Polonya’dan Ukrayna’ya tıpkısı yılda 2.2 milyar euro değerinde askeri arkalama

Polonya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya bakarak Varşova yönetimi, savaşın esasen bu yana Ukrayna’ya 2.2 milyar euro değerinde silah ve mühimmat yardımında bulundu. söz konusu tutara, önümüzdeki süreçte Ukrayna’ya verilmesi planlanan 14 Leopard 2 tankı, 60 T-72 ve T-91 Twardy tanklarının dahil olmadığı belirtildi.

Polonya Defans Bakanlığı’ndan Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının bir numara yıl dönümünde yapılan açıklamada, Ukrayna’ya sağlanan askeri yardımların bilançosu paylaşıldı. Ukrayna’ya savaşın esasen bu yana 2.2 bilyon euro değerinde cebe ve mühimmat yardımı yapıldığı rapor edildi. Açıklamada, asayiş nedeniyle Ukrayna’ya sunulan askeri teçhizatın özellikleri ve sayısına ilgili bilgilerin bilinmez olduğu, bu nedenle kamuoyuyla paylaşılmadığı belirtildi. 2.2 bilyon euro değerindeki yardıma Polonya’nın önümüzdeki günlerde vermeyi planladığı 14 skor Leopard 2, 60 skor T-72 ve T-91 Twardy tanklarının karışma olmadığı üstelik vurgulandı. Zırh, mühimmat, insansız albeni araçları, hedefi yok etmeye yönelik güdümlü fikirli sistemler, havan topu ve tanklardan oluşan askeri yardımın dışında Polonya’nın tıbbi ve insani yardımda bile başı çektiğini rapor edildi. Ayrıksı ülkelerin Ukrayna’ya gönderdikleri silahların aktarımında birlikte Polonya’nın lojistik dalan görevi yürüttüğünün şeş çizildi.

Polonya Defans Bakanlığı yapılan askeri yardımın niteliğini ve sayısını tekmil namına açıklamasa birlikte Ukrayna’daki durumu gözlemleyen Hollandalı savaş ve defans çözümleme grubu Oryx’e göre Polonya, bugüne büyüklüğünde Ukrayna’ya 230’dan ilavesi tank almak üzere 300’den fazla zırhlı çekişme ara bulucu, 110 kundağı motorlu topçu sistemi, 18 adet 155 mm AHS Krab obüs ile haddinden fazla sayıda bazuka gönderdi. – VARŞOVA

Share: