Yalova’daki yurtlar bine andıran “seyahatsever” genci ağırladı

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığınca Türkiye genelinde başlatılan Itimat ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tesislerinde ücretsiz konaklama imkanı ile Yalova’ya gelen kestirmece bin tüvana, denizin ve termalin keyfini çıkardı.

Yalova’nın kenar ilçelerinden Çınarcık’taki kız mektepli yurdu ile şifalı sulara cemaat kaplıcaları ve saf güzellikleriyle ünlü Termal ilçesindeki eş mektepli yurdu ağır sıklet murat gördü. Çınarcık’taki kız yurdu tahminî 700, Termal’da cıvıltı gösteren koca yurdu ise 280 genci ağırladı.

Çınarcık’ta konaklayan Rojin Akbaş, AA muhabirine, internetten öğrenip yararlandıkları projeden çok memnun olduklarını söyledi.

“Seyahatsever” uygulamasıyla Mardin’den geldiklerini tamlayan Deniz Kazı, “Yalova çok fena hâlde tıpkısı meydan, ilk defa görüyorum. 3 dönem burada konaklayacağız. Gençler amacıyla aşağı çokça iyice tıpkı uygulama. Gençler namına Türkiye’nin her yerini gezip görmeliyiz.” dedi.

Yurt personelinin güler yüzlü, odaların saf olduğunu dile getiren Akbaş, hele hesaplı durumu bereketli olmayan çoluk çocuk üzere ati yıllarda üstelik uygulamanın devam etmesini istedi.

Öğrenci yurdunun görevlilerinden Mahmur Çiçeği Makul de 15 Temmuz’de projenin başlangıcıyla tehlikeli irade aldıklarını, Türkiye’nin ciharıyek yanından gençleri misafir ettiklerini aktardı.

Gençlerden müspet dümbelek dönüşler aldıklarını bildiren Akıllıca, “Yeniden gelebilme talepleri oluyor. Mutlu ayrıldıklarını görüyoruz ve bu da bizi mutlu ediyor. Çınarcık’ı gezen gençler, natürel güzelliği ve denizle plajlarının değişik alternatifler sunduğunu ifade ediyor.” diyerek konuştu.

Şifalı sularıyla ünlü Termal’e hayran kaldılar

Termal’dahi konaklayan Ramazan Erol, bu proje yardımıyla arkadaşlarıyla Yalova’yı gezme imkanı bulduğunu anlattı.

Erol, “Burada doğanın güzelliği güvenilmez. Akarca tesislerine gideceğiz. Bundan sonraki yıllarda da projenin uygulanmasını istiyoruz. Bu hemen bizim amacıyla değil gelecekte üstelik bir nice gencin faydalanacağı ayrımsız aplikasyon.” ifadelerini kullandı.

Yusuf Dursun dahi Mardin’den arkadaşlarıyla geldiğini belirtti.

Projeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Dursun, uygulamanın gelecek yıllarda sürdürülmesi durumunda çokça düşkünlük ettiği Eskişehir’e başvurmak istediğini söyledi.

Yurt müdürü Veysel Yeşilyurt, başlangıçta 3 bölüm olan ücretsiz konaklama süresinin bakanlık marifetiyle 5 güne çıkarıldığını hatırlattı.

İmkanı olmayan gençlerin istedikleri kenti gezebildiklerini anlatım eden Yeşilyurt, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Haddinden Fazla güzelce benzeri madde. Bu projenin bitmeme etmesi taraftarıyız. Bu aplikasyon yardımıyla gençlerimiz yurdumuzun güzelliklerini görebilme imkanına cemaat olabiliyorlar. Küsurat gençlerimizin idraksiz dönüşlerinde amiyane kıvançlı olduklarını görüyoruz. Şu an otellere baktığınızda geceliği 800 liradan başlıyor ama gençlerimiz yurdumuzda ücretsiz barınma imkanı bulabiliyor. Şayet ücretli olsaydı böyle benzeri imkana eş olamazlardı.”Share: