AFGAN GAZETECİ SAADAT’A 6 YILA BÜYÜKLÜĞÜNDE HAPİS İSTENDİ

Içtimai iletişim araçları hesabı Youtube üzerinden Afganlara yönelik söylemlere tepki göstererek, paylaştığı videosundaki sözleri zımnında hakkında ifadesi içerlemek için yakalama kararı çıkarılan Afganistanlı başıboş gazeteci Sunatullah Saadat hakkındaki soruşturma tamamlandı. Savcılık, Saadat’a 6 yıla kadar mapushane talebiyle ülkü açtı.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Matbuat Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, 9 Ağustos 2021’de içtimai iletişim araçları paylaşımlarında “Afgan toplumsal medya kullanıcısı Türk milletine hakaret etti” şeklindeki veri ve paylaşımlarla düz kayran video içeriğine ilişik youtube videosu bulunduğu kaydedilerek, kaba karşı doğrudan doğruya anket başlatıldığı belirtildi. Bazı vatandaşlar yoluyla CİMER’e yapılan ihbarlar sonucu Kırşehir ve Antalya’da açılan soruşturmaların birleştirildiği kaydedildi.

İstanbul Asayiş Büro Müdürlüğünce yapılan araştırı sonucunda videonun Afganistan vatandaşı Sunattullah Saadat’a ilgilendiren olduğu tespit edildi. Saadat’ın youtube videosunun çözümlemesinde, “Beyefendi diyorsun kim geride küsurat eğitimsiz, öz ülkenizde çoluk çocuk ne halde? Dünyada beş kuruş amacıyla, on lira için hangi işleri yapmıyorlar? Ülkemiz savaşla bozmuşsa sizin ülkenizi ferhengle kültürle bozmuş. Bin pasaj cami var Türkiye’de namaz kılan var mı? Gençleriniz yirmiden zir lafız biliyor mu? ya niye bu büyüklüğünde ayrımcılık” sözlerinin belirleme edildiği belirtildi. Şüpheliye ulaşılamaması konusunda 13 Ağustos 2021’de ifadesi gönüllenmek için yakalama kararı verildi.

ASLİYE CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAK

Sunattullah Saadat hakkında, “Halkın aynı kesimini sosyal sınıf, ilmek, mantalite, seks, havza farklılığına binaen aşikâre istihkar” ve “Halkı hedef ve düşmanlığa açıkça tahrik ika” suçlarından bütün 2 yıl 3 aydan 6 yıla kadar kodes istek edildi. Sav, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek. Mavera yandan, çirkin hakkındaki Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, TBMM’yi, hükümeti ve devletin yargı organlarını alenen istihkar” suçundan açılan sormaca ise devam ediyor.

– İstanbul

Share: