Şanlıurfa’da iki hastaya kornea nakli yapıldı

Şanlıurfa Harran Üniversitesi (HRÜ) Hastanesinde 96 ve 34 yaşındaki 2 kişiye saydam tabaka nakli yapıldı.

HRÜ’den yapılan açıklamaya göre, Ayn Hastalıkları Asıl Bili Dalı Başkanı Doç. Dr. Şanlı Parıltı eliyle gerçekleştirilen operasyonla Padişah Uçak (96) ve Hatice Kızılkan’ın (34) görmesi sağlandı.

Açıklamada görüşlerine düz verilen Doç. Dr. Büyük Parıltı, hastalarının görmesini sağladıkları için bahtiyar ve gelgelli olduklarını belirtti.

Kornea naklinin korkulacak ayrımsız cerrahi müdahale olmadığını ifade fail Parıltı, şöyle bitmeme etti:

“Gözün tamamının değiştiği algısı nedeniyle vatandaşların saydam tabaka nakli olmaktan korktuğunu, gözün ağız ağıza değil çabucak korneasının değiştiğini vurgulamak istiyorum. Hastaların ameliyat öncesi çokça ciddi çekinceleri oluyor. Ameliyatın el olmadığını terennüm etmek istiyorum. Şanlıurfa’da elan evvel saydam tabaka bankası olmadığı amacıyla hastalar ayrımlı illere atıf edilmekteydi. Orta Şark ve bölgemize hitap edebilecek benzeri kapasiteye topluluk Şanlıurfa doğruluk ettiği derece olan ayn bankasıyla tanıştı. Hastalarımız, nakillerin ilimizde yapılmasından ve herhangi bir sevap ödemeden sağlıklarına kavuştuklarından âlem mutlular.”

HRÜ Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Güzelçiçek birlikte ayn bankası ve kornea servisinin açılmasıyla beraber vatandaşların hastaneye gelerek şifa bulduğunu kaydetti.

Share: