TİKA Kuzey Makedonya’da ana itfaiye aracı eğitimi düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te temel itfaiye eğitimi sertifika dağıtım töreni düzenlendi.

TİKA, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Üsküp Büyükşehir Belediyesi gelişim birliğinde Ivedi Boyut ve Afet Müdahaleleri Terbiye Programı (ADAMEP) kapsamında 12-16 Eylül’de düzenlenen eğitime 21 itfaiye personeli katıldı.

Beş günce eğitim programı kapsamında yangına engelleme, arama istirdat, trafik kazasına müdahale, sıhhi imdat ve iş güvenliği konularında kuramsal eğitimler verilerek bilirkişi eğitmenlerin gözetiminde tatbikat gerçekleştirildi.

Üsküp’teki İtfaiyeci Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törende eğitimi mütemmim itfaiye personeline sertifikalar dağıtıldı. Törene Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği, Üsküp Belediyesi ve ülkedeki Türk gelgel ve kuruluşların temsilcileri katılma etti.

TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, konuşmasında, TİKA’nın Kuzey Makedonya’birlikte enfrastrüktür, hars, eğitim ve yenileme girmek amacıyla geniş yelpazede işler gerçekleştirdiğini belirtti.

Üsküp Belediyesi Genel Sekreteri Zoran Gligorov üstelik öz hayatlarını feda ederek başkalarının hayatını ve malını kurtaran kişilerle ayrımsız arada bulunmaktan değer duyduğunu söyledi.

Gligorov, Üsküp’te kullanılmak amacıyla itfaiye bağışında kâin Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkürname etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici de bu etkinliğin, Konya Büyükşehir Belediyesinin TİKA desteğiyle gerçekleştirdiği itfaiye aracı eğitiminin yedincisi olduğunu belirtti.

Üsküp Belediyesi İtfaiye Komutanı Zvonko Tomveski üstelik eskimemiş deneme ve bilgilerin kazanılması noktasında bu kabil faaliyetleri kıvançla karşıladıklarını söyledi.Share: