‘Turuncu’ kod verilen Antalya’da canlı fırtına

‘Turuncu’ harf verilen Antalya’bile deli dolu fırtına

Dünyaca adlı Konyaaltı Sahili dev dalgalara doğrulama oldu

ANTALYA – Meteorolojinin kuvvetli yağış ve sıkıntı zımnında ‘turuncu’ kodlu uyarıda bulunduğu turizm kenti Antalya’dahi, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili dev dalgalara konfirmasyon oldu. Dalgaların boyunun falezlere büyüklüğünde yükselirken, o anlar onlarca turist ölümsüzleştirdi.

Meteoroloji 4’üncü Nahiye Müdürlüğü, kent merkezinde ve mağrip ilçelerinde metrekareye 100 kilograma kadar ulaşması muhtemel yağmur ile maşrık ve güneydoğu yönlerden 50 ile 75, düz yer 9 kuvvetinde 90 kilometre akva fırtına nedeniyle turizm kenti Antalya amacıyla ‘turuncu’ kod uyarısında bulundu.

Beklenen sıkıntı sabah saatlerinde etkisini göstermeye başladı. Kaleiçi Yat Limanı’nda falezlerde yüksekliği 4 metreyi bulan dalgalar oluştu. Liman içindeki tekneler sahipleri aracılığıyla sabitlendi, önlemler alındı. Dev dalgalar falezleri aşındırırken, domestik ve yabancı turistler dalgaları foto karelerinde fon yerine kullandı. Yat limanını dalgalardan koruyucu dalgakıran ise foto ve özçekim tahsis etmek isteyenlerin yol uğrağı yeri oldu. Dalgakıranın üzerinden aşan dalgalara aldırmayan evcil ve yabancı turistler fenere akla yatkın ilerledi. Dünyaca adlı Konyaaltı Sahili üstelik dev dalgalara teslim oldu. Plajı kaplayan dalgalar beyninde vatandaşlar ışık çektirdi. Fırtınanın yarın sabahleyin saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor.

“Çekişmeli havayı seviyorum”

Sahile bisikletiyle inen Ayşe Akpınar, “Bu havaları seviyorum. Dalgaları ve denizi izlemeye geldim çok sevinçli. Albeni rüzgarlıda olsa bisiklete bindim. Zorlandım amma pir benzeri gün” dedi.

“Güzeşte yıl teknem battı”

Teknesini sağlamlayan balıkçı Hakkı Boyacı “Sabık yıl fırtınadan dünya teknem parçalandı. Bu kez o nedenle haddinden fazla gani bağlıyorum. Sıkıntı başladı, daha dahi artacaktır. Bu dalga daha dalgakıranı aşacak. Yapacağımız bir tane şey daha çok önlem almak” dedi.

Share: