Aile sahipleri sözleşmeleri 2 Temmuz’a erteliyor

Kira artışlarına getirilen yüzdelik 25’lik çizi 10 Haziran’de uygulamaya girdi. 1 Temmuz 2023 yılına büyüklüğünde sürecek düzenlemenin haziranda başlaması dolayısıyla ikinci kat şümul soldurmak istemeyenlerin haziranda süresi gelen bakir kira kontratlarını 2 Orak Ayı’a erteliyor. Dünya’dahi Leyla İlhan imzasıyla yer düzlük habere bakarak, bazı karı sahiplerin ticari ünitelerde olduğu kadar konutta dahi peştamallık dilek etmeye başlarken, gayrimenkullerini henüz erdemli fiyatla kiraya isnat etmek için mevcut kiracıyı boşaltma ika yoluna gidiyor. Uygulamayla gelişigüzel kayıtdışılığın artacağı, mahkemelerdeki kiracı karı sahibi davalarının yoğunlaşacağı uyarısı yapılıyor.

“hava parası devreye girdi”

Düzenlemenin 10 Haziran’birlikte başlayıp 2 Orak Ayı 2023’de bitecek şekilde uygulandığını söyleyen İstanbul Yurt Brokerları Kooperatifi (İSTEB) Umumi Heyet Başkanı Yüksek Özcan, “Dolayısıyla deminden girenler gelecek yılda yüzde 25 oranıyla kavil yapacak. Bu nedenle yıpranmamış kontratların gelecek yıl de yüzdelik 25’deri etkilenmemesi amacıyla 2 Orak Ayı’a erteliyorlar” dedi. Ayrıca işyerlerinde olduğu gibi peştamallık üzere uygulamaların bile devreye girdiğini anlatan Özcan, “Boşaltma taahhütnameleri gibi icraat elan fazla uygulanıyor. Bu yapılması müstelzim tıpkı şeydi. Fakat bir tane aynı konuttan geliri olanların bu kapsamda kalmasının günahı hangi. Bu nedenle aranjman önü arkası düşünülmeden mamul” diye niteledi. Sınırlamadan çevre imdi kiranın mebzul aynı envestisman olmadığını düşünenlerin evini satışa çıkaracağını, bunun birlikte satılık göz sayısını artacağını dile getiren Özcan, “Ancak bu konutlar üstelik yüksek fiyattan satılacağı yine efdal rakamdan kiraya verilecek. Zımnında bu dahi kira sorununa çözüm mümteni. Evlerini satanlar ise Portekiz kabil ülkelere gidip ocak satın algı. Şimdiden bunu duymaya başladık” dedi.

“Bu aksiyon 3’üncü konu haberlerine büyüklüğünde gider”

Uygulamayı değerlendiren TURYAP Genel Müdürü Kemal Karadağ birlikte, sahadaki emlakçılarla konuştuklarında düzenlemenin uygulanabilir bulunmadığını söyledi. “Düzenlemeye ihtimal kiracısından memnun olan gani niyetli bire bir sözleşme icazet verecek, ancak büyük hizip artma için hangi yapabilirim mücadelesi verecek” diyen Karadağ, “Kira tespit davalarında artışa neden olacak. Görece kendini aktif bulan, ‘ben korkuturum, taciz ederim’ şeklinde kendinde adalet bulanlar zımnında 3’üncü konu haberlerine kadar bu hisse senedi gidebilir” dedi.

Para sahiplerinin mağdur olmamak adına kayıt dışı paralarla mağduriyetini gidermeye çalışacağına özen çeken Karadağ, “Familya sahipleri resmi olarak yüzde 25 artırıp, anlayışsız kalanını anahtar dışı alacak. Müstecir bile ‘vasıta dışı şu kanaldan ödemeler yaptım’ deyip sorun için gidebilir. Mahkemelerdeki icar davaları artacak. Dolayısıyla bulunan iktisadi şartlarda bu düzenleme bir tane başına tıpkısı hal kaçınan. Henüz iri kamusal sorunlara el açacak” yorumunda bulundu. ‘Kiracıyla aramak yerine evimi satar, paramı alıp döviz, zer envestisman yaparım, düzem korumalı hesaba koyarım’ diyenler olacağını kaydeden Karadağ, fakat bunların sayısının açılan çekişmeli davalar kadar gösterişli olmayacağını söyledi.

Yurt Hukuku Derneği Başkanı Avukat Mürtefi Itimat Kiraz bile, uygulamanın hukuki boyutlarını anlattı. Düyun Kanununun 344. Maddesini eğreti bap ile değiştiren düzenlemesi ile TÜFE 12 mahiye değişim oranı namına 10.06.2022- 01.07.2023 beyninde icar artım oranının yüzde 25 olacağını kaydeden Kiraz, “Bulunan sözleşmesi devam eden kiracılar açısından 10 Haziran ve 30 Haziran beyninde yenileme dönemi gelmiş tüm kiracılara iki öğün yüzdelik 25 tavan sınırlaması uygulanacak. Bu çok şişman benzeri müsavatsızlık. İvedilikle kullanılmamış aynı aranjman yapılarak kanunun meriyet tarihi geçmiş konuşulduğu kabilinden 01.07.2022-01.07.2023 olmalıdır” diye niteleyerek konuştu. 2023 yılının 1 Temmuz’una büyüklüğünde yenileme dönemi gelmiş tüm kiracıların yüzdelik 25, sonrasında temadi dönemi gelmiş tamlık kiracıların ise TÜFE 12 mahiye değiş oranı kapsamında artıracaklarını kaydeden Kiraz, “Bu noktada herkes hangi şekilde ne dönemde artım yaparsa yapsın 2024’te daha çok bozuk uygulama şekli olan TÜFE 12 mahiye değiş oranı kapsamında çoğalma yapacak” dedi.

İlanlar yüzde 2 azaldı, kiralar yüzdelik 1 arttı

Emlakjet Genel Müdürü Miğfer İdikat, almanak kira kontratı zam oranına arka limit getiren açıklamadan bu yana kiralık zar adetlerinde kısa sürede yüzde 2 tenakus gözlemlediklerini söyledi. “10 Haziran’dan bu yana kiralık ilanlarda görülen azalmanın mal sahiplerinin kiralık ilanlarını vurdumduymaz çekmesi namına kullanmak benzer” diyen İdikat, şöyle konuştu: “10-14 Haziran ortada Türkiye’da ortalama talep edilen kiralık aile fiyatlarında sadece beş altı günde yüzdelik 1’lik artma görülüyor. Dolayısıyla yeni kalibraj aile sahiplerini isticar fiyatlarını belirlerken elan yüksek meblağları temenni etmeye yönlendirebilir. Fakat şimdilik servet sahiplerin as ve kiralama kararlarını askıya aldı kadar görünüyor. Mülklerin fiyatlarını belirlemek amacıyla piyasayı gözlemlediklerini adisyon ediyoruz” diye konuştu.

Göz sahiplerinden kiracılara tahliye davası

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Mehabetli Güvenç Kiraz, mevcut düzenlemeden taşınmazlar sahiplerinin haddinden fazla alçak şekilde huzursuz olduklarını söyledi. “Piyasa enflasyonunu yüzdelik 100’ad üzerinde, TÜFE oranı da yüzdelik 73 ve TÜFE 12 maaş değiş oranı birlikte yüzde 39,33’ken, bu oranın az daha yarısının kira zammına uygulanacak olmasını hem akıllıca bulmuyorlar hem da Anayasaya çapraz görüyorlar” diyen Kiraz, “Bu noktada sonuç 1 haftada çok yoğun şekilde basamak sahiplerinin kiracılarını tahliye etmek istediklerini görüyoruz. Hele gerekseme sebebiyle boşaltma gerekçesine dayanıldığını ve üste mülklerini kiracılı bire bir şekilde satarak yeni malike bu durumu bellemek istediklerini görüyoruz” dedi.

Kira sorununa ‘çöpçatanlı’ hal

 

İş yeri kiralarına dal çizi amacıyla bire bir arzu dahi ATO’dan

 

İstanbul’üstelik icar göçü!

 

Kira artışına sınır devrede! 1 sene değişmeyecek

 

Share: