30 yıldır cet mesleğini devam ettiriyor

30 yıldır baba mesleğini devam ettiriyor

BOLU Bolu’nun tarihi Yukarı Çarşısı’nda 10 metrekarelik dükkanı kâin Erek Sebep, unutulmaya beniz tutmuş çanta tamirciliği mesleğini 30 yıldır ayakta tutmaya çalışıyor. Yırtık yahut dağılmış çantaları özenle onarım fail esnaf, mesleği öğretecek şakirt bulamıyor.

Balaban Cami Mahallesi’ndeki tarihi Fevk Çarşısı’nda dükkanı mevcut 58 yaşındaki Gaye Yıldırım, yıllardır ata mesleği olan çanta tamirciliği ile geçimini sağlıyor. 30 yıldır fersude yahut bozgun olan çanta ve bavulların onarım ve bakımını işleyen Yıldırım, 10 metrekarelik dükkanında çalışmalarını sürdürüyor. Emekli olduktan sonradan onarım işlerine daha çok ciddiyet verdiğini anlatım fail Yıldırım, meslekte bundan sonra şakirt de yetişmediğini belirtti. Garaz Sebep, “Maatteessüf lamba bulunmayan. Çünkü yaptığımız amacıyla çok çok servet kazandırmaz. Bizde zor olduğumuz amacıyla bizi kurtarıyor. Duygusal sıkıntısından yapıyoruz yoksa çokça mal kazandıran aynı aksiyon değil” dedi.

Son zamanlarda vatandaşların kadük ve dingildek çantalarını atmak namına tamir ettirdiğini tamlayan Yıldırım, “Çanta tamiratı işleri bu aralar biraz yükseldi kabilinden. İnsanlar tamirata yöneldi. Çoğu can hep masa başında oturup servet edinim peşinde. Böyle giderse çırak da yetişmez, çığır kaybolur harcama. Zaman Zaman füru geliyor çalışmak amacıyla ancak 2-3 periyot durup gidiyorlar” dedi.

Share: