Kırşehir’de “UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı” düzenlendi

Kırşehir Belediyesi aracılığıyla organize edilen “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Ihtifal Programı” saraka yürüyüşüyle başladı.

Neşet Ertaş Kültür ve Tekellüm Merkezi’nden Cacabey Meydanı’na büyüklüğünde bateri zurna eşliğindeki yürüyüşte çoluk çocuk Neşet Ertaş posteri taşıdı.

Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, meydandaki açım programında, Neşet Ertaş’ın alçak gönüllü hayat tarzı, türküleri, insana ve hayata dokunuşuyla Küçük Asya Abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürünün bildirme büyük temsilcisi olduğunu söyledi.

Ertaş özellikle oluşmak üzere Rum Abdal geleneğinin bütünün temsilcileri sayesinde bozlağın anavatanı olan Kırşehir’in enstrüman alanında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na alındığını hatırlatan Ekicioğlu, “Bu da hepimiz üzere gelgel kaynağıdır. Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla planladığımız çalışmalara acun çalgı şehri olan Kırşehir’birlikte daha çok bile duruluk vermeden devam edeceğiz.” dedi.

Ekicioğlu, anma programının UNESCO şehirlerinin birbirlerine çıktı yakınlaşmasına dil olacağına inandığını vurgulayarak, üç çevrim sürecek programlarda UNESCO enstrüman şehirleriyle eş etkinlikler planlandığını kaydetti.

Almanya Remscheid Uray Başbuğ Yardımcısı Beatrice Schlieper üstelik anma programı nedeniyle Kırşehir’üstelik bulunmaktan bahtiyar olduklarını söyledi.

Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş’ın da katıldığı açım programında Uray Abdallar Topluluğu’nun bateri zurna gösterisi gusto topladı.

Öte yandan, ihtifal programı kapsamında Neşet Ertaş Firez Merkezi’nde “Neşet Ertaş” konulu siyasal düzenlendi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, panelin açılışında, Neşet Ertaş’ın arsıulusal şöhrete kavuşmuş olan Kırşehir’in yetişkin bir değeri olduğunu vurgulayarak, “Kırşehirli olmasından onur ve çalım duyuyoruz. Bizlere sakıt valilik, belediye yerine namına gereken hassasiyeti göstermek, hatırasını yer bol şekilde keyiflendirmek onun eş odaklı felsefesini, kayırıcı sevgisini ati nesillere ulaştırmaktır.” diye konuştu.

Neşet Ertaş, dokümanter için tahakküm inandırma edilmiş

Halk ozanı Neşet Ertaş’ın mail dostu ve hesabına mektup yazan sanatkâr Kortej Bilge Tokel de yıllar evvel bozlak ustasıyla ilişkin yaptıkları “Bozkırın tezenesi” belgeselinin hikayesini anlattı.

Belgesel için Almanya’bile Neşet Ertaş ile yaşadıkları diyaloğu anlatan Tokel, 5-6 ahit boyunca ısrarlarına rağmen belgeselin yapımına razı olmadığını dile getirdi.

Her dolaşma Ertaş’ın evine giderek ikna etmeye çalıştıklarını vurgulayan Tokel, şunları kaydetti:

“O ant rahmetli 62 yaşındaydı. ‘Belgeselimin çekilmesini istemiyorum’ dedi. 6 kişilik ekiple gitmişiz. Ekipteki ihvan bu aksiyon olmayacak herhalde demeye başladılar. Sunu böylece razı oldu. Rahmetli razı oluşunu daha bilahare şöyle izah etti, ‘Saraka Bilge Tokel köle olan inadı âmâ kuyunun dibinden aldı çıkardı’ dedi. İyi kim o inadı göstermişiz, onun kendi dikine bırakmamışız. Çünkü, 2000’den sonra Türkiye’bile aynı Neşet Ertaş rüzgarı esti. Çok akva tıpkı rüzgarla esasen Türkiye’nin gündemine geldi.”Share: