüncü şahıslara verilemez” ifadeleri kayran aldı. – BERLİN

Share: