3 BİN TITREM KALDIRMA KAPASİTELİ ‘DENİZALTI HAVUZU SUYA İNDİRİLDİ

YALOVA’nın Altınova ilçesindeki bir tersanede, Milli Defans Bakanlığı’nca yürütülen projede yapımı tamamlanan ve kişi kategorisinde dünyada yegâne olma özelliğine sahip, 3 bin ton tahammül kapasiteli ‘tahtelbahir havuzu’ törenle suya indirildi.

Milli Defans Bakanlığı Tersaneler Umumi Müdürlüğü ile Askeri Üretimevi ve Gemilik İşletme Çok Ortaklı Şirketi (ASFAT) arasında 17 Açıklık 2019’de imzalanan anlaşma kapsamında tamamlanan tahtelbahir havuzu, Yalova’nın Altınova ilçesindeki özel aynı tersanede törenle suya indirildi. Proje kapsamında tamamlanan denizaltı havuzu; milli tahtelbahir üretilmesi, denizaltıların bakım, tamir ve çağdaşlaşma faaliyetlerinin sürdürüldüğü Taşmak Tersanesi Komutanlığı’nın tahtelbahir düz yazı ile hizmet onarım enfrastrüktür ve kabiliyetlerinin artırılması üzere üretildi. 28 havuz personeli ve 14 denizaltı dideban personelini 5 zaman boyunca mezuniyet yapmadan ibate kapasitesine ehil havuzun yersiz ağırlığı 4 bin ton, kaldırma kapasitesi ise 3 bin ton. 105 metre uzunluk, 25,1 metre genişlik ve 19,95 metre yüksekliğindeki tahtelbahir havuzu, 4 dizel jeneratör sebebiyle limana sınırlanmış kalmadan üstelik gelişigüzel yerde denizaltının bakım tamir faaliyetlerini yürütebilecek.

‘DÜNYADA EKSANTRIK ÖRNEĞİ YOK’

Projenin mühim öneme cemaat olduğunu söyleyen ASFAT Proje Sorumlusu Bedrettin Karaçorlu, Denizaltı havuzumuz abes ağırlığı ile 4 bin titrem geliyor ve 3 bin tonluk denizaltını kaldırma kapasitesine topluluk. Ayrıksı havuzlardan ayıran çok çok özellik var. İçerdiği özellikler nedeniyle dünyada apayri benzeri örneği yok. Genişlik oylumlu özelliği havuzun kendine ilişik aynı kapama sistemi olması. Hem konusunda tıpkısı çatımız var. Hem üstelik başında ve böylece giyotin kapılarımız var. Bu bize havuzlanan unsurların iklim şartlarından müstakil kendisine hizmet ve onarımlarını ve gerekiyorsa yıpranmamış mensur faaliyetlerini rastgele albeni koşuluna sınırlanmış kalmadan etme imkanı sağlıyor dedi.

‘MAVİ VATAN HEDEFİNE BİR ADIM ELAN YAKLAŞACAĞIZ’

Kendi kategorisinde dünyanın en kuvvetli ve nazik denizaltı havuzu olduğunu tamlayan Karaçorlu, şunları kaydetti

Çatı üzerindeki istila Avrupa standartlarında elektrik yalıtkanlığına erbap. seçkin ısı geçirgenliği namevcut. Yapılan standartlar ve projelendirme NATO standartlarında. Türk Loydu ile beraber kontrol edildi. Bu havuzu değişik havuzlardan ayıran özelliklerden aynı tanesi zahir denizlerde havuzlama kapasitesine topluluk. 100 knot rüzgar hızı, yani erdemli benzeri rüzgar hızında de stabilizesinde gelişigüzel uymazlık yok. Ciddiyet kendisine Taşmak’teki donanmada kullanılacak. Boyu 105, yüksekliği 19, genişliği 25 metre, azami dalış derinliği 16,5 metre. Bu derinliğe 75 dakika üzere gelişmemiş benzeri sürede ulaşabiliyor. İçerisinde haddinden fazla muhteşem elektronik özişler sistemleri var. Bunlardan birkaçı sefine merkezleme sistemi, reflection sistemi, su altı görüntüleme sistemi. Bunların kâffesi havuzlanan denizaltı ve sefine güvenliği için şanlı olan sistemler. Bu yıl içerisinde tasdik etmeyi hedefliyoruz. Gökçe vatan hedefine bizi benzeri kadem daha yaklaşacağını hedefliyoruz.Share: